Стратегічні орієнтири » Якість фінансових послуг та інструментів » Чубатько Я. Проблеми іпотечного кредитування
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
29-10-2011, 09:16

Чубатько Я. Проблеми іпотечного кредитування

Категорія: Якість фінансових послуг та інструментів

УДК 336
© Чубатько Я., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, ЕкфМ-52

Проблеми іпотечного кредитування

Згідно Закону України «Про іпотечне кредитування, операції з консолідованим іпотечним боргом та іпотечні сертифікати» [1] іпотечне кредитування – це правовідносини, що виникають з приводу набуття права вимоги іпотечного боргу за правочинами та іншими документами. В свою чергу, житловий іпотечний кредит — кредит, виконання своїх зобов’язань за яким позичальник забезпечує іпотекою нерухомого майна житлового призначення (крім об’єктів незавершеного будівництва), тобто віддає це майно в заставу. Такий кредит можуть видати позичальникові в тому разі, якщо він купує нерухоме майно житлового призначення на ринку нерухомості. До житлових іпотечних кредитів також прирівнюють кредити, видані позичальникові для будь-яких інших потреб, якщо він бере ці кредити, віддаючи в заставу нерухоме майно житлового призначення [2].
Розвиток іпотечного кредитування в Україні стримується існуванням рядом проблем, що не дозволяють повною мірою використовувати іпотеку як гарантію своєчасного повернення банківських позик і не сприяють розвитку іпотечного кредитування. Можна назвати такі:
1.відсутність гарантійних фондів іпотечного кредитування;
2.неспроможність банківської системи працювати за міжнародними схемами реінвестування;
3.недовіра населення до українських банків та побоювання щодо втрати свого житла у разі банкрутства банка-кредитора.
4.нездатність багатьох банків позичати кошти на міжнародних ринках капіталу через їх неповну відповідність вимогам міжнародного законодавства;
5.відсутність розуміння населенням процесів іпотечного фінансування;
6.наявність інших, більш прибуткових напрямків діяльності;
7.відсутність принципових засад,що повинні визначати правове регулювання іпотеки;
8.наявність на ринку іпотечного кредитування універсальних банків, коли в багатьох розвинених країнах, зокрема в Німеччині, працюють спеціалізовані.
Для розв’язання вищезазначених проблем варто розглянути питання, пов’язані з відмінністю та перевагою кредитування первинного та вторинного ринку, враховуючи, що кредитні ставки практично не відрізняються. На думку спеціалістів у галузі іпотечного кредитування, більш поширеними сьогодні є іпотечні кредити на купівлю житла на вторинному ринку [3]. Головною причиною та перевагою є те, що в цьому випадку придбана нерухомість переходить у власність покупця практично одразу, тоді як кредитування купівлі нерухомості на початковому етапі будівництва супроводжується ймовірністю виникнення великого ризику для інвесторів. Зустрічаються випадки будівельних афер, прикладом є афера «Еліта-Центр», яка здійснювалася шляхом укладання з громадянами договорів з інвестиційно-будівельною компанією про пайову участь у будівництві будинків в різних районах Києва. Насправді будівництво квартир не велося і шахраї укладали договори подвійного, а іноді й потрійного продажу тих самих квартир в неіснуючих будинках. Правоохоронні органи стверджують, що загальна сума коштів отриманих таким чином шахраями сягнула 400 млн. гривень [4]. Саме тому населення надає перевагу вторинному ринку, що призводить до зменшення їх активності на первинному.
Отже, теперішня ситуація з іпотекою в Україні потребує негайних позитивних змін, адже іпотечний ринок щільно пов’язаний з багатьма важливими галузями економіки, такими як будівництво, металургія, виробництво будівельних матеріалів, видобувна галузь та ін., і виступає своєрідним “лакмусовим папірцем”, який достатньо швидко й чітко реагує на зміни в національній економіці.

Література
1. Закон України «Про іпотечне кредитування, операції з консолідованим іпотечним боргом та іпотечні сертифікати» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2004, N 1, ст. 1 ) / [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua
2. Ипотека кредитование: словарь иппотечных терминов / [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://biz.zhzh.info
3. Буханевич А.Д. Сутність безпеки іпотеки та її фактори/ А.Д. Буханевич // Економіка АПК. – 2009. - №4. – C. 83-86.
4. Електронний ресурс. – Режим доступу: http://file.liga.net/event/30.html/

Посилання: Іпотечний ринок

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2021 (4)
Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
^