Стратегічні орієнтири » Фінанси підприємств 2020 » Антосюк В.І. Форензік як метод фінансового розслідування у сучасному бізнесі
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
14-05-2020, 11:28

Антосюк В.І. Форензік як метод фінансового розслідування у сучасному бізнесі

Категорія: Фінанси підприємств 2020

Відсутність системи зовнішнього і внутрішнього контролю може згубно позначитися на сучасному бізнесі, а виявити шахрайські схеми та сумнівні угоди шляхом дослідження первинної документації, вивчити потенційних контрагентів та динаміку зростання фінансового стану компанії і їх афілійованих осіб дозволяє такий відносно новий для України інструмент, як форензік. Власне тому на сьогоднішній день досить актуальним питанням є обґрунтування шляхів використання та впровадження послуг форензік власне у забезпечення господарської діяльності підприємства та визначенні пріоритетів цільових напрямів фінансових розслідувань.
З метою практичного застосування даного підходу виявлення зловживань розглянемо основні етапи проведення аналізу форензік. Загалом їх можна поділити на два основних - на попередній та аналітичний етапи.
Розглянемо попередній етап. На ньому відбувається проведення попередньої експертизи бізнесу клієнта: історію функціонування підприємства, спрямованість діяльності, його розмір тощо. Первинна оцінка також включає визначення взаємовідносин з контрагентами та перевірку можливих конфліктів. У західній практиці ця дія є першою з трьох адміністративних заходів на попередньому етапі (relationship review and conflict check) [3]. Її зміст полягає у перевірці існуючого зв’язку та виявленні потенційних конфліктів. Крім того, після цього проводиться підготовка спеціального листа клієнту. Спеціальний (engagement letter) лист – друга адміністративна міра на попередньому етапі [3], що включає обов’язкові елементи, які містять необхідну інформацію: набір послуг, що надаються, цінова політика, звіти аудиторських перевірок і інша інформація, що може містити складові для проведення фінансового розслідування, виходячи з перших двох дій.
Опісля відбувається узгодження схеми взаємодії з клієнтом, де власне сторони детально обговорюють умови, необхідні для початку фінансового розслідування (тимчасові рамки, доступ до інформації, можливість відриву співробітників від виробництва), та укладається угода про платіжний цикл [1].Оплата послуг Форензік (Billings / fees) – третій адміністративний захід підготовчого етапу. Швидше за все, компанія, що надає послуги з фінансових розслідувань, попередньо не визначить рахунок за свої послуги, форензік-сервіс в основному практикує платіжний цикл, тобто оплату за певну фазу виконаної роботи або тимчасової період (день, тиждень).
На аналітичному етапі відбувається збір і аналіз отриманої від клієнта інформації. В ході другого етапу послідовність здійснюваних дій виглядає наступним чином:
1. Проведення інтерв’ю із співробітниками клієнта, що вимагає високої підготовки, пошуку потрібного стилю і манери спілкування.
2. Виконання аналітичних процедур, коли після отримання необхідної інформації форензік-експерт приступає до складної і тривалої стадії аналітичних процесів, зокрема аналіз політик і регламентів підприємства; аналіз основних бізнес-процесів; аналіз системи внутрішнього контролю.
Аналітичні процедури є одними з найбільш дієвих методів розслідування, коли предмет розслідування, швидше за все, повинен бути відображений в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності. Дані процедури є головними для більшості видів економічних злочинів, і, відповідно, спеціаліст стикається з розслідуваннями, в яких вони необхідні [1].
Крім того, при розробці ефективних аналітичних процедур здійснюються наступні дії: будується система очікувань; визначається наявність істотного відхилення від очікувань, обчислюється різниця; проводиться дослідження та аналіз баз даних.
Важливо додати, що система форензік-послуг в європейських країнах інтенсивно розвивається поряд з інноваційними комп’ютерними технологіями. За допомогою аналізу і критичного узагальнення досвіду застосування форензік-методів в компаніях англо-саксонської системи обліку, виникає можливість знайти шляхи адаптації даних методів на вітчизняному економічному просторі.
Можна дійти висновку, що форензік є досить новим методом фінансового розслідування в Україні та потребує глибшого подальшого дослідження, спрямованого на розробку методики програмно-цільового планування інтелектуальних інструментів у розкритті та попередженні фінансових махінацій, у тому числі із залученням наукових установ та професійних експертів.

Список використаних джерел:
1. Соломіна Г. В. Форензік - інструмент фінансового розслідування діяльності підприємства, 2018. URL: https://msu.edu.ua/visn/wp-content/uploads/2019/02/2-10-2-2018-22.pdf.
2. Weaver, L. Forensic auditing. The association of chartered certified accountants. URL: http://www2.accaglobal. com/documents/forensic_auditing.pdf.
3. Golden, T. W., Skalak, S. L., Clayton, M. M. A guide to forensic accounting investigation. – Hoboken, New Jersey: John Wiley & Sons, 2006. – 565 p.

Посилання: форензік, методи фінансового розслідування, шахрайство, моніторинг, аналітичний аналіз даних

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2023 (6)
Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
^