Стратегічні орієнтири » Фінансовий ринок 2020 » Коминар Т. Bitcoin і злочинність: як криптовалюта допомагають "відмивати" гроші
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
22-05-2020, 06:51

Коминар Т. Bitcoin і злочинність: як криптовалюта допомагають "відмивати" гроші

Категорія: Фінансовий ринок 2020

Швидкі і анонімні транзакції, які пропонує криптовалюта, не могли не зацікавити зловмисників. Тільки за минулий і цей рік через криптовалюта "відмили" понад 1,2 млрд доларів. Це дуже приблизна цифра, адже точних даних ніхто назвати не зможе. Сюди ж можна приплюсувати суму криптовалюти, вкрадених з гаманців користувачів або бірж. У зв'язку з цим, великі світові економіки нарешті вирішили почати боротися з "криптовідмивщиками", пише LetKnow.
Американська компанія, що спеціалізується на кібербезпеці в сфері блокчейна, CipherTrace детально дослідила процес "відмиття" грошей через криптовалютк і визначила головні етапи схеми.
Перший етап - нашарування. У традиційній фінансовій сфері він включає покупку дорогих активів за "брудні" гроші. Наприклад, нерухомості. Далі цей актив перепродається кілька разів, що ускладнює визначення початкового покупця.
У криптосвіті цей етап включає покупку криптовалюти. Далі, за допомогою різних бірж і спеціальних сервісів-міксерів, початкові монети дробляться і конвертуються в іншу криптовалюту. Гроші можуть пройти сотні адрес, що ускладнює відстеження початкового власника.
Причому сервісів-міксерів дуже багато. Вони у вільному доступі і, судячи з усього, ніхто не збирається заважати їм працювати. Принцип роботи подібних сервісів простий. Вони беруть криптовалюту у різних клієнтів, перемішують її, і "на виході" виходить "збірна солянка", яка не дозволяє відстежити власника грошей. Зазвичай, міксери вимагають від 1% до 3% від суми транзакції в якості плати за свої послуги.
За твердженням CipherTrace, проблема ускладнюється тим, що міксери активно використовують великі рекламні майданчики в інтернеті, і привертають все більше нових клієнтів.
Обговорення проблеми відмивання грошей через криптовалюту на глобальному рівні почалося недавно. Японія стала першою країною, яка запропонувала врегулювати це питання між найбільшими країнами. На початку весни 2018 року представники Японії зажадали обговорити на березневій зустрічі G20 можливі кроки по боротьбі з "брудною криптовалютою".
Влада інших країн почули заклик і доручили Financial Action Task Force (FATF) - міжурядовому органові, який бореться з відмиванням грошей - розробити конкретні заходи до чергової липневої зустрічі "великої двадцятки".
Після випуску свого так званого «підручника» FATF доручила діяльність законодавцям на локальному рівні.
Проблема у тому, що яких-небудь серйозних штрафів або кримінальних справ практично немає. По суті, за останній час було всього кілька прецедентів і всі вони пов'язані з біржами. Наприклад, в березні 2018 японський фінансовий регулятор покарав шість місцевих кріптобірж. Причиною стало невідповідність торгових майданчиків правилами по боротьбі з відмиванням грошей (AML). Правда, закінчилося все "полюбовно". Біржі погодилися посилити свої системи і уникнули будь-яких грошових штрафів.
Інший приклад - Південна Корея. На початку цього року фінрегулятор цієї країни посилив правила регулювання і змусив криптобіржі ретельніше вивчати транзакції клієнтів. Якщо біржі помітять великі транзакції, вони повинні повідомити про це владу. Останні ж самі проведуть розслідування за походженням цих грошей. Довго нововведення не попрацювало, і вже до липня влада ослабила обмеження.
Повільність G20 в цілому, і окремих країн зокрема показує, що влада ще просто не знає, як боротися з відмиванням грошей через криптовалюту. Більш того, в урядів немає для цього дієвих інструментів. Операційний директор 10Guards Віталій Якушев впевнений, що навіть якщо G20 щось і придумає, то це скоріше будуть регуляторні обмеження, адже технічно обмежити процес відмивання поки неможливо.
"У них є тільки одна точка контролю - стик фіат-криптовалюта. Тобто намагатися регулювати вони будуть через біржі", - упевнений Якушев. Великі і найвідоміші біржі вже давно впровадили правила KYC і AML в свою роботу і вимагають від клієнтів верифікувати свою особистість. Але що робити бірж, якщо гроші до них приходять після "міксерів" - невідомо. Також залишається відкритим питання про сотні кріптобірж, які працюють "в темну".
Навряд чи, на глобальному рівні країни зможуть заблокувати їх роботу. Тут варто згадати досвід Китаю, який закрив всі кріптобіржі на своїй території. Правда, китайці як торгували криптовалюта, так і продовжують цим займатися. Також влада Таїланду заборонили фінансовим організаціям будь-які операції з криптовалюта. Рішення було прийнято через те, що криптовалюта можуть бути використані для фінансування тероризму або відмивання грошей.
До слова, схожої думки дотримується українська кіберполіції України, яка вимагає або легалізувати криптовалюта, або заборонити їх, але не підтримувати законодавчий вакуум у цій сфері. Статус біткоіни і інших криптовалюта в Україні залишається невизначеним, хоча й були спроби мінекономрозвитку розібратися з даними питаннями.

Посилання: біткоїн, шахрайство

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2020 (109)
Апрель 2020 (6)
Март 2020 (6)
Декабрь 2019 (1)
Ноябрь 2019 (26)
Октябрь 2019 (141)
^