Стратегічні орієнтири » Державні фінанси 2020 » Карпа І.Ю. Приклади використання державних неприбуткових організацій у злочинних цілях та секторальна оцінка ризиків
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
13-05-2020, 12:43

Карпа І.Ю. Приклади використання державних неприбуткових організацій у злочинних цілях та секторальна оцінка ризиків

Категорія: Державні фінанси 2020

УДК 336
© Карпа І. Ю., 2020
ЛНУ ім. Івана Франка, Екк-32с

Приклади використання державних неприбуткових організацій у злочинних цілях та секторальна оцінка ризиків

Міжнародна та внутрішньодержавна боротьба з ФТ продемонструвала, що терористи та терористичні організації використовують сектор НПО з метою отримання і переміщення коштів, надання матеріально-технічної підтримки, заохочення вербування терористів чи підтримання терористичних організацій та операцій іншим чином.
Так, НПО можуть використовуватись як пряме джерело прибутку і як прикриття переміщення коштів між країнами в складних схемах із ВК або ФТ. Вони також можуть використовуватися і для прикриття переміщення терористів, надання їм організаційної підтримки тощо.
Тобто, використання НПО для ФТ може набувати різних форм. Досить поширеним прикладом однієї з форм є створення НПО із заявленими доброчинними цілями, які насправді існують лише для переведення коштів на користь терористів або терористичної організації.
Для проведення неконтрольованих ФО для ВК/ФТ, НПО використовують заборонені на території України небанківські електронні платіжні системи («WebMoneyTransfer», «Money.Yandex.ru», «Qiwi Wallet»).
Застосування механізмів перерахунку та переведення в готівку електронних коштів з використанням онлайн-обмінників дає змогу приховувати дані щодо власників електронних гаманців та руху коштів між платіжними системами і банківськими установами, терористичними та сепаратистськими угрупованнями.
Окрім того, НПО можуть проводити «нульові ICO» (Initiation Offering, або «первинна пропозиція монет’» – це відносно нова форма інвестування, тісно пов’язана з технологією блокчейн та криптовалютами). Цей метод полягає в розробці особою (ініціатором) примітивного ІСО-проєкту з головним офісом у регіоні, куди потрібно вивести грошові кошти.
У ЄДР за станом на 01.01.2019, зареєстровано 1 298 435 юридичних осіб з яких 197 952 НПО, що складає 15% від загальної кількості осіб. У 2018 році Держфінмоніторингом отримано 169 312 повідомлень про ФО, які здійснені за участю 7 681 НПО, на загальну суму понад 439 млрд UAH.
У 2018 році Держфінмоніторингом направлено до правохоронних органів 65 узагальнених матеріали стосовно підозрілих операцій, проведених за участю НПО. У складі таких матеріалів до ПО передано 2 890 ФО, які здійснені за участю 127 НПО, на загальну суму 2 994,8 млн UAH.
ДФС проведено аналіз ризиків за видами НПО та встановлені особливості щодо ризиків порушення законодавства за видами НПО, результати якого зазначені у таблиці.
Карпа І.Ю. Приклади використання державних неприбуткових організацій у злочинних цілях та секторальна оцінка ризиків

Таким чином, можливо зробити висновок, що НПО використовуються з метою фіктивного підприємництва, ухилення від сплати податків, зборів нецільового використання бюджетних коштів, привласнення, розтрати майна або заволодіння ним, зловживання владою або службовим становищем, ВК/ФТ.
Приклади використання НПО у злочинній діяльності
Приклад 1: Використання НПО (релігійної організації) у відмиванні коштів та придбанні нерухомості по завищеній вартості
За результатами проведеного аналізу фінансових операцій та з врахуванням інформації правоохоронного органу та підрозділу фінансової розвідки іноземної країни Держфінмоніторингом виявлено схему легалізації коштів Групою фізичних осіб та Фізичної особи А за участю НПО та підприємств.
Так, на користь Фізичної особи А, яка є представником релігійної організації та інших НПО, від фізичних осіб отримано кошти на рахунки в банківських установах України в сумі близько 30 млн. грн., з яких 4 млн. грн. було внесено готівкою, пов’язаними з нею особами у якості оплати за товари та послуги, знімалися готівкою або частково перераховано на рахунки інших фізичних та юридичних осіб, які пов’язані з Фізичною особою А. Доходи Фізичної особи А були незначними.
Підрозділом фінансової розвідки іноземної країни повідомлено Держфінмоніторинг, що Група фізичних осіб, які є представниками ряду НПО, серед учасників яких є Фізична особа А, рівними частинами, здійснили перерахування коштів на користь іноземної компанії у якості внесків у статутний капітал, для подальшої купівлі об’єкта нерухомості загальною вартістю близько 0,4 млн. євро (еквівалент понад 11 млн. грн.). Для підтвердження джерела походження коштів, які було перераховано на користь вищезазначеної компанії, Фізичною особою А було надано копії договорів на продаж нерухомості на території України вартістю 26 млн. грн.
За встановленою інформацією, нерухомість, яку було оцінено в 26 млн. грн., у Фізичної особи А було придбано Фізичною особою Б, яка є помічником Фізичної особи А, та засновником НПО, яка своєю діяльністю пов’язана з Групою фізичних осіб. Разом з цим, ринкова ціна вищезазначеної нерухомості складала близько 11 млн. грн. Отже, ціну нерухомості було значно завищено.
В такий спосіб здійснена легалізація коштів з непідтверджених джерел.
Правоохоронним органом здійснюється розслідування.
Приклад 2: Легалізація коштів фізичною особою, пов’язаною родинними зв’язками із суддею з використанням неприбуткової організації
Держфінмоніторингом за результатами проведеного аналізу виявлено схему легалізації коштів фізичною особою, яка пов’язана родинними зв’язками із суддею.
Фізичною особою А було внесено кошти готівкою на власний рахунок в банківській установі у сумі понад 7 млн. грн., та надалі перераховано на банківський рахунок неприбуткової організації М з призначенням платежу «надання позики».
Інформація про офіційно отримані Фізичною особою А доходи відсутня. При цьому чоловік зазначеної особи – Фізична особа Б обіймає посаду судді та задекларував факт отримання готівкових кошів у вигляді подарунка від свого батька – Фізичної особи В у розмірі понад 7 млн. гривень.
Батьком судді задекларовано доходів на загальну суму 0,6 млн. грн., що менше суми подарунку в дванадцять разів.
Неприбутковою організацією М укладено договір іпотеки з Фізичною особою А. Предметом іпотеки є орендована нежитлова будівля, площею 467,9 кв. метрів, що є власністю громади міста. Надалі, зазначена будівля викуплена неприбутковою організацією М в управління комунальної власності за договором купівлі – продажу вартістю понад 7 млн. грн. внаслідок раніше отриманих від Фізичної особи А коштів та передана такій особі у володіння в якості забезпечення по договору позики.
Правоохоронним органом здійснюється розслідування.

Приклад 3: Збір коштів через НПО
Організація, офіційно зареєстрована як дитячий благодійний фонд, використовувала відеозаписи, що зображували акції релігійних «борців за свободу» у різних країнах, одночасно демонструючи відеозаписи жорстокого поводження з прихильниками цієї релігії. Відеозаписи містили заклик направляти пожертви на номер певної поштової скриньки, щоб допомогти у «боротьбі». Очевидно, що відеозаписи широко розповсюджувалися по релігійним організаціям всього регіону. Той же самий номер поштової скриньки часто з’являвся у журналах, які публікували статті відомих екстремістів. Приклад 4: НПО використовуються для переказу грошей особам, підозрюваним у тероризмі
Фінансова розвідка (ФР) у країні «Х» отримала оновлену інформацію про підготовлений Радою безпеки ООН консолідований список фізичних та юридичних осіб. Певна організація здійснювала свої операції під різними варіантами однієї і цієї ж назви у ряді країн. Вона характеризувалася як звільнена від податків НПО, офіційною метою якої є здійснення проектів з надання гуманітарної допомоги по всьому світу. Серед безлічі адрес місцезнаходження, позначених ООН для філій цієї організації, кілька знаходилося в країні «Х». ФР отримала повідомлення про підозрілі трансакції щодо НПО, яка перебувала у переліку адрес, названих у списку ООН. В повідомленні були вказані банківські рахунки і три фізичні особи, які володіли контрольним пакетом акцій підрозділу, розташованого у країні «Х». Одна з цих осіб (пан «А») проживала за адресою, вказаною в списку ООН, а двоє інших осіб мали адреси в двох різних країнах. Розслідування, проведене ФР, показало, що пан «А» пов’язаний з цими організаціями, а також з чотирма іншими міжнародними НПО. У повідомленнях, отриманих ФР, вказувалися деталі значної кількості безготівкових переказів, відправлених з місць, які мають до цього відношення, у філії вищезгаданої благодійної організації та пану «А».
Приклад 5: Керівництво НПО використовує організацію для фінансування тероризму
Певна НПО була зареєстрована в країні «Х» як благодійна організація та звільнена від сплати податків. Офіційною метою діяльності даної НПО було здійснення проектів з надання гуманітарної допомоги. НПО була зареєстрована в країні «Х», але фактично здійснювала діяльність у різних країнах, використовуючи змінені назви. Фінансові та ділові документи були вилучені в головному офісі НПО і в будинках головного виконавчого директора НПО і члена її ради директорів. У той же день у країні «Х» було видано наказ, відповідно до якого майно НПО має бути заарештовано для проведення подальшого розслідування. Одинадцять місяців по тому країна «Х» відповідно до резолюцій Ради Безпеки ООН про підтримку терористів направила дані про цю НПО в ООН для включення до списків організацій, що мають відношення до терористичної діяльності. У країні «Х» головний виконавчий директор НПО був засуджений за шахрайство та за участь в організованій злочинній діяльності, пов’язаної з переказами благодійних внесків на суму понад 315 тис. дол. США на користь терористичних організацій. До початку судочинства були отримані докази, що свідчать про те, що дана НПО надавала як безпосередню, так і непряму підтримку терористичним організаціям.

Посилання: ризик, НПО, FATF

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
Февраль 2022 (1)
Декабрь 2021 (4)
^