Стратегічні орієнтири » Фінансовий ринок 2019 » Гаца Р.А. ПРОБЛЕМИ ХЕДЖУВАННЯ В УКРАЇНІ
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 4843
  • Автор: гацара
  • Дата: 4-11-2019, 23:07
 (голосов: 1)
4-11-2019, 23:07

Гаца Р.А. ПРОБЛЕМИ ХЕДЖУВАННЯ В УКРАЇНІ

Категорія: Фінансовий ринок 2019

На даному етапі розвитку ринкової економіки хеджування займає важливе місце на ринку цінних паперів. І це зрозуміло, адже хеджування - форма страхування вартості товару або прибутку, валютного ризику при здійсненні ф'ючерсних угод у банківській, страховій, біржовій та комерційній практиці. Учасники угоди мають можливість застерегтись, знизити ступінь фінансового ризику, пов'язаного з можливою зміною кон'юнктури ринку, попиту чи рівня цін упродовж виконання умов угоди. Хеджування є найбільш ефективним методом мінімізації ризиків. Воно охоплює сукупність дій та засобів, спрямованих на усунення ризиків або їх утримання на прийнятному рівні та одержання прибутку. Це система економічних відносин учасників фінансового ринку, яка пов'язана зі зниженням кредитних та цінових ризиків і досягається за рахунок одночасного та протилежного спрямування торгових угод на строковому ринку і ринку реального товару. Це питання постає надзвичайно актуально сьогодні, в період світової фінансової кризи. Адже з допомогою основних інструментів хеджування (опціонів, форвардних та ф'ючерсних контрактів) видається реальна можливість настерегтись від різного роду можливих ризиків: зміни рівня цін, попиту та інших.

Світовий досвід могла б застосувати і Україна. Але чому не застосовує? Адже крім застереження від ризику (що для України особливо актуально, оскільки наша економіка постійно зазнає коливань як від світового впливу, так і від постійних політичних змін в країні) хеджування дозволяє отримувати і додатковий прибуток. Для визначення конкретних причин реальної відсутності на ринках України інструментів хеджування необхідно зазирнути у сутність цього поняття.

У хеджуванні завжди присутні дві позиції - довга і коротка, і саме їх поєднання реалізує процедуру хеджування, коли прибуток по одній позиції компенсує збитки по іншій. Можна сказати, що коротка і довга позиції розрізняються саме тим, що прибуток по одній позиції несе збитки по іншій. Так прибуток по довгій позиції досягається при підвищенні ціни, а по короткій при зниженні. Хеджування може проводитися на весь наявний товар чи на його частину; на наявний товар чи товар, відсутній у момент укладання ф'ючерсного контракту; на комбінацію різних дат постачання реального товару і виконання ф'ючерсного контракту. У випадку хеджування продавець товару, що бажає отримали додатковий прибуток, повинен прагнути продати ф'ючерсний контракт на свій товар за ціною, що перевищує діючу ринкову ціну реального товару на величину базису. Якщо надалі базис буде зменшуватися, то хеджер виграє, тому що або ріст цін на ф'ючерсному ринку відстає відросту цін на реальному ринку, або зниження цін на ф'ючерсному ринку випереджає зниження цін на реальному ринку. У випадку збільшення базису хеджер-продавець програє. Зазвичай важливу увагу приділяють вибору оптимальних інструментів хеджування. При вирішенні цього питання правильніше виходити з головної мети користування обраним інструментом та враховувати вплив двох факторів: майбутніх намірів хеджера та виду ризику. Мотиви хеджерів можуть істотно відрізнятися. Частина їх вважає за краще цілком хеджувати касову позицію від будь-якого ризику і тому підтримує строкову позицію протягом всього строку дії касової. Інші ж вдаються до допомоги строкових контрактів лише у разі очікування сильних коливань ринку, що спричиняються зовнішніми причинами. У подібних випадках період дії строкової позиції виявляється значно меншим, ніж у касової позиції, та після стабілізації ситуації на ринку строкові позиції ліквідовуються. Щодо врахування виду ризику, то лише знаючи джерело походження і вид ризику, який виник від використання активу, можна вирішувати питання про відповідні цьому ризику методи та інструменти страхування.

І все ж таки питання чому хеджування в Україні не здобуло поширення лишається відкритим. Чому його широко не застосовують у сільському господарстві, адже саме йому притаманні величезні ризики? На мою думку, головною причиною цього є надто складні умови становлення ринкової економіки України, відсутність необхідної інфраструктури ф'ючерсної торгівлі, кваліфікованих кадрів (біржовиків, економістів-біржовиків, здатних організувати біржову діяльність), інфляцією, кризою виробництва тощо. Головна причина, що заважає розвитку ф'ючерсної торгівлі в Україні - це слабкий розвиток самих ринкових відносин, ринкового середовища в цілому. Нерозвиненість українського фондового ринку унеможливлює застосування яких-небудь стратегій хеджування. Так, опціонів і ф'ючерсів по валютах не існує взагалі, оскільки ніхто не береться брати на себе величезні ризики, пов'язані з коливаннями курсів валют. Та й взагалі, в Україні не стоїть питання про те, чи підніметься курс долара, євро стосовно гривні, чи знизиться. Усі знають, що підніметься, і питання тільки в тому, на скільки. Крім того, недосконалість українського законодавства лише збільшує ризики ф'ючерсної торгівлі. Ще одним важливим фактором є втручання держави. Основною характеристикою ринкової економіки є її саморегулювання. Україна поки що не вийшла на такий рівень розвитку, щоб економічні процеси в країні самостійно функціонували, так як державне втручання прослідковується у всіх сферах економічного життя.

Підсумовуючи все вище викладене, можна сказати, що в Україні відбувається становлення господарства за умов нових економічних відносин і однією з характерних рис нашого часу є прагнення підприємців менше ризикувати, щоб не підставляти під удар виробництво і не погіршувати його фінансовий стан, який і без того занадто тяжкий. Тому існує підвищений інтерес до такої форми страхування, як хеджування. На сьогоднішній день експерти дали досить позитивну оцінку існуючій економічній ситуації в Україні, зазначивши, що «часи важкі, але не безнадійні». Учасники круглого столу Європейської бізнес Асоціації, наприклад, відмітили, що наразі все більше бізнесменів в Україні усвідомили необхідність хеджування фінансових ризиків. Банкіри та керівники компаній-членів ЄБА висловили свою зацікавленість у спрощенні запровадження механізмів хеджування в Україні. Тому, з метою розробки конкретних пропозицій щодо хеджування, що є одним з напрямків лобінгової діяльності Асоціації, ЄБА створює Робочу групу з валютного регулювання. Хоча на даному етапі розвитку України, хеджування практично не застосовується, але безумовно з розвитком фондового ринку, воно буде активно впроваджуватись, оскільки це важлива складова економічної системи, що необхідна для повноцінного розвитку і функціонування фондового ринку. Тож лишається лише сподіватись, що час виходу України, як рівноправного учасника, на міжнародний фондовий ринок ми зможемо прослідкувати в не надто далекому майбутньому.

Література:
1. Кравченко Ю.Я. Ринок цінних паперів: Навчальний посібник. - К.: Дакор, КНТ, 2018. - 664с.
2. Бойко К.В. Особливості використання інструментів хеджування ризиків господарської діяльності / К.В. Бойко // Актуальні проблеми економіки. - 2012. - N 6.
3. Шахунян М.Г. Хеджирование кредитных рисков / М. Г. Шахунян // Финансы. - 2015. - N 1.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2021 (4)
Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
^