Стратегічні орієнтири » Якість фінансових послуг та інструментів » Козак А.Я. Роль та місце лізингових компаній на фінансовому ринку України
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 121
  • Автор: Козак А.Я.
  • Дата: 31-10-2021, 12:30
 (голосов: 0)
31-10-2021, 12:30

Козак А.Я. Роль та місце лізингових компаній на фінансовому ринку України

Категорія: Якість фінансових послуг та інструментів

УДК 336
© Козак А.Я., 2021
ЛНУ імені Івана Франка, ЕКДМ-51с

Роль та місце лізингових компаній на фінансовому ринку України

У контексті соціально-економічних реалій сьогодення, необхідність виявлення проблем функціонування ринку лізингових послуг та визначення шляхів розвитку й активізації ролі ринку лізингових послуг набуває виняткового значення.
Лізинг – це підприємницька діяльність, спрямована на інвестування власних чи залучених фінансових коштів, яка полягає в наданні лізингодавцем у виключне користування на визначений строк лізингоодержувачу майна. Таке майно є власністю лізингодавця або набувається ним у власність за дорученням і погодженням з лізингоодержувачем у відповідного продавця майна за умови сплати лізингоодержувачем періодичних лізингових платежів [1].
Питання та організацію лізингових компаній в Україні розглядало багато вчених, зокрема: Л. Беновська, Н. Внукова, М. Малік, В. Зайцев, Р. Салбук, О. Смірнова та інші. Але, найчастіше вони спирались на застарілу інформацію, тому наразі бракує нових знань щодо діяльності лізингових компаній.
Розглядаючи світовий ринок лізингу можна відмітити, що він зараз знаходиться на підйомі: до кінця 2021 очікується ріст на 30%. Це відбувається завдяки ринку Азії, в першу чергу – Китаю. Європейський ринок займає частку у 32%, а лідерами являються Великобританія, Німеччина, Франція.
Україна поки що знаходиться у «хвості» рейтингу і посідає 50-те місце, із скромним показником у 0,21 млрд. доларів. Структура лізингу в Україні нагадує структуру лізингу в інших країнах Європи – Польщі, Німеччині. Найбільшу частку займають транспортні засоби. Однак, якщо в Україні це легкові авто, то в Польщі і Німеччині – вантажні та сільськогосподарського призначення [4].
Ринок лізинг за своїм розвитком знаходиться зараз на межі 90-х років. Серед головних перешкод можна виділити – брак іноземного та внутрішнього інвестування, відсутність державних мотивуючих програм для малого та середнього бізнесу, відсутність підтримки малого та середнього бізнесу з боку держави, застарілість законодавства, яке регулює лізингові відносини в країні.
Крім того, населення, бізнес та держава погано розуміють що таке «лізинг», та погано відрізняють його від кредиту. Цією неусвідомленістю користуються шахрайські компанії, які працюють за певними схемами, і продають під словом «лізинг» саме кредит, тим самим зменшують довіру до такої форми організації бізнесу.
Виділимо тезисно основні проблеми розвитку лізингових компаній в Україні:
- відсутність основних знань про лізинг;
- недостатнє розуміння лізингу малим та середнім бізнесом та державою;
- діяльність «псевдо лізингових компаній»;
- активні лізингові компанії є слабкими у зв’язку з громадськістю [2].
В першій половині 2018 року обсяг лізингових операція склав 26 млрд. грн.. Таким чином, лізинг почав становитися конкурентом кредитуванню. Більше того, лізингові компанії почали виступати на фондовому ринку (випускати облігації), щоб залучити додаткове фінансування до своїх проектів. Тож, якщо темпи економічного розвитку не сповільняться за 4 роки, то ми зможемо очікувати приріст лізингових операцій в країні в тричі [3].
Найперспективнішими галузями в Україні для лізингового фінансування в Україні можуть стати:
- дорожньо-будівельне та медичне обладнання;
- міський громадський транспорт;
- залізничний транспорт;
- обладнання для харчової промисловості;
- лізинг торгівельних приміщень.
Якщо відповідально та грамотно віднестися до розвитку лізингу, то в найбільший час він буде загально звичним для населення України і, як дієвий інструмент, буде займати вагому частку на фінансовому ринку.

Список використаних джерел

1. Господарський кодекс України від 16 січня 2003 року № 436-IV. URL: http://zakon3.rada.gov.ua/ laws/show/436-15.
2. Міністерство фінансів України. URL: https://minfin.com.ua/
3. Рейтинг лізингових компаній за результатами першого півріччя 2018 року. URL:https://sites.google.com/site/finansidem/novinitapodiie/rejtinglizingovihkompanijzarezultatamipersogopivricca2018
4. Новини лізингового ринку. URL: http://www.uul.com.ua/press/leasnews
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
Февраль 2022 (1)
Декабрь 2021 (4)
^