Стратегічні орієнтири » Фінанси COVID-19 » Єрмолаєва А.О. Вплив COVID – 19 на світову економіку та економіку України
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
9-12-2020, 11:25

Єрмолаєва А.О. Вплив COVID – 19 на світову економіку та економіку України

Категорія: Фінанси COVID-19

Єрмолаєва А.О., 2020
ЛНУ імені Івана Франка, ЕКФ-45с

Вплив COVID – 19 на світову економіку та економіку України
На жаль, глобальний фінансовий ринок та український, як його частина, зіштовхнулися з достатньо значною проблемою під назвою пандемія коронавірусу. Фінансові ринки зазвичай працюють за принципом відображення майбутнього в поточній ситуації. Ключовим ризиком пандемії коронавірусу є те, що обмежувальні заходи більшості країн світу трансформуються на значне зниження економічної активності. В свою чергу, економічні проблеми автоматично переходять в площину реальних показників, а саме падіння ВВП, збільшення безробіття, зниження прибутків підприємств, неповернення кредитів, зменшення попиту тощо. Відповідно, і фінансовий ринок, розуміючи потенційні економічні проблеми, миттєво відреагував значним падінням усіх можливих класів активів. Зокрема, відбулось падіння вартості акцій, товарних активів, державних та корпоративних облігацій, навіть дорогоцінних металів. При чому, реакція була миттєвою, чого раніше ніколи не спостерігалося.
В Україні, дані процеси відбуватися за аналогічним сценарієм – знизилися акції, зросла дохідність інструментів з фіксованою дохідністю, зокрема, ОВДП та корпоративних облігацій, як наслідок, знизилася їх вартість, відбулося значне падіння гривні по відношенню до долара та євро тощо.
Рецесія, тобто часткове і тимчасове зниження реального ВВП в світі, наразі сприймається як базовий сценарій. Що і відображено в поточних цінах акцій, товарних активів, облігацій тощо. Однак, розуміючи проблему, виконавчі органи та фінансові регулятори в усьому світі запускають масивні багатотрильйонні пакети допомоги, заливаючи грошима та ліквідністю розвинуті економіки. В такій ситуації, за умови зупинки розповсюдження вірусу, світовій економіці вдасться достатньо швидко та відносно безболісно пройти кризу. Що підтверджується зокрема реакцією американського фондового ринку 24 березня 2020 року, а саме, зростання основних індексів більше ніж на 10% за день. Позитивні тенденції продовжилися і 25 березня 2020 року – +4% по основним індексам.
Українська економіка відноситься до категорії країн, що розвиваються. Країни з цієї категорії зазвичай є проциклічними і достатньо болісно реагують на світові економічні проблеми. Однак, в поточних умовах масової підтримки світової економіки, країни, що розвиваються теж відчують позитивний ефект. Тобто, Україна, швидше за все, отримає не прямий позитивний вплив від стимулюючих програм в розвинутих країна зокрема через відновлення попиту на продукцію гірничо-металургійного комплексу та іншої частини промислового експорту. В сільськогосподарській галузі поточна ситуація відносно стабільна, зокрема ціни на пшеницю станом на 25 березня 2020 року знаходяться на одних з найвищих за останній рік значеннях. Відтак, сільськогосподарське виробництво теж буде підтримувати українську економіку. З іншого боку, ключові імпортні складові, зокрема, енергоносії знаходяться на історично низьких значеннях. Такий стан речей допоможе втримати достатньо урівноваженим торговий баланс країни.
Але попри усі ринкові економічні процеси, найбільш критично важливим для України є отримання допомоги МВФ, причому бажано в подвійному розмірі від запланованого, що складе близько 10 млрд. дол. США. На передодні пандемії виконання умов МВФ знаходилося в політичній площині, адже основним критерієм був Закон України «Про неповернення ліквідованих банків колишнім власникам», що унеможливлювало ризик денаціоналізації Приват Банку. Наразі, враховуючи дуже складну економічну ситуацію, політичні обмеження виходять на другий план і з великою імовірністю даний закон буде проголосований 26-28 березня 2020 року. Закон дозволить отримати допомогу МВФ, що стабілізує економічну ситуації в країні, дозволить виконати існуючі зовнішні зобов’язання, допоможе наростити резерви та, найголовніше, сформувати фундамент для виходу з поточної економічної кризи.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
Февраль 2022 (1)
Декабрь 2021 (4)
^