Стратегічні орієнтири » Державні фінанси 2020 » Лукашук Ю.Ф. Виготовлення та збут марок акцизного податку
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
18-05-2020, 17:24

Лукашук Ю.Ф. Виготовлення та збут марок акцизного податку

Категорія: Державні фінанси 2020

Ринок підакцизних товарів є місцем де проводиться значна кількість фінансових махінацій.
Згідно наукової літератури «Марка акцизного податку — це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.»
Виготовлення та продаж таких марок повинно відбуватись згідно пп. 1-18 Постанови Кабінету Міністрів України № 1251 від 27 грудня 2010 р.
Марки акцизного податку для алкогольних напоїв та тютюнових виробів (далі - марки) виготовляються з паперу вагою 70 +- 2,5 г/кв. метр і мають такі розміри:
• для алкогольних напоїв: довжина - 160 міліметрів +- 0,25 міліметра, ширина - 20 міліметрів +- 0,25 міліметра;
• для тютюнових виробів: довжина - 44 міліметри +- 0,25 міліметра, ширина - 20 міліметрів +- 0,25 міліметра.
Зразки марок розробляються Мінфіном разом з ДПС, Мінекономіки, СБУ, МВС, Мін’юстом та затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Марки встановленого зразка виготовляються на замовлення ДПС державним підприємством, що належить до сфери управління Мінекономіки (далі - підприємство-виробник).
Замовлення оформляється відповідно до правил виготовлення бланків цінних паперів і документів суворого обліку, затверджених Мінфіном, СБУ та МВС.
ДПС щомісяця подає з використанням засобів захисту інформації (у зашифрованому вигляді) підприємству-виробнику зведену заявку-розрахунок на виготовлення необхідної кількості марок та оплачує витрати, пов’язані з їх виробництвом.
Марки продаються суб’єктам господарювання, які відповідно до законодавства є платниками акцизного податку з алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Плата за марки акцизного податку зараховується до державного бюджету і відповідно до бюджетного законодавства використовується виключно для фінансування витрат, пов’язаних з їх виробництвом, зберіганням та реалізацією.
ДПС подає в установлений строк Державній казначейській службі звіт про надходження зазначених коштів та їх використання. Продаж марок здійснюється на підставі поданих покупцем марок за місцем його реєстрації як платника акцизного податку в електронній формі:
• довідки про сплату суми податку, яка розрахована за ставками для готової продукції (для вітчизняних виробників алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований);
• заявки-розрахунку кількості марок;
• копії платіжного документа про перерахування суми акцизного податку з відміткою банку про дату виконання платіжного доручення - для імпортерів.
Основним безпосереднім об'єктом злочину є фінансова система держави в частині встановленого законодавством порядку сплати акцизного збору на алкогольні напої і тютюнові вироби.
Предметом злочину є: марки акцизного збору на алкогольні напої і тютюнові вироби
Марки акцизного збору належать до переліку бланків цінних паперів та документів суворого обліку, право на виготовлення яких надано лише Банкнотно-монетному двору НБ. Зразки марок акцизного збору затверджуються ДПА України. Кожна марка має свій окремий номер.
Банкнотно-монетним двором НБ за зведеними заявками-розрахунками ДПА виготовляються:
• марки акцизного збору на алкогольні напої (марки для товарів вітчизняного та імпортного виробництва розрізняються за написом (АВ або АІ), марка на алкогольні напої імпортного виробництва з вмістом спирту етилового від 1,2до 8,5 відсотка об'ємних одиниць містить напис "1,2--8,5%");

• марки акцизного збору на тютюнові вироби. (марки для продукції вітчизняного і імпортного виробництва розрізняються за написом (ТВ або ТІ);

• спеціальні марки, призначені для маркування конфіскованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Вони відрізняються від звичайних акцизних марок кольором і написом "Конфіскат".
Марки акцизного збору у встановленому законодавством порядку продаються тим суб'єктам підприємництва, які є платниками акцизного збору з алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Від злочинів, передбачених ст. ст. 199 і 224, у формі виготовлення, збуту та використання підроблених цінних паперів кримінальне карані дії з марками акцизного збору відрізняються за предметом.Акцизні марки, не перебуваючи у вільному цивільно-правовому обігові і не надаючи права особі реалізовувати відповідні підакцизні товари, лише регулюють порядок реалізації алкогольних і тютюнових виробів, а саме, посвідчують, що акцизний збір сплачено.
На відміну від ст. 216 КК предметом правопорушення, передбаченого ст. 164-5 КАП, є не марки, а безпосередньо алкогольні напої і тютюнові вироби, на яких або немає належним чином розміщених марок акцизного збору, або які марковані підробленими чи фальсифікованими марками акцизного збору.
За виробництво, зберігання, транспортування, реалізацію фальсифікованих алкогольних напоїв та/або тютюнових виробів без марок акцизного податку або з підроб¬леними марками акцизного податку ст. 17 Закону № 481 передбачено відповідальність у розмірі 200 % вартості товару, але не менше 17 000 грн.
Приклади виготовлення і збуту підакцизних товарів з підроб¬леними марками акцизного податку:
Підприємець бажаючи отримати більшу вигоду від продажу підакцизних товарів вирішує продавати сурогатні або контрабандні алкогольні напої та тютюнові вироби. Для того, щоб відвести від себе підозру вірішує закупити або власноруч виготовити марки акцизного податку для подальшого продажу напоїв з цими марками.
Доказами, що свідчать про умисний характер дій, можуть бути:
1. відсутність документів на товари або наявність підроблених документів;
2. невідповідність марок акцизного податку встановленим стандартам;
3. не оприбуткована готівка;
4. наявність у місцях реалізації документально не оформленої продукції;
Для зменшення масштабів марок акцизного податку доцільно вдосконалити податкове законодавство, підвищити рівень податкової культури та податкової дисципліни, посилити контроль продажу підакцизних товарів.

Посилання: ЛНУ імені Івана Франка, ЕКІ-31, 18.05.2020

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2023 (6)
Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
^