Стратегічні орієнтири » Фінанси COVID-19 » Місюрак Ю.Р. Вплив COVID-19 та карантинних обмежень на банківську сферу в Україні
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
10-11-2020, 10:47

Місюрак Ю.Р. Вплив COVID-19 та карантинних обмежень на банківську сферу в Україні

Категорія: Фінанси COVID-19

Спалах пандемії коронавірусу спричинив падіння світової економіки, обсягів торгівлі та цін на товари, відплив капіталу. В Україні ВВП за даними Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства у першій половині 2020 р. знизилось на 6,5%. У другому кварталі - на 11% . Карантин обрушив споживчі настрої, майже зупинив декілька галузей. Зменшилися обсяги надходжень до бюджету. Внаслідок введення карантину українські компанії заморозили інвестиції та виробничі ланцюжки. Сектори, де пом’якшуються карантинні обмеження і які пов’язані із споживчим попитом - відновлюються.
Україна увійшла в поточну економічну кризу зі збалансованою макроекономічною ситуацією. З огляду на низьку інфляцію, заякорені інфляційні очікування, стабільність фондування та нижчу облікову ставку банки почали знижувати ставки за депозитами та кредитами. У результаті базова інфляція становить 3 %, споживча – 5%. Крім того, зростання цін гальмується подальшим здешевленням енергоносіїв (як нафти, так і газу). Втім, збереження низки обмежень на діяльність окремих секторів залишалося вагомим чинником спаду економіки. Криза в реальному секторі вже негативно позначилася на обсягах виробництва, капітальних інвестиціях та зайнятості. Це погіршило фінансовий стан значної частини підприємств і домогосподарств. Наслідком стали перші проблеми з обслуговуванням кредитів та зниження попиту на послуги фінансових установ. Загалом, за оцінками НБУ, поточна криза може призвести до втрати банками понад 10% працюючого кредитного портфеля.
Банки увійшли в кризу у гарній формі. Користування онлайн послугами банків зростало стійкими темпами. Зростання платежів через POS-термінали призупинилося у квітні, коли через жорсткий карантин закрили багато закладів роздрібної торгівлі і послуг, але показало рекордне зростання вже у травні.
Достатність капіталу істотно перевищувала мінімальний рівень. Його надлишок банки тепер можуть використати для поглинання кредитних збитків та для подальшого кредитування. Фінансові установи стали високоефективними та прибутковими, тож, урешті, самі генерують капітал. Банківський сектор на сьогодні не залежить від ситуації на міжнародних ринках капіталу. Ліквідність фінансових установ висока як у гривні, так і в іноземних валютах. У перші дні карантину розпочалися помітні відпливи коштів фізичних осіб. Проте цього разу вона була дуже короткостроковою – уже через десять робочих днів залишки на рахунках знову почали зростати. Банки не мали труднощів із поверненням коштів вкладникам у повному обсязі на першу вимогу завдяки високій ліквідності. Максимальні кумулятивні відпливи коштів у гривні становили 7%, це значно нижче, ніж у попередні кризи. Люди забрали із банків приблизно 10% валютних строкових вкладів, але залишки на гривневих поточних рахунках у людей стрімко пішли угору. Ставки по гривневих депозитах знизилися, оскільки НБУ двічі за квартал знижував облікову ставку, при цьому відтоку депозитів з банківської системи не спостерігалося.
За другий квартал зобов'язання банків збільшилися на 2,5%. Істотно зросли обсяги коштів клієнтів (до кінця кварталу їх частка в зобов'язаннях склала 85,4%).Частка зобов'язань банків перед НБУ зросла за другий квартал на 0,1 п.п. до 0,7% від загального обсягу зобов'язань. Це сталося за рахунок залучення у квітні держбанками рефінансування НБУ.
Кредитування уповільнюється: банки зважають на ризики неповернення коштів, тож зниження процентної ставки, хоча й відіграє певну роль, але на загальному фоні не надто велику. Зменшення кредитних портфелів банків через зниження попиту на кредити спостерігалося як в корпоративному сегменті, так і в роздрібному. Вільні кошти банки розміщують переважно в ОВДП, фінансуючи дефіцит бюджету. За рахунок яких чисті активи банків зросли у другому кварталі на 1,6%. При цьому частка кредитів в активах банків зменшилася на 3,1 п.п. - до 34,6%. Зниження платоспроможності і погіршення споживчих настроїв також позначилися на кредитному попиті. Згідно з опитуванням банків він стримується різким падінням споживання послуг та багатьох груп товарів, перш за все тривалого вжитку. Водночас негативні наслідки поточної кризи можуть датися взнаки протягом найближчого року. Ключові загрози, які постають перед сектором, – зниження попиту на банківські послуги та погіршення якості обслуговування кредитів.
Протягом осені банки повинні згорнути програми кредитних канікул. До кінця листопада позичальникам потрібно визначити їхню здатність або нездатність обслуговувати борг, після чого банки вже зможуть кваліфікувати кредит як працюючий або непрацюючий.
Під час карантину банки зменшили обсяги кредитування та прибуток. Карантинні заходи призвели до скорочення кредитного портфеля банків та зниження прибутковості. При цьому, на відміну від попередніх криз, спостерігався приріст обсягу депозитів населення та бізнесу.
Прибуток банківського сектору за другий квартал зменшився більш ніж удвічі як в квартальному, так і в річному обчисленні (до 7,7 млрд грн). Головним фактором зниження прибутку були відрахування в резерви. У другому кварталі вони зросли у 2,8 рази у порівнянні з першим кварталом (до 13,1 млрд грн).
Кількість збиткових банків зросла з 6 за підсумками 2019 року (та 14 банків у першому кварталі 2020 року) до 23 у другому кварталі 2020-го.
НБУ вважає головним викликом для прибуткової діяльності банків ймовірні втрати фінансових установ від погіршення якості кредитних портфелів, через невисоку якість кредитних портфелів банки змушені все більше коштів відраховувати в резерви, в результаті знижується їх прибутковість.
Список використаних джерел:
1. Вплив COVID-19 та карантинних обмежень на економіку України/ Громадська організація «Центр прикладних досліджень» Представництво Фонду Конрада Аденауера в Україні - https://www.kas.de/documents/270026/8703904/%D0%92%D0%BF%D0%BB%D0%B8%D0%B2+COVID-19+%D1%82%D1%8C+2020.pdf/b7398098-a602-524d-7f88-6189058f69d3?version=1.0&t=1597301028775
2. Державна служба статистики України - http://www.ukrstat.gov.ua/
3. Державний центр зайнятості. Аналітична та статистична інформація - https://www.dcz.gov.ua/analitics/68 6 Кількість безробітних в Україні за час карантину зросла на 1-1,3 мільйонів людей – ТПП - https://www.epravda.com.ua/news/2020/04/16/659462/
4. Динаміка ВВП країн-основних торговельних партнерів України10 The World Bank. Global Economic Prospects. June 2020 - https://www.worldbank.org/en/publication/globaleconomic-prospects 7
5. Кількість електронних договорів ОСЦПВ в першому півріччі зросла в 3,2 раза - https://www.unian.ua/insurance/strahuvannya-kilkist-elektronnih-dogovoriv-oscpv-zrosla-v-3-2-raza-noviniukrajini-ta-svitu-11067842.html 19
6. Макроекономічний та монетарний огляд Національного банку України. Червень 2020 р. - https://bank.gov.ua/admin_uploads/article/MM_2020-06.pdf?v=4 8
7. НБУ видав банкам ще 5 мільярдів "довгого" рефінансу - https://www.epravda.com.ua/news/2020/07/13/662872
8. НБУ може погіршити прогноз падіння ВВП на 2020 рік мінімум до 6% - банкіри - https://www.epravda.com.ua/news/2020/07/21/663191/ 3 МВФ погіршив прогноз падіння ВВП України в 2020 році - https://ua-news.liga.net/economics/news/mvfpogirshiv-prognoz-padinnya-vvp-ukraini-v-2020-rotsi

Посилання: Вплив COVID-19 та карантинних обмежень на банківську сферу в Україні

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
Май 2020 (109)
^