Стратегічні орієнтири » Фінанси COVID-19 » Радух О.О. ТЕНДЕНЦІЇ ФІНАНСОВОГО РИНКУ УКРАЇНИ В УМОВАХ ПАНДЕМІЇ COVID-19
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 459
  • Автор: Радух О.О.
  • Дата: 15-12-2020, 01:28
 (голосов: 0)
15-12-2020, 01:28

Радух О.О. ТЕНДЕНЦІЇ ФІНАНСОВОГО РИНКУ УКРАЇНИ В УМОВАХ ПАНДЕМІЇ COVID-19

Категорія: Фінанси COVID-19

УКД 336
Радух О.О., 2020
ЛНУ імемі Івана Франка, Екф-44с

ТЕНДЕНЦІЇ ФІНАНСОВОГО РИНКУ УКРАЇНИ В УМОВАХ ПАНДЕМІЇ COVID-19


У 2020 році одним з головних чинників впливу на економічні процеси виявився фактор розповсюдження пандемії COVID-19. У відповідь на пандемію COVID-19 відбулись суттєві зміни у життєдіяльності багатьох держав світу, у тому числі і в України.
Найтяжчий тягар ліг на публічні фінанси країн, бо вони є джерелом фінансування охорони здоров’я та соціальної підтримки населення.За таких умов фінансові ринки віддзеркалюють тенденції, що формуються. Головною відмінністю теперішньої кризи від кризи 2008-2009рр є те, що фінансові ринки відіграють вторинну роль, на відміну від минулої кризи, яка зародилася та мала найсильніший вияв саме на фінансових ринках, що виявилося у стрімкому зростанні спекулятивних очікувань. Проте, незважаючи на первинну сферу виникнення кризових явищ, фінансові ринки можуть мультиплікувати кризові явища.У цей час лікарі сперечаються про ймовірність «другої хвилі» COVID-19, проте для економічних систем постає загроза «другої хвилі» кризи, що може сформуватися у фінансовому секторі. Зменшення попиту на кредитні ресурсі, падіння курсу цінних паперів, скорочення заощаджень та гальмування їх перетворення у інвестиції –все це загрозливі фактори, що можуть викликати глобальну фінансову кризу. У таких умовах необхідно дотримуватися жорсткої монетарної політики, що має компенсує негативні тенденції. Зростання цін на товари та послуги є передбаченим, також як й зменшення реальної заробітної плати та зростання безробіття. Можна зробити висновок, що на цей час економічна система знаходиться у межах раціональних очікувань щодо проявів кризи.
Слід розглянути більш детально ряд макроекономічних показників, що обумовлюють стан фінансового ринку. Першим досліджуваним показником є середня місячна зарплата. До березня середня заробітна плата зростала, а у період «жорсткого» карантинного обмеження –березень-квітень стрімко падала. У травні з пом’якшенням карантинних обмежень спостерігається незначне зростання, що помітно менше, ніж докризовий рівень.
Розглянемо динаміку індексу інфляції. Найбільші показники інфляційного тиску спостерігаються протягом березня-квітня. лінійна Лінія тренду демонструє, що інфляція має тенденцію до зростання.Зазначимо, що ситуація зі зменшенням середньої заробітної плати та зростанням індексу інфляції є негативною, бо її виявом буде зменшення обсягу платоспроможного попиту. У свою чергу, це вплине негативно на фінансовий стан підприємств, що орієнтовані на внутрішній ринок. Аргументом на користь цього висновку є негативні ділові очікування підприємств, що досліджувалися фахівцями НБУ.
Вхід до критичної зони демонструє динаміка валютних інтервенцій НБУ. Протягом березня-квітня НБУ перейшов до продажу іноземної валюти для підтримання курсу гривні, період квітня-травня є стабільним, а у червні обсяг.валютних інтервенцій збільшився.
Отже,пандемія COVID-19 виявилася для фінансового ринку України «чорним лебедем», що обумовлює нечіткі сигнали та невизначеність трендів;поточні тенденції валютного ринку свідчать про перспективи зростання курсу долара США. Визначена тенденція може перетворити раціональні очікування суб’єктів фінансового ринку у ірраціональні, а це, у свою чергу, може призвести до скачкоподібного зростання курсу долара США та прискорення інфляції;˗намагання НБУ утримати курс долара США у заданих параметрах дедалі вимагатимуть більших обсягів інтервенцій.

Список використаних джерел

1.Мінфін. (2020). Середня заробітна плата. Вилучено із https://index.minfin.com.ua/ua/labour/salary/average/
2.Мінфін. (2020). Індекс інфляції. Вилучено із https://index.minfin.com.ua/ua/economy/index/inflation/
3.Національний банк України. (2020). Ділові очікування підприємств. Вилучено із https://bank.gov.ua/admin_uploads/article/BOS_2020-Q2.pdf?v=4
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
^