Стратегічні орієнтири » Державні фінанси 2020 » Походжай А.А. Психофізіологічні методи фінансових розслідувань
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
30-04-2020, 18:35

Походжай А.А. Психофізіологічні методи фінансових розслідувань

Категорія: Державні фінанси 2020

На сьогодні проблеми фінансових злочинів є дуже поширеною у всьому світі. Найбільше такі проблеми розвиваються та впливають на економіки країн, що розвиваються, тому їх вирішення є дуже важливим. Серед багатьох методів фінансових розслідувань можна виділити психофізіологічні, адже прямий контакт з підозрюваним та концентрація уваги на його поведінці допомагає у розкритті злочинів у тому числі й фінансових. [1] Можна сказати, що поведінка людини говорить замість неї.
Питанням вивчення психофізіологічних методів фінансових розслідувань займалось багато іноземних та вітчизняних вчених, серед яких Н. Ковтун, І. Нескородєва, В. Новіков, О. Кришевич, А. Коротков та інші.
Зважаючи на важливість зменшення обсягів фінансових злочинів, збільшення кількості виявлених злочинів, для покращення економічної та правової ситуації в країнах, актуальності набуває дослідження психофізіологічних методів фінансових розслідувань. [1]
Метою нашого дослідження є вивчення впливу та ролі психофізіологічного аналізу поведінки підозрюваних у розслідуванні фінансових злочинів.
Процес фінансового розслідування є досить довгим і складним, але незважаючи на ефективність інших методів, без допомоги психофізіологічного аналізу поведінки підозрюваних не всі злочини можливо розкрити. Організм людини має властивість по різному реагувати на різні психологічні дії, тому у випадку великої кількості підозрюваних, спостереження за реакцією окремих осіб на ті чи інші запитання, дає можливість звузити коло підозрюваних або й взагалі виявити злочинця.
Психофізіологічні методи поділяють на вербальні та невербальні. Вербальний аналіз включає логічний аналіз отриманої інформації та співвідношення вимовних слів з сигналами невербального рівня. Невербальний аналіз, в свою чергу, включає аналіз міміки, рухів, жестів, зовнішніх проявів реакції внутрішніх органів.[2]
Зосередимо увагу на невербальному аналізі. Зазвичай такі методи використовують вже коли фінансовий злочин виявлено, для зменшення кола підозрюваних, або для підтвердження вини особи. Наприклад, за допомогою інших методів виявлено фінансовий злочин на державному підприємстві, і в коло підозрюваних потрапляє ряд осіб ( працівники керівної ланки, бухгалтери та інші) і саме завдяки детального аналізу реакції всіх підозрюваних на відповідні провокаційні питання, можливо виявити злочинця, або зменшити коло підозрюваних.
Завдяки психофізіологічним методам, також можливо виявляти фінансові злочини. Відомо, що особливо великі злочини здійснюють відомі, публічні люди, політики, бізнесмени. Такі особи часто перебувають перед камерами, під наглядом, у публічних місцях. Відповідно після здійснення фінансового злочину, більшість людей починають змінювати свою поведінку у зв’язку і збільшенням грошових коштів чи за інших причин, що може викликати підозру в інших осіб, конкурентів чи журналістів, які, в свою чергу, можуть звернутись у відповідні органи, які організують перевірку підозрюваного. Загалом осіб, які в такий спосіб виявляють злочинців, можна назвати суб’єктами первинного фінансового моніторингу.
Звичайно не завжди психофізіологічні методи допомагають у процесі фінансових розслідувань, адже у людей однакові реакції можуть бути на різні ситуації, або люди можуть контролювати свої емоції, що ускладнює можливість невербального аналізу. Але у багатьох випадках такі методи є корисними.
Оскільки велика кількість фінансових злочинів припадає на відомих людей, політичних діячів, а особливо збитки від цих злочинів є значними, потрібно більше приділяти уваги, реакціям тих чи інших людей у повсякденному житті, за для виявлення та запобіганню фінансовим злочинам. Використання фото та відео фіксації процесу допиту або вивчення вже відомих відео файлів, для детальнішого аналізу поведінки підозрюваних. Відповідно можна сказати, що залучення психологів та використання психофізіологічного аналізу поведінки сприяють розслідуванню злочинів фінансового характеру.
Література:
1. Чижов О.В. Протидія шахрайству у фінансовому секторі як один із способів зменшення обсягів / О.В. Чижов // Фінанси України. – 2014. – №5. – С. 23-31.
2. Ковтун Н. Методи індикативної оцінки можливого шахрайства у фінансовій сфері [Електронний ресурс] / Н. Ковтун – Режим доступу до ресурсу: https://cyberleninka.ru/article/n/metodi-indikativnoyi-otsinki-mozhlivogo-shahraystva-u-finansoviy-sferi/viewer.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
Май 2020 (109)
^