Стратегічні орієнтири » Антикризове управління 2021 » Шкиря А.С. ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ІНТЕРНЕТ - СТРАХУВАННЯ В УКРАЇНІ
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
7-04-2021, 20:20

Шкиря А.С. ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ІНТЕРНЕТ - СТРАХУВАННЯ В УКРАЇНІ

Категорія: Антикризове управління 2021

Шкиря А.С.
ЛНУ імені Івана Франка, ЕКФМ-51с

У сучасних умовах все більше фінансових інститутів, у тому числі і страхових компаній, використовують Інтернет для просування своїх послуг на страховому ринку та розширення клієнтської бази. Але Інтернет - страхування на страховому ринку України знаходиться на дуже низькому рівні розвитку, порівняно із зарубіжними країнами.
Найбільшу популярність ринок Інтернет - страхування здобув у Сполучених Штатах Америки, оскільки в цій країні, поряд зі звичайними страховими компаніями, у мережі представлена велика кількість сайтів страхових брокерів (страхові портали), де зібрана інформація про найбільші страхові компанії. Споживачі страхових послуг можуть зіставити ціни різних страховиків на одні й ті самі види послуг та дізнатися, що включено в певну страхову послугу конкретної компанії.
Інтернет - страхування – це сукупність відносини між страховою компанією та клієнтом, які виникають при продажі страхового продукту та його обслуговувані за допомогою мережі Інтернет. Існує два напрямки Інтернет - страхування: on-line і off-line.
Система on-line страхування виконує продаж страхового продукту у віртуальному режимі. Таке страхування не завжди є можливим, оскільки іноді в процесі організації страхового захисту виникає необхідність оглянути об'єкт страхування щоб врахувати всі чинники, які на його впливають.
Згідно з системою off-line, страхувальник може одержати на сайті страховика всю необхідну інформацію про страхові послуги, що надаються та про умови укладання договору, а також отримати відповіді на запитання на сайті або по електронній пошті.
При Інтернет - страхуванні клієнт сам обирає форму оплати:
 через Інтернет за допомогою картки;
 через оплату рахунку в банку;
 готівкою.
Як правило, більшість клієнтів розраховується карткою.
Деякі українські страхові компанії започаткували продаж страхових продуктів у режимі on-line для пошуку нових, маловитратних каналів збуту страхових послуг і їх розповсюдження. Через Інтернет більше здійснюється страхування життя, здоров’я, працездатності або майна фізичних осіб, а саме: здоров'я, автотранспорту, квартир, дач, медичних витрат під час подорожей та ін. Страхові компанії, які займаються страхуванням юридичних осіб, Інтернет використовують для котирування, тобто визначення ставки премії, за якою вони готові застрахувати ризики.
Багато страхових компаній України взагалі не мають своїх власних сайтів, оскільки не хочуть витрачати кошти на їх створення та підтримку. Також розвиток Інтернет - страхування гальмують такі чинники:
 недосконале законодавство у сфері страхування, згідно з яким договір страхування повинен бути укладений в письмовій формі;
 слабке забезпечення віртуальних платіжних систем в Україні;
 необхідність значних початкових капіталовкладень;
 відсутність висококваліфікованих спеціалістів;
 недовіра населення до страховиків;
 низький рівень технологічності здійснення страхових операцій та використання інформаційних технологій;
 недосконалість організаційної структури;
 відсутність нормального конкурентного середовища та соціально- економічної відповідальності перед суспільством.
Також на страховий ринок впливають сучасні політичні, економічні та соціальні чинники, які визначають поведінку страхувальників і страховиків.
Важливою проблемою є Інтернет - шахраї. Для боротьби з шахрайством необхідно розробляти нові технології, що допоможуть відрізнити справжні претензії від фальшивих.
Тому для нашої країни досить актуальним є питання подальшого запровадження і розвитку Інтернет - страхування, яке є необхідним для вдосконалення та впровадження новітніх технологій на страховому ринку, що не може позитивно не відобразитися на економічному стані країни в цілому.
Інтернет - страхування є дуже зручним для страхувальника, який в режимі он-лайн може отримати детальну інформацію про послуги страхової компанії, фінансовий стан страховика, порядок розрахунку розміру страхової премії та визначення умов виплати відшкодування.
За допомогою Інтернет - страхування клієнт може заповнити форму заяви на страхування, не виходячи з дому чи офісу; отримати електронні копії документів; замовити та оплатити страховий поліс безпосередньо через Інтернет чи оплатити страхову премію.
Страховик, у свою чергу може передати поліс, завірений його електронно-цифровим підписом безпосередньо клієнту через Інтернет; здійснити виплату страхової суми в разі настання страхового випадку.
Отже, до переваг Інтернет - страхування належать:
 оперативність оформлення документів (в середньому близько 20 хв. через сайт, у той час як в офісі страховика це займає понад 2 год.);
 відсутність витрат значної кількості часу на проходження медогляду при оформленні медичного полісу;
 відсутність у більшості випадків необхідності зустрічі та спілкування з представниками страхової компанії;
 зниження витрат на оренду офісів, виплату робітникам заробітної плати.
Недоліками Інтернет - страхування є:
 невелика кількість страхових послуг розміщується на Інтернет - сайтах страхових компаній для продажу;
 необхідність клієнту самому розбиратися в особливостях роботи страховика;
 страхові поліси для убезпечення транспорту та нерухомості, що знаходяться в заставі, не продаються;
 клієнт не може заздалегідь повністю ознайомитися з усіма умовами договору;
 встановлюються певні варіанти страхових сум, змінити які клієнт не може.
Отже, проаналізувавши переваги, недоліки та стан Інтернет - страхування в Україні на сучасному етапі необхідно вжити такі заходи для стимулювання його розвитку:
1) вдосконалити законодавчу базу для забезпечення більш широкого використання Інтернет - страхування;
2) викликати довіру населення за допомогою якісної організації захисту веб-сайтів;
3) створити правильний підхід до дизайну сайтів;
4) подбати про наповнення сайту;
5) повідомляти клієнтів про можливість отримання повного комплексу послуг не виходячи з дому чи офісу;
6) сформувати правильну маркетингову політику, яка є важливим і актуальним методом реклами, розповсюдження та просування страхових продуктів на ринок.
Наведені заходи сприятимуть подальшому розвитку Інтернет - страхування в Україні, покращать фінансовий стан страхових компаній за рахунок залучення нових клієнтів і отримання додаткового доходу, що позитивно вплине на розвиток економіки країни в цілому.
Cписок використаних джерел:
1. Гриньова К. Інтернет-страхування в Україні: правовий аспект / К. Гриньова // Правовий тиждень. –
№ 29 (207), 20 липня 2018 р. – С. 11.
2. Рябоконь Н.П. Систематизація каналів продажів страхових продуктів [Текст] / Н.П. Рябоконь // Науковий вісник УАБС НБУ. – 2016. – Вип. 34. – С. 268-275.
3. Спіцина Н.М. Переваги та недоліки Інтернет-страхування в Україні [Електронний ресурс] / Н.М. Спіцина, О.В. Григораш // Матеріали І Міжнародної науково-практичної конференції «Актуальные проблемы современных наук-2017».

Посилання: страхування, страховий ринок, Інтернет-страхування

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
Февраль 2022 (1)
Декабрь 2021 (4)
^