Стратегічні орієнтири » Фінансові інвестиції 2019 » Гудима Р.П. ОВДП як простий та надійний інструмент інвестування вітчизняними суб'єктами господарювання
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1357
  • Автор: RHudyma
  • Дата: 27-11-2019, 20:10
 (голосов: 0)
27-11-2019, 20:10

Гудима Р.П. ОВДП як простий та надійний інструмент інвестування вітчизняними суб'єктами господарювання

Категорія: Фінансові інвестиції 2019

УДК 336
Гудима Р.П.
ЛНУ ім. Івана Франка, ЕКф-43с


ОВДП як простий та надійний інструмент інвестування вітчизняними суб'єктами господарювання


При появі заощаджень виникає питання як можна їх примножити, більшість людей відкривають депозитні рахунки, проте є альтернативний варіант розміщення коштів – облігації внутрішньої державної позики.
Облігації внутрішніх державних позик України (ОВДП) - державні цінні папери, що розміщуються виключно на внутрішньому фондовому ринку і підтверджують зобов'язання України щодо відшкодування пред'явникам цих облігацій їх номінальної вартості з виплатою доходу відповідно до умов розміщення облігацій.
Основна мета випуску державних облігацій – фінансування дефіциту державного бюджету без використання інструментів збільшення грошової маси, що провокують зростання інфляції. Фактично, інвестори, які купують державні облігації, надають позику країні.
Основні умови роботи з ОВДП:
Валюта продукту Гривня, долар США, євро
Розмір операції Мінімальний - 40 000 дол. США / 1 000 000 грн Максимальний - необмежено.
Термін дії Від 3 місяців до 5 років
Нарахування та виплата відсотків Згідно з умовами Емітента
Вартість однієї державної облігації внутрішньої позики на первинному ринку — 1 тис. грн. ОВДП є в трьох валютах: у гривні, доларі та євро. Дохідність за ними різна. За гривнею ставки сьогодні становлять близько 16% річних, за доларами — 7% і за євро — близько 4%. Але це лише орієнтовна дохідність. Насправді ставки постійно змінюють дохідність. Відсоток прибутку за ОВДП залежить не тільки від валюти, в якій номіновано ОВДП, а й від терміну розміщення, а також від кон'юнктури та багатьох інших чинників.
Випускає ОВДП уряд і платить гроші уряд. Придбати облігації можна через банк, або фінансову компанію, яка торгує цінними паперами.
Перш ніж вибрати вкладення в ОВДП як альтернативу банківським депозитам, слід уважно порахувати всі витрати й прикинути, чи такі вже очевидні переваги нинішнього вкладення в державні боргові папери.
Можна назвати перелік переваг інвестування в ОВДП для інвестора:
1. Надійність. ОВДП мають найвищий рейтинг надійності. В Україні жоден локальний фінансовий інститут не має рейтингу вище, ніж держава.
2. Гарантії. Держава в особі Міністерства фінансів гарантує 100%-ве повернення коштів, що інвестуються в ОВДП.
3. Ліквідність. ОВДП за своєю ліквідністю можуть позмагатися, а може навіть бути лідером у порівнянні з депозитними вкладами. Тому що строкові вклади, як правило, оформлюються на період від 3 місяців до 12-18 місяців і не можуть розриватися достроково. А ОВДП інвестор в будь-який момент може продати на вторинному ринку і отримати на свій рахунок кошти, а також виплати за купоном з обумовленою прибутковістю.
4. Різноманітність. Міністерство фінансів зробило мінімальний, але достатній перелік різновидів ОВДП, які емітуються в гривнях і доларах. Інвестор може забезпечити собі високу прибутковість, регулярні виплати по купону і надійність в двох базових валютах. Номінал однієї ОВДП у гривнях — 1000 грн., однієї ОВДП в доларах — $1000.
5. ОВДП має вищу ставку, ніж депозити. Це стосується облігацій як у гривні, так і в іноземній валюті;
6. Фізичні особи сплачують лише 1,5% військового збору, ПДФО не сплачується. Якщо врахувати, що прибутковість облігацій становить від 14% до 18,5% у гривні (процентна ставка залежить від терміну погашення ОВДП), то виходить дуже вигідно. Юридичні особи сплачують 18% від доходу, але для них визначальними є інші виняткові переваги. Інвестуючи в держоблігації, вони можуть з часом повернути всю суму вкладення. Це особливо актуально, якщо згадати, що юрособи не є учасниками Фонду гарантування вкладів.
7. Тривалий термін інвестування на однакових умовах, що гарантує стабільний дохід протягом тривалого часу;
8. Відсоткова ставка доходу фіксується на весь період випуску облігації. Це забезпечує вам незмінний пасивний дохід.
9. Всі організаційні і технічні питання бере на себе банк, гарантуючи всебічну експертну підтримку, сервіс високої якості та комплексний підхід з надання послуги: консультування щодо купівлі та продажу ОВДП, можливість відкриття і обслуговування рахунків у цінних паперах, брокерське обслуговування власників ОВДП. Клієнт оплачує послуги зберігача цінних паперів і брокерські послуги, це може бути фіксована сума або відсоток від обсягу. Наприклад, у відкриття рахунку в цінних паперах коштує 500 грн, абонплата за облік цінних паперів – 0,005% (min – 100 грн, max – 2 тис. грн), виплата доходів за цінними паперами – 0,1% від суми, брокерські послуги – 0,1% (min – тисяча грн).
10. З 07 лютого 2019 року ОВДП, випущені в іноземній валюті, можна придбати як у гривні, так і в іноземній валюті (але тільки через торговців – банки).
Недоліки ОВДП:
1. Міністерство фінансів України може відстрочити їхнє погашення;
2. Оскільки вони є цінним папером, то згідно з п. 170.2.1 Податкового Кодексу України (далі - ПКУ), при проведенні операцій з інвестиційними активами і при здійсненні операцій з продажу/погашення таких активів потрібно подавати податкову декларацію, а саме Додаток Ф1. Проте, якщо когось лякає самостійна подача податкової декларації, варто зазначити, що зараз це можна зробити досить легко – через електронний кабінет на сайті https://cabinet.sfs.gov.ua.
3. Основною вадою ОВДП є складніша процедура оформлення, ніж за депозитом. Одночасно треба: відкрити рахунок у цінних паперах в обраній депозитарній установі й підписати брокерський договір із торговцем цінними паперами. Далі брокер самостійно організує інфраструктуру (відкриває клієнтські рахунки в розрахунковому центрі й на біржах). Крім того, постійно, купуючи або продаючи ОВДП, треба надавати брокерові заявку на купівлю або продаж цінних паперів.


Переваги інвестування в ОВДП швидко оцінили комерційні банки. Їм, а також НБУ, належить приблизно по 40% портфелю ОВДП. До 5% мають юридичні особи. У державні цінні папери почали інвестувати і фізичні громадяни. Згадки про портфель ОВДП почастішали у деклараціях декількох українських посадовців.
Загалом, як інструмент інвестування ОВДП цікаві тим юридичним та фізичним особам, які можуть вкласти суму від 50 тис. грн. Слід зазначити, що мінімальна вартість біржового лота становить 15-20 тис. грн (залежно від правил конкретної біржі). При цьому варто враховувати супутні витрати на комісію за відкриття рахунку в цінних паперах, комісію брокера та інші супутні витрати, пов’язані з придбанням ОВДП.

Гудима Р.П. ОВДП як простий та надійний інструмент інвестування вітчизняними суб'єктами господарюванняТак, безперечно в ОВДП є свої переваги і недоліки, але були і значні зміни в самому процесі розміщення ОВДП, що позитивно позначилось на зацікавленості інвесторів в цьому виді цінних паперів. Головне змінено підхід до проведення аукціонів. Було перейдено до випуску інструментів-бенчмарків, аби збільшити ліквідність за кожним інструментом. Публікуючи календар випусків ОВДП протягом року – було досягнуто більшої передбачуваності для ринку. На аукціонах ОВДП почали пропонувати інструменти, на які є попит. Це призвело до того, що перестались проводити неуспішні аукціони. Після двох років успіхів у проведенні такого роду операцій склалась ситуація, коли ринок став цікавим для іноземних інвесторів. Портфель іноземних інвесторів в національній валюті зріс від практично нуля в 2017 році до 100,99 мільярда гривень в листопаді
2019 року.
Прибутковість. Якщо говорити про реальну прибутковість, різниця між прогнозною інфляцією і поточною прибутковістю за паперами ОВДП з погашенням через рік становить близько 12%. Це значно нижче, ніж, скажімо, в США чи Німеччині. Так, якщо в США річна прибутковість за річними облігаціями казначейства за вирахуванням прогнозу інфляції складе близько 0,4%, то в Німеччині прибутковість взагалі негативна, наприклад, папери з терміном погашення 2 роки та 5 років торгуються з негативною прибутковістю на рівні 0,55% і 0,34%. Позитивна динаміка в Україні спостерігається на тлі створення інфраструктури, яка буде здатна підвищити інтерес і спростити доступ до ОВДП.
З останніх позитивних нововведень для користувачів ОВДП – це те, що купити облігації внутрішньої держпозики тепер можна онлайн, через Приват24. Купувати ОВДП на первинному ринку вже можуть як юридичні, так і фізичні особи за наявності відкритого рахунку цінних паперів. Для зручності клієнтів доступний сервіс особистого кабінету в цінних паперах. У ПриватБанку зазначили, що скоро в мобільному застосунку також буде доступна можливість проводити угоди на вторинному ринку ОВДП. Ліміти на купівлю поки не змінено, якщо з аукціону $40 тис або 1 млн грн, а з портфеля банку може бути закрита будь-яка заявка клієнта.
Висновки:
ОВДП — це, перш за все, практичний інвестиційний інструмент. Придбання держоблігацій для інвесторів-початківців — це можливість глибше ознайомитися з особливостями ринку, а для інвесторів з досвідом — практичний засіб диверсифікації інвестиційних ризиків.
Українці поки що не орієнтується в питаннях інвестування, купівлі державних облігацій та інших видів цінних паперів. Тому потрібно підвищити обізнаність людей і надати їм можливість вибирати найкращі фінансові рішення, які існують на сьогодні.
І також варто зазначити, що зараз вдалий момент для інвестування - ринок ОВДП з високими ставками і порівняно невеликими ризиками є одним з найефективніших варіантів збереження та примноження коштів.


Список використаної літератури:
1. Ковальова О.М. Інституційні аспекти розвитку фондового ринку України / О.М. Ковальова // Науковий вісник Херсонського державного університету, серія: «Економічні науки». – 2016. – Вип. 16. – Частина 1. – C. 124-127.
2. Офіційний сайт Міністерства фінансів України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.minfin.gov.ua.
3. Офіційний сайт Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ssmsc.gov.ua.
4. Офіційний сайт Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сфері ринків фінансових послуг [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.dfp.gov.ua. Офіційний сайт Національного банку України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.bank.gov.ua.
5. Мещерякова Т.К. Біржова справа/ Т. К. Мещерякова, В. О. Козловський, О. Й. Лесько. – Вінниця : ВНТУ, 2016. – 79-81 с.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Ноябрь 2019 (26)
Октябрь 2019 (141)
Сентябрь 2019 (1)
Апрель 2019 (6)
Декабрь 2018 (18)
Ноябрь 2018 (49)
^