Стратегічні орієнтири » Фінансовий ринок 2020 » Дубик Г.Ю. ПЕРСПЕКТИВИ ТА ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ РИНКУ ОПЦІОНІВ В УКРАЇНІ
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
14-12-2020, 00:38

Дубик Г.Ю. ПЕРСПЕКТИВИ ТА ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ РИНКУ ОПЦІОНІВ В УКРАЇНІ

Категорія: Фінансовий ринок 2020

УДК 336
© Дубик Г. Ю., 2020
ЛНУ імені Івана Франка, ЕКФ-44с

ПЕРСПЕКТИВИ ТА ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ
РИНКУ ОПЦІОНІВ В УКРАЇНІ


Порівняно недавно на українському ринку похідних цінних паперів було впроваджено обіг опціонів – контрактів, які дають його власнику право купити або продати базовий актив за сталою ціною.
Особливість опціонів полягає в тому, що їх власники самі приймають рішення щодо виконання чи невиконання даного контракту. Предметом купівлі-продажу при цьому можуть бути різноманітні фінансові активи, такі як: валюта, акції, боргові зобов’язання, ф’ючерсні контракти, тощо.
Український фондовий ринок ще дуже молодий, він перебуває на стадії розвитку. Не так давно українцям стали доступні інтернет-трейдинг, торги ф’ючерсами. 5 квітня 2011 Українська біржа анонсувала дослідну експлуатацію з торгівлі опціоном, базовим активом якого є ф’ючерс на індекс Української біржі.
Для успішного вирішення проблем застосування опціонів в Україні необхідно звернути увагу на досвід закордонних країн. Адже вивчення практики використання існуючих у світі похідних цінних паперів, зокрема опціонів, є корисним і допоможе створити відповідну теоретичну та практичну базу для розвитку ринку даних інструментів в Україні.
Багато інвесторів уникали опціонів, вважаючи їх витонченими і, отже, занадто складними для розуміння. Багато інших мали поганий початковий досвід роботи з опціонами, оскільки ні вони, ні їх брокери не були належним чином навчені, як ними користуватися. Неправильне використання параметрів, як і будь-якого потужного інструменту, може призвести до серйозних проблем.
Бувають ситуації, коли опціони на купівлю є більш ризикованими, ніж володіння акціями, але бувають випадки, коли опціони можна використовувати для зменшення ризику.
Опціони є найбільш надійною формою хеджування, і це також робить їх безпечнішими. Коли інвестор купує акції, для захисту позиції часто розміщується стоп-ордер. Стоп-ордер призначений для недопущення збитків заздалегідь зазначеної ціни, визначеної інвестором.
Основною перевагою опціонів є те, що вони пропонують більше альтернатив для інвестицій. Опціони – дуже гнучкий інструмент. Є багато способів використовувати опціонів для відтворення інших позицій. Ці положення прийнято називати синтетичними.
Синтетичні позиції представляють інвесторам кілька способів досягнення однакових інвестиційних цілей, що може бути дуже корисним. Хоча синтетичні позиції вважаються розширеною темою опціонів, вони пропонують багато інших стратегічних альтернатив.
Оглянувши основні переваги опціонів, стало очевидно, чому вони сьогодні є центром уваги у фінансових колах. Завдяки он-лайн брокерським компаніям, що забезпечують прямий доступ до ринків опціонів та шалено низькі комісійні витрати, середній роздрібний інвестор тепер має можливість використовувати найпотужніший інструмент в інвестиційній галузі, як і професіонали.
На даному етапі розвитку фінансового ринку та в цілому економіки України потрібно впроваджувати кардинально нові фінансові інструменти для подолання негативних та несприятливих явищ в економіці. Одним з таких інструментів є опціон, значення якого потрібно популяризувати в Україні і, використання якого, з часом обов’язково призведе до покращення економічних показників багатьох галузей вітчизняної економіки.
На жаль, Україна поки що не має змоги користуватися плодами світового ринку опціонів. Ринок похідних цінних паперів зараз перебуває в зародковому стані, і перш за все – через відсутність відповідної нормативної бази.
Як відомо, фінансові деривативи, як інструменти мінімізації ризиків, дістануть поштовх до розвитку, коли на ринку переважатимуть хеджери, а спекулятивні мотиви матимуть підпорядкований характер [6].
Оскільки досить великою категорією хеджерів виступають підприємства, то зростання обсягів їх конкурентоспроможної продукції та активізація зовнішньоекономічної діяльності призведе до потреби в проведенні операцій хеджування цінових ризиків та активізує їх діяльність на ринку деривативів.
Конкретні заходи, спрямовані на збільшення частки організованого ринку, підвищення його ємності і прозорості, подальшого розвитку інфраструктури фондового ринку, формування сприятливого податкового клімату та вдосконалення правового регулювання дозволить вирішити проблеми, які перешкоджають повноцінному розвитку ринку опціонів в Україні, що повинен у повній мірі забезпечувати інвестиційні та страхові можливості для його учасників.
Наступна особливість опціонів в Україні полягає в повній відсутності непокритих деривативів. У світовій практиці можливе існування як покритих деривативів, тобто таких цінних паперів, на які в сторони відповідальної за контрактом є в наявності базисний актив, так і непокритих.
Емітент опціону на продаж повинен забезпечити гарантії за допомогою внесення на рахунок хоронителя коштів або державних цінних паперів. Розмір цих коштів не повинен бути не менше, ніж сумарна вартість премій плюс 30% вартості базисного активу.
Також важливо сказати про так звані екзотичні опціони. Екзотичні опціони – опціони зі складнішою структурою, ніж звичайні опціони, тобто гарантують іншу структуру доходу, ніж стандартні американські чи європейські опціони, вони містять спеціальні особливості.
Більшість екзотичних опціонів обертається на позабіржовому строковому ринку. Вони краще, ніж стандартні опціони, відповідають потребам інвесторів, які прагнуть застрахуватися від несприятливих змін цін базових інструментів, а також інвесторів, які намагаються використати майбутні ціни з метою отримання високих прибутків.
Одним з різновидів екзотичних опціонів є азійський опціон. Він виконується за середньозваженою ціною за весь час дії опціону упродовж усього часу з моменту купівлі. Операції з такими опціонами провадяться на позабіржових ринках і є звичайними для валютних ринків та ринків металів і сировини. Крім того з’явилися й нові позабіржові опціони, такі як, наприклад, спредові опціони – опціони на цінові диференціали між двома близькими продуктами, як, наприклад, вугілля та кокс.
В Україні варто розробити розрахунково-клірингову систему, тому що розрахунки та кліринг операцій із деривативами швидко розвиваються й виходять із тіні бек-офісів, загострюється конкурентна боротьба, прискорюється інноваційний розвиток. В Україні ідея створення незалежних клірингових установ не знайшла потрібної підтримки, головною причиною є відсутність належно установленої законодавчої бази. Можна зробити висновок, що ринок опціонів в свою чергу взагалі не розвиватиметься без клірингових установ.
Ринок опціонів досить місткий, ліквідний і активний. В Україні опціони не виконують своїх класичних функцій. Якщо на розвинених ринках опціонний контракт сам по собі є товаром і забезпечує спекулятивні операції торговців, то в нашій країні даний фінансовий інструмент виступає швидше допоміжним інструментом для розрахунків між компаніями.
Базовими активами українських опціонів найчастіше виступають не традиційні для цивілізованих ринків активи – валюта, акції, нафта або зерно, а екзотичні. Зокрема, компанії нерідко випускають опціони на поставку товару – житла, послуг телефонних мереж, місць на паркувальних майданчиках, оренд приміщень тощо.
Науковці вважають, що потенціал для розвитку нових фінансових інструментів є. Так, незважаючи на відсутність відповідного законодавства, з 2000 року по 2008 рік опціонів було випущено більш ніж на 500 млн. гривень, а емітентами опціонів стали 26 підприємств та організацій.
Подальший розвиток ринку опціонів в Україні та їх ефективне використання потребує вдосконалення законодавчої бази щодо обігу цих деривативів. Потрібно чітко визначити взаємодію емітентів та власників опціонів, їх взаємну відповідальність, регламентувати біржовий оборот цих цінних паперів тощо.


СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:1. Оперативна інформація щодо стану фондового ринку та ринку ціннних паперів. [Електронний ресурс]. – Режим доступ до ресурсу: http://www.ssmsc.gov.ua/
2. Томсет М. С. Торгівля опціонами: спекулятивні стратегії, хеджування, управління ризиками: пер. с англ. / М.С. Томсет. – 2001. – 360 с.
3. Мельник В. Ринок цінних паперів: Довідник керівника підприємства: Спец. випуск/ Віктор Андрійович Мельник,; Віктор Мельник. - К.: А.Л.Д.: ВІРА-Р, 1998. - 559 с.

Посилання: опціон, ринок опціонів

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
Май 2020 (109)
^