Стратегічні орієнтири » Антикризове управління 2021 » Білаш С.В. Впровадження обов'язкового медичного страхування в Україні
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 232
  • Автор: sbilash
  • Дата: 21-04-2021, 19:47
 (голосов: 0)
21-04-2021, 19:47

Білаш С.В. Впровадження обов'язкового медичного страхування в Україні

Категорія: Антикризове управління 2021

УДК 336
Білаш С.В., 2021
ЛНУ імені Івана Франка, ЕКФМ-51с

Впровадження обов'язкового медичного страхування в Україні

Закордонний досвід багатьох країн із розвинутою системою охорони здоров'я, доводить, що розвиток медичної галузі, підвищення ефективності та якості її функціонування досягається за допомогою запровадження загальнообов'язкового медичного страхування. Стан охорони здоров'я в нашій країні вкрай незадовільний. Погіршує ситуацію і факт недофінансування медичної галузі, що обумовлюється відсутністю передумов для надання якісної медичної допомоги в необхідних обсягах, зокрема й для незахищених верств населення. Проте на фоні прийняття в 2018 році Закону України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення", згідно з яким розпочалась реформа фінансування медичної галузі ситуація мала б змінитись у напрямі до зростання видатків бюджету на цю сферу.
Одним із способів на шляху до відчутного покращення ситуації для нашої країни та забезпечення медичної галузі достатнім рівнем фінансування, сформованим за допомогою страхових внесків є впровадження дієвих засад страхової медицини, зокрема загальнообов'язкового медичного страхування.
Функціонування системи обов'язкового медичного страхування повинно грунтуватись на відповідних принципах.
Білаш С.В. Впровадження обов'язкового медичного страхування в Україні


У світі існує чотири моделі фінансування медичного страхування в країні. Вибір однієї з них залежить від вибору джерела фінансування з-поміж податкових коштів, коштів з фонду обов'язкового страхування та прямих платежів пацієнтів, а також визначення місця держави у цьому процесі. Розглянемо моделі фінансування детальніше та проаналізуємо, яку з них найкраще адаптувати в Україні:
1. Модель Бісмарка, передбачає що всі заклади охорони здоров'я є приватними, а оплата медичних послуг проводиться з фонду страхування працівників. Даний фонд акумулює кошти від роботодавців та працівників шляхом здійснення відрахувань із заробітної плати. Така модель діє у Франції, Нідерландах, Німеччині, Бельгії, Японії, Швейцарії.
2. Модель Беверіджа грунтується на тому, що медичні установи переважно знаходяться у державній власності, водночас використовують податки для надання та фінансування урядом медичного обслуговування. За такої моделі, пацієнт самостійно не платить за медичні послуги. Дана модель переважно діє у Великобританії, Іспанії, Скандинавії та Новій Зеландії.
3. Третя модель є сукупністю першої та другої. Вона переважно застосовується у Канаді. Згідно з цією моделлю медичні послуги надаються приватними поста- чальниками, але оплачуються вони за рахунок коштів державної програми страхування. Паралельно відбувається контроль витрат на медичні послуги шляхом обмеження відшкодування вартості деяких послуг, а також формуванням листків очікувань на певний вид по- слуг.
4. Модель прямої оплати, згідно з якою медична допомога оплачується напряму медичним установам. Така модель застосовується у розвинутих країнах для окремої категорії послуг і, більшістю країн, під час купівлі лікарських засобів, що відпускаються без рецепта.
Так, в Україні планується застосовувати модель медичного страхування, що функціонує у Великобританії, згідно з якою страхова медицина має фінансуватися з усієї суми податків, а не лише тих, які платять працевлаштовані офіційно. Окрім того, страхова медицина буде характеризуватись універсальним покриттям, тобто все населення нашої країни буде мати право на її отримання. У межах цієї моделі виділяється набір медичних послуг і ліків, що оплачуються державою, а все що виходить за межі даного переліку оплачується пацієнтом самостійно. Застосування даної моделі наближено до потреб України, оскільки у нас присутній великий прошарок соціально незахищеного населення, поруч із значною тінізацією економіки.
Очікується, що з прийняттям закону про обов'язкове медичне страхування мають бути застраховані всі жителі України, а страхові поліси будуть надаватись страховими компаніями, що спеціалізуються на лайфовому страхуванні в частині обов'язкового медичного страхування.
Після введення обов'язкового страхування, річний внесок з кожного українця планово становитиме 4700 грн, тобто українці сплачуватимуть по 400 грн щомісяця. Проте необхідно розуміти, що ця сума наразі є приблизно, і не може сприйматися як еталонна у разі визначення страховий платежів.
Окрім того, експерти зазначають, що гроші будуть платити роботодавці, а за непрацюючих внески сплачуватиме держава, в особі місцевих органів. Ці кошти будуть акумулюватись із сплачених податків. Але насправді, реальна ситуація така, що грошей на медичне страхування у держави не вистачає, а додавати новий вид податку є досить ризикованим. Саме тому Уряд планує розпочати запровадження страхової медицини з позикових і донорських коштів, які Україна отримає з зовнішніх джерел, а протягом наступних декількох років зменшувати суму зовнішніх надходжень і заміщувати власними фінансовими ресурсами, зменшивши таким чином іноземні інвестиції до мінімуму.

Підсумовуючи вищезазначене, можна зауважити, що ситуація, яка склалась в Україні наразі, як ніколи вимагає рішучих дій. В медичній галузі з року в рік знижується довіра населення до лікарів, одночасно зі зниженням якості надання послуг. Так, досвід останніх років показує, що вже прийняті деякі вдалі кроки на шляху до перетворення сфери охорони здоров'я на ефективну галузь економіки.


Список використано літератури:
1. Закон України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення" № 2168 — VIII. Верховна Рада України. Офіційний сайт. Нормативні акти. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2168-19#n137
2. Політека. Медичне страхування в Україні: переваги та недоліки в 2019 році: веб-сайт. URL:https://politeka.net/uk/news/society/1162605-medicinskoestrahovanie-v-ukraine-preimushhestva-i-nedostatki-v2019-godu
3. Торгун О. Чотири моделі страхової медицини. Яку обрала нова влада?: веб-сайт. URL:https://nv.ua/ukr/
opinion/strahova-medicina-v-ukrajini-shcho-varto-znatiostanni-novini-50065848.html2020)
4. Глобальна платформа бізнес-даних № 1. URL: https://www.statista.com/statistics/820909/insurance-total-gross-written-life-premiums european-countries.

Посилання: Страхування, Медичне страхування

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2021 (4)
Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
^