Глобалізація - причини та наслідки для світової економіки
Студентки групи ЕКФМн-51с
Георгієвської Ольги
Георгієвської Ольги
Глобалізація являє собою процес економічної, політичної і культурної інтеграції та уніфікації. Також глобалізація є процесом створення світової економіки з безліччю національних економік. Глобалізація виникла багато століть тому, з початком розвитку Римської імперії та стрімко розвивається і сьогодні.
Передумовами процесу глобалізації економіки можна назвати:
1) міжнародна спеціалізація виробництва та торгівлі товарами (послугами);
2) комбінування наборів технологічно-пов'язаного виробництва з використанням однотипних технологічних ланцюгів;
3) конкуренція за ринки збуту, з точки зору перевиробництва, в розвинених країнах;
4) виснаження природних ресурсів планети та посилення боротьби за їх використання;
5) підвищений ризик глобальної екологічної катастрофи;
6) інтернаціоналізація капіталу;
7) інформаційна революція - створення глобальних інформаційних мереж.
Таким чином, глобалізація тягне за собою безліч наслідків. Основними з яких є - глобальний поділ праці, міграція людей, капіталу, виробництва, стандартизація законодавства, економічних процесів, а також злиття культур різних країн.
Глобалізація допомагає нам вирішувати спільні проблеми, проте робить людей та країни залежними один від одного.
Що стосується переваг глобалізації, можна виділити такі пункти:
• розповсюдження нових інформаційних технологій та пов'язаних з ними переваг (скорочення часу та вартості транзакцій, поліпшення умов праці та побуту);
• перехід до технології економії ресурсів;
• підвищення ліквідності капіталу – інвестори з розвинених країн отримали можливість інвестувати в країни, що розвиваються; це, в свою чергу, дає вигоду не тільки інвесторам, а й дає серйозний поштовх до розвитку країнам третього світу;
• підвищення швидкості розповсюдження інформації – люди в усьому світі отримали можливість миттєвого обміну інформацією, в першу чергу через світові ЗМІ. Це дає можливість швидкого реагування на основні події та проблеми;
• зниження ймовірності початку війни – країни занадто тісно взаємопов’язані між собою, в такій ситуації будь-який збройний конфлікт стає невигідним;
• посилення уваги до важливих глобальних питань людства тощо.
Також необхідно зауважити деякі недоліки глобалізації:
1) нерівномірний розвиток країн світу (поляризація світу);
2) посилення панування сильніших економік та вторгнення їх на ринки слабших країн;
3) концентрація найбільшого інтелектуального та технологічного потенціалу людства в постіндустріальному світі;
4) концентрація основних торгових потоків у розвинених країнах;
5) напрямок міграційних потоків з "третього світу" в розвинені регіони світу тощо.
На сучасному етапі, глобалізація, як вершина ідеалу для досягнення вільної торгівлі в більшості частин світу, порушила обіцянку, щодо розвитку та економічного процвітання країн, що розвиваються. Адже, збільшення торгівлі товарами та послугами призвело до погіршення стану довкілля, збільшення нерівності (бідність та відчуження), ослаблення культурної різноманітності, для «слабших» країн за рахунок добробуту людей, прийняття демократичних рішень і здатність держав керувати економічною та соціальною політикою країни.
Україна повинна вчитися у країн, які досягають позитивного балансу глобалізації, таких як Китай, якому вдалося вивести понад 150 мільйонів людей із бідності, Індія, яка зміцнює свої ринки та виступає як приклад у передових економічних нішах. Так само соціальний капіталізм деяких країн Західної Європи виплачує хороші дивіденди з сфери міжнародної торгівлі. Ці країни мають стратегічний порядок розвитку. Вони критично сприймають та адаптують політику зовнішньої торгівлі, дозволяючи собі більш автономно визначати місце держави та ринку, необхідних у кожному секторі їх економіки. Наприклад, Китай дуже обережно ставиться до короткострокових інвестицій, що становлять під загрозу його фінансову стабільність.
Сила та обґрунтованість верховенства права, життєво важливі для ефективного вирішення викликів глобального світу. Що стосується нормативного проектування, закони повинні змусити сучасне покоління бути відповідальними за навколишнє середовище, яке ми залишаємо майбутнім поколінням.
Таким чином, глобалізація є складним і багатогранним процесом, який вимагає уваги і жорсткого контролю. Існує безліч недоліків глобалізації, з якими неможливо, або вкрай складно боротися. У даній ситуації необхідно сконцентрувати увагу на позитивних ефектах і всіма силами намагатися знизити негативні.