Стратегічні орієнтири » Фінансовий ринок 2020 » Обуховська В.В. Оцінка ризику використання банківської системи для легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
12-05-2020, 01:37

Обуховська В.В. Оцінка ризику використання банківської системи для легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом

Категорія: Фінансовий ринок 2020

Обуховська В. В.
ЛНУ імені Івана Франка, ГРО-32
Індивідуальне завдання з навчальної дисципліни
«Фінансові розслідування»
Оцінка ризику використання банківської системи для легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом.

Легалізація доходів, отриманих злочинним шляхом через банківські системи є досить актуальними питанням для України, Європи та світу загалом . Через політичну та економічну кризу, яка охопила нашу країну та території СНД, ще в пострадянському часі, спричинила активізацію злочинних угрупувань, які, маючи великий прибуток від незаконного бізнесу, прагнуть одержати доступ до банків та інших фінансових установ, що триває до тепер. Завдяки проти дії такого економічного терору було проведено комплексний розгляд цивільно-правових планів оцінки ризиків, пов’язаних із відмиванням коштів та вдосконалення стратегії у сфері керівництва ризиком використання послуг банків для легалізації кримінальних прибутків, окрім цього було запропоновано нову розширену систематизацію ризиків у сфері протидії легалізації доходів, отриманих незаконним шляхом. Ось поглянемо, які дії можуть розглядатися як злочин, що спрямований на відмивання коштів ( відмивання коштів - це операція, в процесі якої приховується походження або призначення платежу, або так звані брудні кошти ).
– передача власності з усвідомленням того, що така власність є доходом, з метою приховування незаконного роду власності або з метою підтримки будь-якої особи, замішаній у вчинені злочину, оминути правових наслідків її дій.
– маскування справжнього характеру, основи, місцезнаходження, стану, переміщення, прав стосовно власності або володіння нею з усвідомленням того, що така власність є доходом.
– використання власності з усвідомленням під час отримання того, що така власність була доходом.
– участь у вчиненні або змова з метою вчинення, замах на вчинення, пособництво, підмова, сприяння і поради щодо вчинення будь-якого зі злочинів, зазначених вище.
Вчинок правопорушника може бути здійсненим через такі мотиви як: припускав, що власність є доходом, діяв з метою одержання прибутку або діяв з метою сприяння продовженню злочинної діяльності. Через це Закон України № 1702 спрямований на забезпечення виконання положень нових міжнародних стандартів у сфері протидії відмиванню коштів та боротьби з фінансуванням тероризму. Створюються різні фінансові моніторинги. (Фінансовий моніторинг - заходи, спрямовані на протидію легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом, складається з державного та первинного фінансового моніторингу). В сфері фінансового моніторингу запроваджується національна оцінка ризиків порядку фінансового моніторингу, що передбачає систему заходів, які здійснюються суб’єктами державного фінансового моніторингу з метою виявлення ризиків легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, запроваджено фінансовий моніторинг щодо національних публічних дійових осіб та посадових осіб міжнародних організацій, установлюється високий рівень ризику для операцій, що проводяться за їх участю, а також додаткові заходи фінансового моніторингу для клієнтів з високим рівнем ризику, удосконалено процедуру зупинення фінансових операцій, визначено заходи щодо боротьби з фінансуванням поширення зброї масового знищення, установлено поріг для міжнародних грошових переказів. Провідними методами, за допомогою яких правопорушники використовують фінансові організації є:
1. Перетворення готових грошей на фінансові інструменти.
2. Обмін невеликих банкнот на купюри більшого номіналу.
3. Організована заміна грошей на купюри іншого номіналу або іншу валюту.
4. Структурування діяльностей з готівкою (техніка дроблення внесків).
5. Протизаконне використання «пом’якшувальних» законодавчих актів.
6. Використання документів, що приховують реальні джерела, власників і місця розташування незаконно отриманих прибутків.
7. Перетворення готових грошей на грошові інструменти (наприклад, дорожні чеки, грошові перекази, банківські чеки, акції, що спрощує експорт беззаконних доходів із країни.
Також до уваги потрібно взяти критерії ризику, які найчастіше використовуються у зарубіжній практиці.
1. Ризик країни. ( географічний ).
2. Ризик клієнта.
3. Ризик продукту ( послуги ).
Вага цих категорій у загальній оцінці потенційного ризику відмивання грошей може відрізнятися залежно від окремого банку. Тому кожен банк повинен розробити особисту систему оцінки ризиків, що має враховувати особливості його діяльності та нормативно-правового регулювання. Щодо ризику країни, то на сьогодні не існує універсального загальновизнаного переліку високоризикованих країн. Але наприклад, FATF у своїх рекомендаціях до числа країн, які мають високий рівень ризику, відносить: 1. країни, до яких застосовувалися санкції заходи з боку ООН. 2. країни з недосконалим чи відсутнім законодавством у сфері протидії відмиванню грошей та фінансуванню тероризму. 3. країни, що фінансують чи підтримують терористичну діяльність. 4. країни, для яких характерний високий рівень корупції чи іншої кримінальної діяльності. Банки можуть самостійно визначати, коли діяльність окремого клієнта є високоризиковою і які фактори впливають на це. До високоризикованих категорій клієнтів відносять клієнтів, що здійснюють свою діяльність чи фінансові операції в нетипових обставинах. Загальна оцінка ризику укладається із визначення потенційного ризику продуктів і послуг, які надаються банком. Окрім цього моніторинг кожного клієнта має робитися не рідше, ніж кожні 3 місяці. Також робітник банку під час звернення клієнта має розглядати рух коштів за розрахунковим рахунком. Таким чином, банк зобов'язаний звертати увагу на будь-які зміни в поведінці клієнта. У сфері фінансового моніторингу підтверджують про збільшення злочинності, шахрайства в Україні у сфері відмивання грошей, тому відповідна оцінка ризиків відмивання коштів потребує подальшого вдосконалення. Головним завданням світової спільноти на цьому етапі варто залучити якомога більше число країн до співпраці з боротьбою з відмиванням грошей, реформування національних законодавств відповідно до інтернаціональних стандартів. Це спричинить змогу створити ефективну систему протидії відмиванню «брудних» грошей на глобальному рівні.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
Май 2020 (109)
Апрель 2020 (6)
Март 2020 (6)
Декабрь 2019 (1)
^