Стратегічні орієнтири » Фінансовий ринок 2020 » Каліщук В.В. Розвиток ринку криптовалюти в Україні
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
31-10-2021, 13:57

Каліщук В.В. Розвиток ринку криптовалюти в Україні

Категорія: Фінансовий ринок 2020

Каліщук В.В., 2021
ЛНУ імені Івана Франка, ЕКФ41с

Розвиток ринку криптовалюти в Україні

Стрімкий розвиток інформаційних технологій трансформує сучасну економічну систему. Особливо це стосується змін у сфері розрахунків та платежів, оскільки вона безпосередньо пов'язана з розвитком економіки та добробуту населення. Сьогодні, за умов нестабільності світової економіки, зміни настроїв суспільства, недовіри до фінансових установ, зростає інтерес до криптовалют, або віртуальних активів.
У 2020 році Україна посіла перше місце у світі по прийняттю криптовалюти населенням (Global Cryptocurrency Adoption Index) від порталу Chainalysis. Крім того, за інформацією Міністерства цифрової трансформації, українська спільнота блокчейн-розробників є однією із найбільших у світі (ТОП-3), а рівень розвитку безготівкових платежів в Україні входить у світовий ТОП-5, що свідчить про високий рівень цифровізації суспільства.
Міністерство цифрової трансформації зазначає, що віртуальні активи стали зручними для використання українцями, тому що існує ряд обмежень у більш традиційних сферах: відсутній фондовий ринок, обмежений доступ до світового ринку капіталів, при цьому вхід у ринок нерухомості високий. До того ж, в країні є обмеження законодавства і банківської системи по міжнародних переказах.
Криптовалюта щільно увійшла до фінансової реальності України, різні дані свідчать, що більша частина населення знає про криптовалюту, а мінімум 10% ще й є її власниками. За інформацією BRDO, у 2018 році Україна опинилася у десятці країн-лідерів за кількістю власників криптовалют, а щоденні обсяги торгів криптовалютою з використанням гривні сягнули 1.9 млн дол.
Найвідомішим в Україні кейсом продажу реальних активів за криптовалюту стала угода між українсько-американським бізнесменом Марком Гінзбургом і засновником TechCrunch Майклом Аррінгтоном. Гінзбург продав (а фактично обміняв) Аррінгтону свою квартиру у Києві за 60 тис доларів (близько 212,5 ETH). Угода проводилася на основі смарт-контракту блокчейна Etherеum на платформі Propy. Договір супроводжували юридична фірма «Юскутум» з української сторони і Velton/Zegelman – з американської.
Радник голови Державного агентства України з питань електронного уряду Костянтин Ярмоленко говорить, що в майбутньому кожна людина в будь-якій країні світу зможе купувати нерухомість в будь-якій країні в електронній формі у режимі 24/7 і при цьому всі дані по угоді будуть записані в блокчейн. Покупець отримає електронний сертифікат права власності, який буде надійно захищений технологією блокчейн. Весь процес угоди буде автоматизовано смарт-контрактом. Ця угода це справжня революція на ринку світової нерухомості і важливо, що Україна перша країна де була проведена ця операція.
Виставляти нерухомість за криптовалюту у світі почали ще з 2013 року – першим відомим об’єктом був будинок в Канаді. До 2014-2015 за криптовалюту продавали і віллу в Ізраїлі, і елітний замок у Франції, при цьому оголошення публікувалися вже не тільки приватними особами, а й великими компаніями, що діють на ринку продажу та оренди житла. Сьогодні нерухомість за крипто валюту можна придбати в багатьох країнах світу, у першу чергу, Японії, яка першою легалізувала криптогроші, США і ОАЕ, де існує безліч легальних проектів у цій сфері.
В Україні забудовники і брокерські компанії з побоюванням ставляться до введення криптовалют у свій бізнес. У першу чергу – через невизначений правовий статус та високу волатильність. Юристи кажуть, що навіть якщо продати/купити квартиру за криптовалюту за договором міни, угоду можна оскаржити у суді. Для мінімізації ризиків консультанти радять використовувати смарт-контракти, які блокують на непідконтрольному сторонам депозиті гроші покупця, які стануть доступні продавцю після виконання умов договору – наприклад, внесення даних до реєстру нерухомого майна.
Після квартирної угоди Гінзбурга в Україні не було гучних випадків продажу об’єктів за криптовалюту. Однак попит і пропозиція у цьому сегменті все ж є. На українських платформах, таких як OLX та Prom.ua, розміщують безліч оголошень з продажу матеріальних благ, які можна купити за біткоїн. Насамперед це: земельні ділянки, офісні та житлові приміщення, автомобілі, побутова техніка.
Так, за криптовалюта можна придбати офісне приміщення під бутик у самому центрі Києва в Печерському районі, сума – еквівалент майже мільйона доларів. Крім того, також є опублікована заявка і на продаж земельної ділянки у Херсонській області з можливістю оплати в біткоїнах.
Попри це, варто наголосити, що єдиним законним засобом платежу в країні залишається лише гривня. Дотепер криптовалютні операції перебувають в "тіні", без жодних юридичних гарантій, без оподаткування і перевірок їх походження.
Значна частина населення не усвідомлює і ризики, які собою несуть такі криптовалютні операції. Криптовалюта є досить волатильною, її вартість за один день може вирости або впасти в ціні більше як на 20%, також існують ризики злому електронного гаманця чи втрати до нього доступу.
Зараз в Україні сформувався досить широкий шар бізнесу, який приймає за свої послуги чи товари оплату у криптовалюті. І мова йде не тільки про компанії, безпосередньо пов’язані з криптоактивами.
Зараз в Україні зроблено перший крок на шляху до легалізацій ринку цифрових валют, прийнявши 8 вересня 2021р ЗУ «Про віртуальні активи». Цей закон визначає правий режим віртуальних активів, учасників ринку, їх права та обов’язки, послуги з обміну цих активів.
Легалізація ринку віртуальних активів в Україні дозволить вивести операції з віртуальними активами у відкриту правову площину, а спеціалізованим криптовалютним компаніям реєструвати бізнес, офіційно працювати з банками та залучати іноземні інвестиції.
Таким чином, криптовалюта посідає вагоме місце в українській економіці, але потребує поглибленого вивчення щодо достовірного відображення її руху в обліку та звітності. Важливим і відкритим питанням залишається оподаткування операцій з криптовалютами та її відношення до традиційної валюти - гривні. Використання криптовалют в Україні стало реальністю і проявляється у всіх сферах суспільного життя, а тому необхідно створити таке правове поле, щоб унеможливити негативний вплив на економіку країни.

Література
1. Міністерство цифрової трансформації: Україна № 1 у світі з використання криптовалют.
URL:https://www.kmu.gov.ua/news/mincifri-ukrayina-1-u-sviti-zvikoristannya-kriptovalyut (дата звернення: 13.10.2021).
2. Як працює український ринок криптовалют і що за неї можна придбати.
URL: https://juscutum.com/tpost/4jj8r6ij71-yak-pratsyu-ukranskii-rinok-kriptovalyut
3. Дячок О.Р. Аналіз використання криптовалют в Україні. SCIENTIFIC COLLECTION «INTERCONF», № 76, 2021.
4. Забчук Галина, Пащук Ігор. Роль криптовалюти у розвитку економіки. Інститут бухгалтерського обліку, контроль та аналіз в умовах глобалізації. 2019. Випуск 3-4. С. 113-119.

Посилання: Криптовалюта, Віртуальні активи

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
^