Стратегічні орієнтири » Якість фінансових послуг та інструментів » Козак Д.А. Стан ринку платіжних карток в Україні у 2020 році
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
28-10-2020, 15:10

Козак Д.А. Стан ринку платіжних карток в Україні у 2020 році

Категорія: Якість фінансових послуг та інструментів

УКД 336
© Козак Д.А., 2020
ЛНУ імені Івана Франка, ЕкфМ-51с

Стан ринку платіжних карток в Україні у 2020 році

Активний розвиток платіжних систем і поява електронних грошей зумовлюють підвищення попиту на використання платіжних карток для здійснення фінансових операцій. Це сприяє зниженню «тінізації» економіки, легалізації доходів і витрат, скороченню витрат на проведення платежів, оптимізації розрахунків. Платіжні картки займають провідне місце як універсальний міжнародний засіб платежу. Вони усувають витрати та незручності, пов’язані зі зберіганням, переміщенням, обміном готівки, дозволяють швидко, надійно та безпечно проводити розрахунки чи отримувати готівку в різних точках планети.
В Україні параметри операцій, здійснених з використанням платіжних карток, стрімко зросли протягом останніх десяти років. Темпи розвитку ринку платіжних карток в Україні відображають реальний попит населення на безготівкові розрахунки та інноваційні технології. Відповідно до Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» платіжна картка – електронний платіжний засіб у вигляді емітованої в установленому законодавством порядку пластикової чи іншого виду картки, що використовується для ініціювання переказу коштів з рахунку платника або з відповідного рахунку банку метою оплати вартості товарів і послуг, перерахування коштів зі своїх рахунків на рахунки інших осіб, отримання коштів у готівковій формі в касах банків через банківські автомати, а також здійснення інших операцій, передбачених відповідним договором [1].
Ринок платіжних карток – це ринок емісії і еквайрингу платіжних карток. У сфері банківських операцій і послуг, пов’язаних з платіжними картками, відбувається постійний розвиток технологій, спрямованих як на забезпечення безперебійного функціонування, так і на забезпечення безпечного використання платіжних карток. За останні роки у сфері обслуговування платіжних карток були розвинені технології переказу грошових коштів з однієї банківської картки на іншу, технології, що забезпечують здійснення платіжної операції без використання самої банківської картки. У сучасних умовах основні платіжні системи світу American Express, MasterCard, Visa запроваджують різноманітні безконтактні способи оплати. Прогресивно розробляється мобільне програмне забезпечення роботи з банківськими картками. Великі банки прагнуть використовувати всі новітні технології у своїй діяльності, викликаючи необхідність інших банків-емітентів не відставати в розвитку, що в кінцевому підсумку має позитивний ефект для населення, як основного користувача платіжних карток [2].
Українці впевнено віддають перевагу безготівковим операціям із використанням платіжних карток. Здебільшого – завдяки розширенню безконтактної платіжної інфраструктури та змінам у платіжних звичках. Водночас, у 2020 році додатковим фактором, що сприяв відмові населення від готівки, стало поширення пандемії коронавірусу (COVID-19) та пов’язана з цим активна кампанія Національного банку та банків на підтримку онлайн операцій. Люди майже не знімають готівку, знизилися трансакції через банкомати, натомість кількість та обсяг онлайн платежів істотно зріс.
Проаналізуємо основні показники ринку платіжних карток та платіжної інфраструктури України за даними Національного банку України у 2020 році. Загальна кількість операцій (безготівкових та отримання готівки) з використанням платіжних карток, емітованих українськими банками, в першому півріччі 2020 року становила 2 742,9 млн. шт., а їх сума – 1 784,4 млрд. грн. Незважаючи на складну ситуацію, пов’язану з карантинними обмеженнями через поширення коронавірусу, кількість зазначених операцій зросла на 16,6%, а сума – на 7%, якщо порівнювати з аналогічним періодом 2019 року. За кількістю та сумою переважали саме безготівкові операції. Їх частка переважала у загальній сумі та кількості операцій із платіжними картками. Так, кількість безготівкових операцій становила 2 360,6 млн. шт. (86,1% усіх операцій), а сума – 982,9 млрд. грн. (55,1% від суми усіх операцій із картками). Торік, за підсумками першого півріччя, цей показник становив 49,4%.
Загальна кількість емітованих платіжних карток в Україні станом на 1 липня 2020 року становила 71,7 млн. шт. Це більше на 4,9%, порівняно з січнем 2020 року.
Третина платіжних карток в Україні (33,9% або 12,3 млн. шт.), із застосуванням яких були здійснені видаткові операції у першому півріччі 2020 року – безконтактні (це високотехнологічні картки, які оснащені вбудованими чипом і антеною, передають по радіоканалу на безконтактний термінал інформацію про платіж, завдяки цій технології покупки можна оплатити миттєво, лише доклавши платіжну карту до дисплея безконтактного зчитувального пристрою з характерним значком) та токенізовані (створені в результаті заміни реквізитів платіжних карт на унікальні цифрові ідентифікатори, які використовуються для проведення операцій із застосуванням гаджетів з функцією NFC: платіжні сервіси Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay). Українцям подобається зручність, швидкість та надійність безконтактних платежів (як з використанням безконтактних карток, так і за допомогою смартфонів та інших NFC-пристроїв), тому вони все частіше користуються безконтактними та токенізованими картками [3].
У липні 2020 року для здійснення операцій було використано 9,6 млн. безконтактних карток. Це на 25,6% більше порівняно з січнем 2020 року. Кількість токенізованих карток, якими українці користувалися для здійснення операцій у червні 2020 року, становила майже 2,7 млн. шт. Це на 22,5% більше, якщо порівнювати з січнем 2020 року.
Водночас, безготівкові операції з використанням безконтактних та токенізованих карток (за допомогою смартфонів та інших NFC-пристроїв) становили половину від загальної кількості та суми безготівкових операцій у торговельних мережах (50,1% та 50,9% відповідно). Така динаміка зростання виникла не випадково, адже і безконтактні, і токенізовані карти – це високо інноваційні технології, що забезпечують їх власникам зручність та безпеку.
Платіжна інфраструктура, де можна розрахуватися платіжними картками, продовжує зростати. За рік кількість суб’єктів господарювання, які приймають платіжні картки, зросла на третину (на 33,5%) – до майже 297 тисяч. Крім того, в Україні на 11,2% зросла кількість торговельних POS-терміналів (до 340,6 тис. од.) порівняно з даними станом на липень 2019 року. З початку 2020 року кількість торговельних POS-терміналів також зросла – на 5%. Водночас, понад чотири п’ятих від усіх торговельних POS-терміналів забезпечують безконтактну оплату (84,3% торговельних POS-терміналів) [3]. Впродовж першого півріччя 2020 року спостерігається незначне зменшення кількості працюючих торговельних POS-терміналів (на 0,7%), що пов’язано з карантинними обмеженнями через пандемію коронавірусу.
Таким чином, проаналізувавши стан ринку платіжних карток в Україні у першому півріччі 2020 року, можна зробити висновок, що відбувається його динамічний розвиток, зростає кількість емітованих платіжних карток, стрімко збільшуються в обсягах безготівкові операції з використанням безконтактних та токенізованих карток, що є ознакою їх безпечності, багатофункціональності та зручності у використанні для населення. Відмова населення від готівки, що спричинена поширенням пандемії коронавірусу стала позитивним фактором для зменшення обсягу готівки в обігу. Для більш активного використання платіжних карток необхідно забезпечити подальший розвиток платіжної інфраструктури і її рівномірне розміщення у всіх регіонах України.
Список використаних джерел:
1. Закон України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 № 2346-III. [Електронний ресурс]: [Веб-сайт]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2346-14
2. Коць О. О., Гоменюк В. В. Сучасний стан і перспективи розвитку ринку платіжних карток в Україні. Економіка і суспільство. 2018. № 15. С. 671 – 678.
3. Офіційний сайт Національного банку України. [Електронний ресурс]: [Веб-сайт]. – Режим доступу: http://www.bank.gov.ua
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
Май 2020 (109)
Апрель 2020 (6)
^