Стратегічні орієнтири » Фінанси COVID-19 » Лико В.Я. Вплив пандемії на українську зовнішню торгівлю
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
29-10-2020, 16:39

Лико В.Я. Вплив пандемії на українську зовнішню торгівлю

Категорія: Фінанси COVID-19

ЛНУ ім.Франка
Підготувала студентка групи ЕКФ-41с
Лико Вікторія

Вплив пандемії на українську зовнішню торгівлю

Актуальність роботи. Пандемія коронавірусу та карантин спричинили небачену за останнє сторіччя економічну кризу. Закриті крамниці зменшили попит на товари, а попит на деякі послуги скоротився майже на 100%. За останніми розрахунками Світової організації торгівлі, падіння обсягів міжнародної торгівлі через COVID-19 цьогоріч може становити до 18,5%, що боляче вдарить по експортоорієнтованих економіках. Однак для України така ситуація може навпаки бути вигідною.

Метою роботи є дослідження змін зовнішньої торгівлі України в умовах пандемії.

Виклад основного матеріалу. За офіційними даними Державної служби статистики України, у першому півріччі 2020 року Україна дещо скоротила обсяги експорту своїх товарів за кордон. Загалом за перші 6 місяців цього року, на які припав пік економічної кризи та найжорсткіший карантин, український експорт скоротився на 6,4% (проти першого півріччя попереднього року) або ж на півтора мільярда доларів.

Набагато суттєвіше постраждав імпорт товарів до України — він впав на 14,3% або ж на понад чотири мільярди доларів. Загалом Україна експортувала товарів на 23 мільярди доларів, а завезла з-за кордону — на 24 [1].

Під час карантину експортні галузі в Україні продовжували працювати, а от закриті крамниці суттєво зменшили попит на імпортну продукцію. Найбільше впав енергетичний імпорт. Суттєво впав ще й імпорт послуг.

Проте,незважаючи на негативні аспекти впливу коронавірусу , є і плюси падіння торгівлі для економіки.

Від початку року в Україні зафіксували перевищення експорту над імпортом — так званий дефіцит торгівлі. У першому півріччі 2020 року різниця становила 1,27 мільярда доларів. Для порівняння, минулого року цифра була майже втричі більшою[2].

Скорочення імпорту — це погана новина для уряду, адже найбільшим наповнювачем державної скарбниці є саме податок на додану вартість, який сплачується із ввезених на територію України товарів (ПДВ з імпорту приносить кожну третю гривню доходів бюджету). Отже, що меншими є обсяги імпорту, то менше грошей до бюджету збирає уряд.

Однак більше експорту, ніж імпорту вигідне гривні, адже означає, що економіка втрачає менше іноземної валюти на торгівлі. Отже, як результат, українська гривня на відміну від інших валют країн із ринками, що розвиваються, не зазнала девальвації.
А зважаючи на те, що окрім торгівлі товарами, валюта в економіку надходить ще й через інвестиції, державні запозичення та грошові перекази трудових мігрантів, то така ситуація сприяє зміцненню гривні.

За даними Держстату, у квітні та травні 2020 року українська торгівля взагалі була «позитивною», тобто експорт перевищував імпорт на майже пів мільярда доларів. Загалом, із фінансової точки зору, коронавірусна криза не надто сильно нашкодила Україні.
Отже , як бачимо, українська структура економіки виявилася достатньо стійкою до прояву коронавірусу. І значна питома вага сільськогосподарської продукції у виробництві та експорті — це лише один із факторів цього. Серед інших можна зазначити:
- стрімке падіння цін на енергоносії, що зменшило витрати на їхній імпорт;
- стійкість попиту на ІТ-послуги вітчизняних компаній;
- відносно високі ціни на залізну руду та металопродукцію;
- високий попит на послуги вітчизняних заробітчан та інші.

Однак наразі існує ризик того, що у наступні місяці ситуація погіршиться, адже реалізується так званий відкладений імпорт: люди почнуть купувати більше імпортних товарів, від яких вони відмовлялися під час жорсткої фази карантину, наприклад авто. Ефект відкладеного імпорту вже частково проявився у червневій статистиці (останній на сьогодні) — тоді імпорт перевищив експорт на 647,5 мільйона доларів — найбільше від початку 2020 року.

Висновки. Отже, із проведеного нами дослідження можна сказати, що пандемія коронавірусу має суттєвий вплив на експорт та імпорт товарів і в загальному на економіку України. Причому цей вплив проявляється як з негативного боку (падіння експорту — це падіння надходження валюти в економіку, а падіння імпорту — це зменшення податкових надходжень до бюджету), так із позитивного (відсутність девальвації гривні).

Список використаних джерел:
1.Державна служба статистики [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: http://www.ukrstat.gov.ua/.
2. Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://www.me.gov.ua/Documents/Detail?lang=uk-UA&id=0d1654bd-6bc4-4b56-9759-07e33858cdfa&title=Gen.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
^