Стратегічні орієнтири » Фінанси COVID-19 » Дубик Г.Ю. ВПЛИВ ПАНДЕМІЇ COVID-19 НА БЕЗГОТІВКОВІ РОЗРАХУНКИ
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 427
  • Автор: Дубик Г.Ю.
  • Дата: 14-12-2020, 01:43
 (голосов: 0)
14-12-2020, 01:43

Дубик Г.Ю. ВПЛИВ ПАНДЕМІЇ COVID-19 НА БЕЗГОТІВКОВІ РОЗРАХУНКИ

Категорія: Фінанси COVID-19

УДК 336
© Дубик Г. Ю., 2020
ЛНУ імені Івана Франка, ЕКФ-44с


ВПЛИВ ПАНДЕМІЇ COVID-19
НА БЕЗГОТІВКОВІ РОЗРАХУНКИ


На теперішній момент діджиталізація економіки тільки погіршує становище економіки України, оскільки малий та середній бізнес вимушений переходити до безготівкових розрахунків, а це додаткові затрати у вигляді встановлення касового апарату, а «криве» втілення даних заходів тільки заважає проведенню підприємницької діяльності.
Початок 2020 року негативно вплинув на економіку України, яка була вимушена дотримуватися карантину, у зв’язку з коронавірусом. Більша частина малих та середніх підприємств, вимушено припинили свою діяльність, досі несуть збитки та відновлюють свою діяльність.
Фінансовий ринок України, банківська система, підприємництво та населення всіма способами намагаються боротися з економічними наслідками епідемії. В цьому значну роль займає Національний банк України, який пропонує застосовувати насамперед заходи, які дозволять убезпечити себе під час операцій з готівкою:
 використовувати безготівкові розрахунки, безконтактні та мобільні платежі, розрахунки за допомогою Apple Pay, Google Pay, смартфонів та розумних годинників, чипованих платіжних карток;
 періодично дезінфікувати платіжні картки, мобільні пристрої, кулькові та чорнильні ручки, за допомогою яких можуть проставлятися підписи на квитанціях, платіжних документах.
Безготівкові розрахунки – швидкий, зручний та безпечний спосіб оплатити товари та послуги. Частка безготівкових розрахунків в Україні продовжує зростати з року в рік, але саме зараз звичка безготівкові розрахунки набули особливого масштабу та популярності.
За допомогою безготівкового розрахунку скорочується тіньовий обіг грошей. Держава може краще контролювати фінансовий ринок. Для громадян це прискорюється процеси покупки будь-якого товару в магазинах, менше часу витрачаєш на простої в чергах. У деяких банках є кешбек за допомогою якого люди, при розрахунку карткою можуть отримувати відсоток на карту, яким потім можна і розрахуватися. Людині легше контролювати свої витрати, адже зараз у кожного банку є додатки з аналітикою витрати і можна проаналізовано куди найчастіше витрачаються гроші і виключити зі свого бюджету «непотрібні» покупки.
Сьогодні в Україні більше чверті активних платіжних карток – це безконтактні та токенізовані картки (26,5%, або 11,2 млн. шт.), створені в результаті заміни реквізитів платіжних карток на унікальні цифрові ідентифікатори, які використовуються для здійснення операцій із застосуванням гаджетів із функцією NFC (зокрема, через платіжні сервіси Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay). Кількість безконтактних платіжних карток за 2019 р. збільшилась більш ніж удвічі, а саме з 3,9 млн. шт. до 8,6 млн. шт. карток. Кількість токенізованих платіжних карток на 1 січня 2020 р. становила 2,5 млн. шт. Їхня популярність зумовлена безпекою, швидкістю та зручністю у використанні.
Національний банк тимчасово скасував тарифи за платежі в Системі електронних платежів на період карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусу (COVID-19). Частка безготівкових розрахунків платіжними картками вже досягла близько 50%, що повністю відповідає планам НБУ, згідно з яким до кінця 2020 року частка безготівкових розрахунків повинна складати 55%.
У поточному та наступному році все актуальнішими стають безконтактні платежі, як з використанням безконтактних карток, так і за допомогою смартфонів і інших пристроїв. На сьогоднішній день безготівкові розрахунки широко використовуються у торгівельних POS – маркетах, аптеках, АЗС, громадському транспорті та надають змогу проводити будь-які фінансові операції. Також не обов’язково відвідувати банківські відділення, щоб здійснювати комунальні платежі чи купувати валюту тощо. Все це можливо зробити, навіть не виходячи з дому.
Однак якщо розглядати готівку як стовідсотковий фактор ризику зараження вірусом, то потрібно пам’ятати, що методи електронних платежів також несуть ризики. Більшу загрозу, ніж розрахунок готівкою, може становити ситуація з оплатою карткою та введенням ПІН коду, оскільки люди почуватимуться впевнено й безпечно, що скористалися безготівковим розрахунком.
Використання безготівкових платежів для споживачів є дуже хорошою стратегією. Однак слід пам’ятати, що для багатьох людей готівка все ще має багато переваг, яких картка не має. По-перше, це збереження громадянам приватного життя, по-друге, готівкові операції дешевші, ніж карткові. Тенденція щодо кількості безготівкових платежів з використанням платіжних карт у 2021 р. згідно із статистичними даними Національного банку України буде позитивною.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:


1. Національний банк України. URL: https://bank.gov.ua (дата звернення 29.11.2020).
2. Мінфін. URL: https://minfin.com.ua/ua/.
3. Розвиток безготівкових розрахунків позитивно впливає на фінансові звички українців / Національний банк України. URL: https://bank.gov.ua/news/all/rozvitok-bezgotivkovih-rozrahunkivpozitivno-vplivaye-na-finansovi-zvichki-ukrayintsiv (дата звернення: 10.12.2020).
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
Май 2020 (109)
^