Стратегічні орієнтири » Антикризове управління 2021 » Білаш С.В. Страхування банківських ризиків в Україні
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 2033
  • Автор: sbilash
  • Дата: 21-04-2021, 20:05
 (голосов: 0)
21-04-2021, 20:05

Білаш С.В. Страхування банківських ризиків в Україні

Категорія: Антикризове управління 2021

УКД 336
© Білаш С.В.
ЛНУ імені Івана Франка, ЕКФМ-51с.

Страхування банківських ризиків в Україні

Страхування банківських ризиків у сучасних умовах відграє дуже велике значення як в діяльності банківських установ, так і економіці всієї країни. Адже банки розпоряджаються не лише власними коштами, а і коштами своїх вкладників та кредиторів, тому їх діяльність завжди на пряму пов’язана з ризиками.

Відомо, що у світовій практиці комплексне банківське страхування є далеко не новим видом убезпечення, наявність таких полісів вказує на престижність та надійність банків. Вперше воно було розроблене в 1907 році американськими страховиками разом із Асоціацією американських банків.

Комплексна програма страхування банківських ризиків часто включає в себе:
- страхову програму ВВВ (Bankers Blanked Bond);
- страхування від електронних і комп’ютерних злочинів (Computer Crime Policy);
- страхування професійної відповідальності фінансового інституту (Directors & Officers Liability).

Страховим полісом ВВВ покриваються ризики, які супроводжують операційну діяльність, а саме пограбування, нелояльність персоналу банку, крадіжка при інкасації, електронні та комп’ютерні злочини та інші ризики.
Страхування від електронних злочинів на сьогодні є досить актуальним, оскільки поліс може захистити банк від електронного шахрайства. Також даний поліс може захистити банк від збитків, які отримані при підробці документів і проведенні за даними документами певних операцій, на приклад, підробка цінних паперів або валюти. Поліс ВВВ включає в себе страхування банкоматів і готівки в них від пожежі, стихійних лих, крадіжки зі зломом. Також він страхує цінності при перевезенні, автопарком банку.

Перевагами комплексного банківського страхування є те, що воно:
- покриває збитки, які настали від дуже широкого кола страхових випадків;
- розглядає широкий спектр ризиків, які загрожують установі;
- вимагає менших витрат, оскільки здійснюється страхування повного пакету ризиків;
- є певною гарантією фінансової стійкості компанії, оскільки забезпечує конкурентну перевагу перед іншими учасниками ринку.

Недоліком цього виду страхування в нашій країні є висока ціна полісу, небажання банку вести відкрито та прозоро свою діяльність та слабке поширення ВВВ в країні.

В Україні першим комплексне страхування застосував на практиці банк ПУМБ в 2002 році, за програмою ВВВ (Bankers Blanked Bond). На сьогодні є різні дані щодо кількості застрахованих банків за даною програмою, це від 10 до 30 найбільших банків України. Найпоширенішою програма ВВВ є серед представництв іноземних банків зареєстрованих в нашій країні.

Нажаль даний вид страхування не має широкого поширення серед банків України. Найвагомішими перепонами, що стали на шляху його розвитку є:
- недостатнє поширення даного страхового полісу;
- небажання страхувати банківські ризики;
- упереджене ставлення банків до страхових компаній;
- відсутність регуляторних правил у відносинах страхових компаній та банків;
- висока вартість страхування та франшиза (страховий платіж становить близько 2% від страхового покриття.

Для надання банку страхування ВВВ обов’язковим є оцінка системи безпеки банку, міжнародною компанією призначеною страхувальником. Але за тіньової економіки в країні не всі банки можуть відкрито надати інформацію про фінансовий стан установи.

Для ринку страхових послуг України невід’ємною частиною страхування ВВВ є перестрахування, тому таким видом послуг найчастіше займаються страхові компанії яким простіше вийти на міжнародний страховий ринок.

Для більшої ефективності комплексного страхування необхідністю є розроблення нормативної бази в законодавстві та удосконалення принципів моніторингу банківської діяльності.

До чинників, які впливають на поширення комплексного банківського страхування в Україні відносяться:
- умови страхування;
- високий рівень вартості страхування;
- банки і страхові компанії намагаються тримати здійснення страхування ВВВ в таємниці, тому що способи шахрайства, виявлені при розгляді якогось страхового випадку, можуть бути використані проти інших банків.

На сьогодніншній день у багатьох розвинених країнах світу комплексне банківське страхування є обов’язковим, наприклад у США.

Отже із всього вище зазначеного можна зробити висновок, що комплексне страхування має позитивний вплив не лише на стан банківської системи, а й на стан економіки України загалом. Введення ВВВ дає нашій країні можливість наблизитися до міжнародних стандартів надання банківських та страхових послуг

Список використаної літератури
1. Балацький Є. О. Оцінювання рівня потенціалу банківського страхування в Україні[Електронний ресурс]– Режим доступу:http://www.economy.nayka.com.ua/pdf/1_2016/7.pdf
2. Закон України «Про страхування» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/85/96-вр
3. Закон України « Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 № 2664-III [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2664-14

Посилання: Страхування, банківське страхування, ризики, ризик, Банк, банківський ризик

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
Февраль 2022 (1)
Декабрь 2021 (4)
^