Стратегічні орієнтири » Якість фінансових послуг та інструментів » Демид В.М. ЗАСТОСУВАННЯ БЛОКЧЕЙНУ В БАНКІВСЬКІЙ СПРАВІ
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
31-10-2021, 17:28

Демид В.М. ЗАСТОСУВАННЯ БЛОКЧЕЙНУ В БАНКІВСЬКІЙ СПРАВІ

Категорія: Якість фінансових послуг та інструментів

УДК 336
© Демид В.М., 2021
ЛНУ імені Івана Франка, ЕКФ-43с

ЗАСТОСУВАННЯ БЛОКЧЕЙНУ В БАНКІВСЬКІЙ СПРАВІ

За останнє десятиліття банківський бізнес зазнав значного впливу розвотку цифрових та інформаційних технологій.
Банківництво в реаліях сучасного цифрового супільства – бізнес побудований на: цілодобових послугах; нових можливостях та інноваціях; здатності швидко реагувати на зміни та потреби суспільства; використанні мобільних додатків, чат-ботів, банкоматів, POS- терміналів для надання послуг.
Варто зауважити, що блокчейн-технології здатні сформувати нові можливості для банків та їх клієнтів і в подальшому ця фінтехінновація спровокує відмову від фінансового посередництва в традиційному розумінні. Банківські установи надаватимуть фінансові послуги формуючи лінійні зв’язки з іншими суб’єктами та маючи один інформаційний лінійний простір. Застосування блокчейну в банківській сфері сприятиме децентралізації відносин між банками та їх клієнтами, де кожен знайде свій інтерес. Пошуки таких інтересів чинитиме позитивний вплив на гнучкість банків до потреб та запитів клієнтів, що призведе до зниження цін на банківські послуги, їх мобільність та динамічність, орієнтацію на конкретного клієнта [1].
Інтерес до блокчейн-технологій спричинений зростанням популярності криптовалют, зокрема біткойн. Зацікавлені у цих технологіях і законодавчий орган України. На даний момент здійснюються уточнення та доопрацювання щодо законопроекту №3637 «Про віртуальні активи», в якому передбачено комплексне врегулювання правовідносин, що виникають у зв’язку з обігом віртуальних активів в Україні, визначено права та обов’язки учасників ринку віртуальних активів, засади державної політики у сфері обігу віртуальних активів [2].
Технологія блокчейно – це публічна книга, де групи транзакцій або подій записуються та зберігаються у послідовній, ланцюгоподібній структурі даних. Такі групи транзакцій називаються блоками і впорядковуються в ланцюжку за часом транзакції. Далі блоки, кількість яких є необмеженою, додаються до кінця ланцюга, зберігаючи хеш попереднього блоку. Змістовно блок може містити будь-яку інформацію: про дії, людей, об’єкти, транзкції, серійні номери, видані кредити тощо.В цій системі кожен учасник має ідентичну копію книги обліку. В результаті блокчейн надає ряд переваг, включаючи автентифікацію однорангових транзакцій та автоматизований, зашифрований реєстр таких транзакцій у реальному часі [3, 4].
Процедури та правила їх здійснення можуть бути вбудовані в блокчейн на рівні транзакцій. Отже, ця технологія здатна сприяти стандартизації процесної діяльності та допомагати банківському бізнесу розробляти додатки та здійснювати операції, які виконуються одночасно та автономно. Блокчейн-технології характеризують три основні принципи – прозорість, безпека та децентралізація.
Виділяють два основних типи блокчейну: публічний та приватний. У випадку публічного, архітектура відкрита. Це означає, що кожен може отримати доступ та здійснювати транзакції. Такий тип блокчейну використовуються у такій криптовалюті як біткойн. Приватний блокчейн це архітектура з реєстром транзакцій, які доступні лише для обмеженого списку користувачів. На окремих вузлах мережі втсановлюються певні обмеження [3, 5].
До переваг цієї технології у банківській сфері відносимо[1]:
1. послідовний реєстр даних, в якій кожен учасник є частиною єдиної системи, яку не можливо змінити без погодження з усіма членами системи;
2. відсутність ієрархії в межах лінійної системи, тобто правила є єдиними для всіх учасникі системи;
3. функціонування в умовах консенсису та здорової конкуренції;
4. витіснення ринком неконкурентноспроможних учасників.
Проте, враховуючи ці переваги, варто зазначати, що на сьогодні неможливе масове втілення цієї технології у фінансово-господарьскі процеси. Це пов’язано з тим, що поки існують деякі недоліки, пов’язані з незрілістю даної технології та недовірою з боку регуляторів.
І хоча зараз складно спрогнозувати масштаби впливу цієї технології на банківництво в світі та в Україні, деякі науковці прогнозують, що впровадження цих технологій буде загальним, як тільки ця технологія почне вкорінюватися у бізнес-екосистему.
Варто зауважити, що в Україні діє проект «Банки та блокчейн», що передбачає втілення цієї технології у банківському секторі, шляхом формування лінійних зв’язків між комерційними та центральними банками. Згідно цього проекту передбачається об’єднання банків , експертів та модераторів з метою дослідження бізнес потреб банків і формування можливостей їх вирішення завдяки технології блокчейн [1].
Отже, із розвитком блокчейн-технологій і їх впровадженням у фінансово-господарські процеси банків, відбуватиметься розвиток банківських послуг як фінансового посередника.
Список використаних джерел:
1. Дроботя Я. А. Блокчейн в банківському бізнес // 2021. URL: https://inlnk.ru/PmDj8
2. Сайт Верховної Ради України. Дата звернення: 28.10.2021 URL: https://www.rada.gov.ua/news/Novyny/213503.html
3. Marion Pauline Gauthier, Nathalie Brender. How do the current auditing standards fit the emergent use of blockchain? Managerial Auditing Journal. Vol. 36 No. 3, 2021. pp. 365-385. DOI: 10.1108/MAJ-12-2019-2513;
4. Najoua Elommal, Riadh Manita. HOW BLOCKCHAIN INNOVATION COULD AFFECT THE AUDIT PROFESSION: A QUALITATIVE STUDY. «Journal of Innovation Economics & Management». 2021/0 Prepublication. p.103 a27. DOI 10.3917/jie.pr1.0103;
5. Ярощук О., Белова І. Технологія блокчейн в бухгалтерському обліку та аудиті // Інститут бухгалтерського обліку, контроль та аналіз в умовах глобалізації. – 2020. – Випуск 3-4. – С. 28-44. URL : https://doi.org/10.35774/ibo2020.03.028

Посилання: фінансовий ринок, блокчейн, 2021

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
^