Стратегічні орієнтири » Фінансовий ринок 2020 » Коминар Т. Оцінка ризиків використання віртуальних активів для здійснення відмивання коштів, здобутих злочинним шляхом
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
22-05-2020, 05:00

Коминар Т. Оцінка ризиків використання віртуальних активів для здійснення відмивання коштів, здобутих злочинним шляхом

Категорія: Фінансовий ринок 2020

Передостанні роки стали моментом стрімкого розвитку інноваційних технологій, найбільший вплив з яких спостерігається в економічній сфері. Розвиток таких технологій безпосередньо пов‘язаний з появою такою інновації , як віртуальні активи — конфіденційні, ні кому не підконтрольні. Поряд з позитивними ефектами, інтенсивне збільшення грошових потоків ставить під загрозу стабільність і захищеність фінансової системи перед намаганнями використання її для легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму, хилення від сплати податків, вчинення економічних злочинів, шахрайських дій, кіберзлочинності. У даному випадку виникає необхідність у детальному вивченні можливих ризиків, які створюються завдяки введенню даних інноваційних технологій.
Серед ризиків, які виникають можна зазначити такі:
Ризики легалізації (відмивання) коштів/фінансування тероризму. Анонімність і транскордонний характер віртуальних валют дозволяють використовувати їх для приховування незаконного походження або маскування справжнього призначення коштів, бути засобом для ухилятися від санкцій, а також придбання та торгівлі забороненими речовинами і зброєю, нелегальних товарів (наприклад, справа «Silk Road»). Вирішення даного питання ми можемо бачити у проведенні традиційних заходів з ідентифікації, вивчення клієнта (CDD) та надсилати повідомлення про підозрілі операції органам фінансового моніторингу. Хоча, тоді питання виникає у тому — а кого ж досліджувати? У даному випадку рекомендуємо визначити юридичних осіб або фізичних осіб (суб‘єктів ринку), операції яких можуть безпосередньо бути пов‘язаними з віртуальними активами, адже контроль за активами, які пересилаються на віртуальні «гаманці» можливий, адже це проста транзакція. Також, FATF наголошує, що найбільш значні ризики відмивання коштів/фінансування тероризму зосе- реджені в точках перетину між віртуальними та фіатними грошима, тому закликав до регулювання процесу об- міну віртуальних валют.
Ризики кіберзлочинності. Криптовалюти стали улюбленим інструментом хакерів і онлайн злодіїв, оскільки віртуальні активи не до кінця можливо відслідковувати, адже найчастіше слід переривається з наступною транзакцією, яка була проведена за допомогою використання змінених ключів. Зокрема, Європол (European Police Office) у своїй доповіді «Оцінці загрози організованій злочинності в Інтер- неті» в 2016 року відзначив, що кіберзлочинцями криптовалюта вико- ристовується або як платіжний засіб, або для отримання платежів. Крім того, віртуальні валюти можуть допо- могти злочинцям обійти ризики втрати готівки, які виникають при необ- хідності організувати доставку готівки або виплати із банківських рахунків.
Ризики контролю. Схеми із використанням віртуальних валют важко контролювати. Їх непрозора природа ускладнює збір інформації, включаючи можливість отримання статистичних даних, або контролювати напрям їх використання. Більше того, інформація щодо використаного «гаманця» не зазначається, а зазначається одноразове посилання на «гаманець», яке діє під час здійснення транзакціі (декілька секунд, або у разі навмисного погіршення підключення до інформаційно телекомунікаційних мереж — не більше 5 хвилин).
Ризики змін. Децентралізовані віртуальні валюти, які перебувають у «похитному» контролі урядів світу, не є легко адаптивними до моделей регулювання. Концепція віртуальних валют з самого початку полягала у неможливості контролю системи і створення з неї децентралізованої. Можливість використати активи з різних частин світу стала одною із привілей для споживачів, але великою проблемою для сучасного світу, адже контроль за активами, які перебувають водночас на всіх серверах є теоретично можливою, але де-факто неіснуючою можливістю. Через це віртуальні активи усувають роль центрального посередника, який відіграють усі емітенти, банківські установи, і тд, тим самим породжуючи проблему з вектором направленності подальшого розвитку цих суб‘єктів.
Податкові ризики. Цей випадок поширюється тільки на такі країни, які не мають законодавчого або прийнятого виконавчою гілкою влади регулювання щодо оподаткувангя віртуальнтз активів (Японія одна із перших країн, яка здійснила таке регулювання). Дана проблема виникає у зв‘язку з конфіденційнстю інформації щодо учасників транзакції та можливості передачі активів поза юрисдикціями. Оскільки віртуальні валюти виконують економічну функцію, незалежно від того, чи вважаються вони у тій чи іншій країні цінністю, засобом обміну, товаром або платіжним засобом, вони мають податкові наслідки. Єдиним вирішенням ціє ситуації є «неможлива ситуація» — децентралізація даних активів.
Ризики втрати фінансової стабільності. Віртуальні активи, які на даний час є одним із «найрозумніших способів відмивання грошей», у майбутньому може здійснити тиск на фінансову систему, оскільки використання збільшується. Нові типи криптовалюти збільшують зацікавленість споживачів, але даний факт погіршує стабільність інших валют.
Отже, віртуальні активи є одним із найсучасніших засобів відмивання грошей, одержаних злочинним шляхом і потребує законодавчого регулювання в Україні, оскільки можливості і способи є — найважливіше це подолання можливих ризиків.

Посилання: Віртуальні активи, Фінансове шахрайство

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2020 (109)
Апрель 2020 (6)
Март 2020 (6)
Декабрь 2019 (1)
Ноябрь 2019 (26)
Октябрь 2019 (141)
^