Стратегічні орієнтири » Фінансовий ринок 2020 » Білаш С.В. Сучасний стан ринку кредитних послуг в Україні
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1444
  • Автор: sbilash
  • Дата: 6-11-2020, 23:41
 (голосов: 0)
6-11-2020, 23:41

Білаш С.В. Сучасний стан ринку кредитних послуг в Україні

Категорія: Фінансовий ринок 2020

УКД 336
© Білаш С.В.
ЛНУ імені Івана Франка, ЕКФМ-51с.

Для розширення господарської діяльності та забезпечення безперервності господарського обороту економічні суб’єкти в якості запозичених ресурсів найчастіше вдаються до кредитування. Відтак кредитні послуги банків та небанківських фінансових установ займають вагому частку на вітчизняному ринку фінансових послуг.
Основними суб’єктами ринку кредитних послуг є банки, небанківські фінансові установи та інші юридичні особи, що не мають статусу фінансових установ, але мають відповідні ліцензії.
Незважаючи на значну кількість форм та способів залучення грошових ресурсів в господарський оборот компанії чи приватні фінанси фізичних осіб, найбільш зрозумілим, відносно простим та, насамперед, оперативним джерелом залучення коштів залишається кредитування.

Дослідження різноманітних аспектів функціонування кредитного ринку загалом та ринку кредитних послуг зокрема, становить значний теоретичний та практичний інтерес. Зростання ролі небанківських фінансових установ на ринку кредитування опосередковано підтверджується результатами опитувань про умови банківського кредитування, які щоквартально проводяться НБУ. Що стосується структури кредитного портфеля банків, то слід відзначити деяке зростання частки кредитів, наданих фізичним особам (і зменшення частки кредитів, наданих суб’єктам господарювання.
З метою оцінки динаміки обсягів кредитів, наданих банками, представимо графічно обсяги кредитів, наданих суб’єктам господарювання кредитів та кредитів, наданих фізичним особам.
Білаш С.В. Сучасний стан ринку кредитних послуг в Україні


З графіка видно, що обсяг кредитів суб’єктам господарювання станом на кінець 2019 року є найменшим упродовж усього аналізованого періоду. Обсяг кредитування фізичних осіб, навпаки, має чітку тенденцію до зростання. Загалом обсяг кредитів суб’єктам господарювання зменшився у 2019 році, порівняно із 2018 роком на 97051 млн. грн., (10,56%), а обсяг кредитів фізичним особам за цей період зріс на 9902 млн. грн. (5,03%).
Загалом виявлена тенденція є негативною, адже скорочення обсягів кредитування суб’єктів господарювання відбулось у 2019 році на тлі скорочення облікової ставки з 18% у лютому до 13,5% у грудні.
З огляду на значний приріст кредитування у секторі небанківських фінансових установ, розглянемо, як змінювалась кількість суб’єктів, що пропонують послуги на небанківському кредитному сегменті вітчизняного ринку фінансових послуг.
Білаш С.В. Сучасний стан ринку кредитних послуг в Україні

Загалом, має місце тенденція до зменшення загальної кількості небанківських
фінансових установ, що займаються наданням кредитних послуг. Так, у 2018 році, порівняно із 2014 роком кількість кредитних спілок скоротилася на 39%, ломбардів – на 24,7%, компаній з ліцензією на послуги фінансового лізингу – на 38,2%. Проте фінансові компанії нарощували кількість ліцензій на здійснення послуг факторингу: у 2018 році їх кількість зросла в 2,2 рази, порівняно із 2014 роком. А за 9 місяців 2019 року їх кількість збільшилась ще на 44 компанії, порівняно із даними 2018 року. Отже, можна висловити припущення про зростання попиту на послуги факторингу на вітчизняному ринку кредитних послуг.


Таким чином, панівне становище на ринку кредитних послуг в Україні традиційно належить банківським установам. Проте, в останні роки, приріст обсягів кредитних послуг, що надаються небанківськими фінансовими установами значно перевищує зростання кредитних портфелів банків. Отже, варто очікувати загострення конкуренції на ринку кредитних послуг, особливо в сегменті кредитування фізичних осіб. Швидкість і простота одержання кредитів, пропонованих деякими сервісами онлайн-кредитування, зробили ці послуги надзвичайно популярними серед населення, незважаючи на значні відсотки.

Загальною негативною тенденцією на ринку кредитних послуг в Україні вбачається зменшення обсягів банківського кредитування суб’єктів господарювання, що може бути свідченням уповільнення економічного зростання. Разом з тим, варто відмітити зростання ринків лізингових та факторингових кредитних послуг.
Таким чином, на сучасному ринку кредитних послуг спостерігається загострення конкуренції між суб’єктами ринку, зміни у попиті на кредитні ресурси, а також в організаційних формах кредитних відносин, що зумовлено дією як ринкових чинників, так і незавершеністю процесу в системі державної регуляції сфери небанківських
фінансово-кредитних установ.

Посилання: Ринок фінансових послуг

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
^