Стратегічні орієнтири » Фінансовий ринок 2019 » Вікарчук С.А. Особливості здійснення дилерської діяльності на фондовому ринку України
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
31-10-2019, 22:31

Вікарчук С.А. Особливості здійснення дилерської діяльності на фондовому ринку України

Категорія: Фінансовий ринок 2019

Особливості здійснення дилерської діяльності на фондовому ринку України

Зарубіжний досвід свідчить, що вже понад три століття основним центром формування фінансової системи будь-якої країни з ринковою економікою є фондовий ринок, який слугує основним організаційно-економічним механізмом, що забезпечує обіг різноманітних цінних паперів та фінансових інструментів.
Дилерська діяльність на ринку цінних паперів є господарсько-торговельною діяльністю. Здійснення дилерської діяльності на ринку цінних паперів має такі особливості:
– особливий суб’єктний склад. Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» торговець цінними паперами може провадити дилерську діяльність, якщо має сплачений грошовими коштами статутний капітал у розмірі не менш як 500 тисяч гривень.
– стандартизованість угод, які укладаються дилером. Відповідно до пп. 2 п. 1 Положення про функціонування фондових бірж, біржовий контракт (договір) – договір купівлі-продажу цінних паперів та інших фінансових інструментів, який укладається між учасниками біржових торгів та реєструється фондовою біржею. Дилерська діяльність на фондовому ринку характеризується типовістю договорів. Сторони такого договору не укладають кожного разу новий договір, а користуються типовими для конкретної фондової біржі договорами.
– особливий територіальний склад здійснення дилерської діяльності. Суб’єкт господарювання, що здійснює дилерську діяльність на ринку цінних паперів, не здійснює перевезення товару, його зберігання, сервісне обслуговування. Місцем здійснення дилерської діяльності можна визначити приміщення фондової біржі.
– ліцензійний характер дилерської діяльності на фондовій біржі.
– обов’язковість участі в саморегулятивній організації (СРО) та/або об’єднанні професійних учасників ринку цінних паперів (ОПУ).
На сьогоднішній день на фондовому ринку України здійснюються такі види професійної діяльності:
– діяльність з торгівлі цінними паперами;
– діяльність з управління активами інституційних інвесторів;
– депозитарна діяльність;
– діяльність з організації торгівлі на фондовому ринку;
– клірингова діяльність.
Первинна дилерська діяльність характеризується певними привілеями зі боку держави в обмін на зобов’язання первинних дилерів. Держава зацікавлена в первинній дилерській діяльності тому що: первинні дилери викуповують емітовані державою цінні папери; сприяють залученню внутрішньодержавних коштів у національній валюті, які є дешевшими, ніж іноземні валютні кредити.
Таким чином встановлюючи вимогу до мінімальної кількості цінних паперів, які зобов’язані викупити первинні дилери протягом певного проміжку часу, держава гарантує собі викуп емітованих нею цінних паперів. Обов’язок первинних дилерів виставляти одночасно заявки на купівлю і продаж цінних паперів передбачений примірним договором про співпрацю на ринку державних цінних паперів.

Оскільки держава зацікавлена в первинній дилерській діяльності, вона намагається створювати додаткові переваги для дилерів, які мають намір стати первинними дилерами. Звільняються від оподаткування доходи, отримані від інвестування в державні цінні папери. Національний Банк України в періоди курсової нестабільності встановлював особливі умови продажу іноземної валюти для первинних дилерів та продавав облігації внутрішньодержавної позики в іноземній валюті первинним дилерам на особливих пільгових (ексклюзивних) умовах.
Дилерська діяльність дуже поширена на фінансовому ринку, тому вона може бути розділена на дилерську діяльність та первинну дилерську діяльність.
Первинним дилером в Україні може виступати лише банк. Особливість первинної дилерської діяльності полягає у здійсненні торгівлі цінними паперами, емітованими державою, на відміну від дилерської діяльності на ринку цінних паперів.
Для подолання причин низької ефективності інвестиційної діяльності банківських установ необхідно:
– розробити та впровадити невідкладні заходи щодо активізації участі банків у фінансуванні інвестиційних проектів;
– на державному рівні повинна бути сформована цільова структурна модель банківської системи України, яка б передбачала виділення сегмента інвестиційних банків;
– доцільно розглянути можливість запровадження обґрунтованих у роботі заходів щодо підвищення ефективності діяльності банківських установ на інвестиційному ринку;
– визначити напрямки вирішення розглянутих проблем, які стримують активізацію діяльності банків у напрямку акумулювання довгострокових фінансових ресурсів та їх ефективного перерозподілу до підприємств реального сектору економіки.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2020 (109)
Апрель 2020 (6)
Март 2020 (6)
Декабрь 2019 (1)
Ноябрь 2019 (26)
Октябрь 2019 (141)
^