Стратегічні орієнтири » Державні фінанси 2020 » Батанцева А. "Відмивання" доходів отриманих від корупційної діяльності у сфері охорони здоров'я"
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
27-03-2020, 20:52

Батанцева А. "Відмивання" доходів отриманих від корупційної діяльності у сфері охорони здоров'я"

Категорія: Державні фінанси 2020

Відмивання доходів, отриманих від корупційних діянь у сфері охорони здоров’я
Корупція пронизує всі сфери життєдіяльності суспільства, у тому числі й галузь охорони здоров’я. Щорічно держава витрачає чималі кошти на утримання медичних закладів, придбання обладнання та ліків, що, відповідно, «спонукає» недобросовісних державних службовців та керівників державних установ до участі в «розподілі» державних коштів. Непоодинокими є випадки, коли переможцем багатомільйонного тендера на реконструкцію чи капітальний ремонт закладу охорони здоров’я стає організація, яка не займається будівництвом і ремонтними роботами, не має жодних виробничих потужностей та найманих працівників. Водночас на рахунки зазначеної компанії надходять бюджетні кошти, частину з яких привласнюють, а решту, відповідно до договору субпідряду, – перераховують діючим компаніям, які безпосередньо займаються будівельними чи ремонтними роботами. Частину коштів, яка залишилась у переможця тендера, використовують як «винагороду» для осіб, які сприяли отриманню бюджетного замовлення. Чималу частку корупційних потоків сконцентровано у фармацевтичній галузі, оскільки саме в цій сфері досить поширеними є різноманітні незаконні оборудки (фальсифікація, підробка документів).
Основні напрями виявлення легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом
Практика засвідчує, що легалізацію (відмивання) доходів, отриманих від протиправної діяльності, здебільшого може бути виявлено під час розслідування кримінальних злочинів за основним (попереднім) злочином. Отримані під час розслідування основного злочину докази щодо використання кримінального прибутку слугують підставою для виявлення ознак їх легалізації (відмивання), що, відповідно, сприяє повному розкриттю предикатного злочину18 . Організація й тактика діяльності правоохоронних органів щодо виявлення легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, є комплексною та складною проблемою. Належне її роз’яснення можливе лише за умов відповідного наукового дослідження загальних проблем цієї діяльності та розроблення спеціальних методик.
Виявлення злочинів зазначеної категорії впливають такі фактори:
– тип учиненого предикатного злочину, що передував легалізації (відмиванню) доходів, залежно від якого визначають пріоритетні напрями пошуку;
– використана правопорушниками модель злочинної діяльності (трифазова, чотирифазова тощо);
– результати використання під час моделювання механізму злочинної діяльності методу експертних оцінок, який дає змогу перейти від якісних елементів криміналістичної характеристики легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, до кількісних показників;
– характер взаємозв’язку між елементами механізму легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом.
Виявлення легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, передбачає встановлення, фіксування, визначення факту й обставин учинення цього виду злочину, серед яких:
– обставини накопичення злочинних доходів (час, місце, спосіб тощо);
– джерело їхнього незаконного походження та маскування, переміщення й використання в легальній економіці;
– місце приховування та зберігання;
– виявлення та встановлення осіб, які є організаторами, а також інших осіб, які брали участь або можуть бути причетні до підготовки чи реалізації цих дій;
– характер і розмір шкоди, заподіяної злочином
Якщо вказані вище ознаки свідчать про те, що суб’єкт господарювання має ознаки фіктивності, необхідно запросити відомості про посадових (службових) осіб та засновників в адресному бюро Державної міграційної служби України. Якщо такі відомості у адресному бюро відсутні, необхідно звернутися з відповідним листом до органу, який видав паспорт, щодо наявності відомостей про втрату. Одночасно за потреби проводять інші слідчо-розшукові дії щодо перевірки фінансово-господарської діяльності такого суб’єкта господарювання, а також встановлюють і перевіряють усіх найманих працівників.
Отже, можна стверджувати, що злочини, пов’язані з легалізацією доходів, отриманих від протиправної діяльності, є одним із найбільш латентних видів кримінальних правопорушень, який потребує значних зусиль для виявлення ознак його вчинення. Попри це, вони все ж не можуть не залишати після себе слідів, адже реалізація схем щодо легалізації доходів передбачає використання різноманітних документів (як справжніх, так і підроблених, частково підроблених, із неправдивими відомостями тощо). Для успішного здійснення легалізаційних схем використовують зазвичай справжні документи, оскільки лише з їх допомогою можна надійно приховати кримінальну природу грошей. У зв’язку з неправильним використанням певного документа зрештою з’являються ознаки проведеної легалізації, на які правоохоронці мають оперативно відреагувати, опрацювавши всі можливі версії.
Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, – це не той вид кримінального правопорушення, відомості про який надійдуть від самого суб’єкта злочину або внаслідок ревізії на підприємстві. Здебільшого його можна виявити під час розслідування основного злочину, коли хтось зі співучасників злочинного формування припуститься помилки та коли ще не встигли скористатися налагодженими корумпованими зв’язками.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2020 (109)
Апрель 2020 (6)
Март 2020 (6)
Декабрь 2019 (1)
Ноябрь 2019 (26)
Октябрь 2019 (141)
^