Стратегічні орієнтири » Фінансовий ринок 2020 » Коминар Т. Оцінка ризиків використання банківських установ для здійснення відмивання коштів, одержаних злочинним шляхом
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
22-05-2020, 06:27

Коминар Т. Оцінка ризиків використання банківських установ для здійснення відмивання коштів, одержаних злочинним шляхом

Категорія: Фінансовий ринок 2020

На даний час, контроль за фінансовими потоками та фінансовий моніторинг торкається всіх учасників фінансового ринку, як юридичних так і фізичних осіб, а також охоплює всі основні види діяльності фінансових установ. У зв’язку з цим виникає багато ризиків щодо появи нових видів, шляхів відмивання грошей, які одержані злочинним шляхом. Одним із найголовніших посередників між «брудними» і «чистими» грошима є банківська система, яка після свого реформування вдосконалила систему банківської діяльності, але нові ризики появлютьсч кожного дня. Ризики прямо або опосередковано впливають на ефективність системи фінансового моніторингу та відповідно на ефективність боротьби з відмиванням грошей, одержаних злочинним шляхом.
На практиці в банківській діяльності виникає ланцюг ризиків – один провокує другий, і далі вони діють взаємопов‘язано і взаємозалежно. Така властивість ризиків не лише посилює їх негативну дію та утруднює прогнозування, а й ускладнює застосування заходів захисту від них.
При аналізі ризиків та їх можливого впливу на банківські установи варто враховувати ступінь інформаційних технологій, на яких побудована вся сучасна система платежів. Звідси, ризики можуть бути пов‘язані як з використанням інформаційних технологій самими банками – обладнання, програмне забезпечення, людський фактор, так і з зовнішнім впливом, оскільки інформаційні технології є каналом зв‘язку банку з зовнішнім світом. Останні є особливим каналом вразливості банку щодо зовнішніх ризиків. Інформаційні технології значно збільшують небезпеку, що надходить ззовні.
Оцінювання ризиків відмивання грошей здійснюється за типом клієнта, географічним розташуванням країни реєстрації або установи клієнта, видом товарів і послуг. Таким чином можна говорити про три складові цього ризику: ризик клієнта, ризик країни та ризик послуги.
Прикладами виникнення ризику легалізації при здійсненні банківських операцій можуть бути наступні операції:
- Розрахунково-касові – переведення безготівкових коштів у готівкові, приховування та заплутування слідів при здійсненні операцій з метою приховання реальних доходів та ухилення від сплати податків, вивід активів із банківської установи та ін.;
- валютні – використання «сірих» схем по імпорту товарів та послуг;
- кредитні – з‘являються нові схеми по перекредитуванню, кредит як джерело доходу для незаконної підприємницької діяльності;
- операції з цінними паперами – використання схем з цінними паперами з обмеженою кількістю контрагентів для формування доходів або видатків банківських установ, вивід грошових засобів закордон, штучне заниження розміру кредитного ризику, формування статутного капіталу банківських установ за рахунок джерел, що мають ознаки ненадійності та ін.
В результаті вищезазначених ризиків банківська установа ризикує втратою ділової репутації, що відобразиться на довірі інвесторів та може принести значні збитки.
Одна з проблем, з якою можуть зіткнутись регулюючі органи при оцінці ризику відмивання грошей, полягає в тому, що багато внутрішніх банківських документів носять формальний характер та не відображають реальної ситуації в банку. Це є один із найважливіших і найможливіших ризиків відмивання коштів. Іншою проблемою може стати необ‘єктивність оцінки уповноваженими працівниками, що здійснюють перевірку певної установи. В даному випадку існує ще один ризик — людський фактор.
Таким чином, банківським установам необхідно дотримуватись чинного законодавства та
побудувати ефективну систему оцінки ризиків відмивання грошей, що забезпечить не лише уникнення відповідних санкцій з боку НБУ, а й допоможе уникнути інших ризиків, як наприклад, ризику репутації.

Посилання: банківська система

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2020 (109)
Апрель 2020 (6)
Март 2020 (6)
Декабрь 2019 (1)
Ноябрь 2019 (26)
Октябрь 2019 (141)
^