Стратегічні орієнтири » Віртуальні активи 2021 » Попович А.В. Криптовалюта як феномен сучасної інформаційної економіки
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
7-12-2021, 15:53

Попович А.В. Криптовалюта як феномен сучасної інформаційної економіки

Категорія: Віртуальні активи 2021

Попович А.В.,2021
ЛНУ імені Івана Франка, ЕКФ-23с

Криптовалюта як феномен сучасної інформаційної економіки

Новий етап розвитку грошово-фінансової системи та грошово-фінансових відносин, який розпочався внаслідок розвитку дигітальних технологій та інформаційно розвиненого суспільства, призводить до необхідності визначення та врегулювання нових інструментів та понять в фінансовій сфері: віртуальні активи, криптовалюта, токен, токен-актив, криптовалютна біржа, криптовалютний кошик, криптовалютні транзакції, система блокчейн, майнер, майнінг, блок транзакцій, ринок криптовалют, криптобіржа. Виникає необхідність ефективного використання нових фінансових інструментів та державного врегулювання віртуальних грошових потоків, які виникли та стрімко розвиваються на світовому та національному фінансовому ринку.
Дана робота присвячена проблемі криптовалют, механізму їх функціонування, а також тенденцій розвитку та можливих ризиків.
Актуальність теми зумовлена тим, що зараз питання про використання криптоактивів залишається не вирішеним до кінця. Хоч і існують противники електронної валюти, вона з кожним роком набирає популярності, ризикуючи стати загрозою традиційній банківській системі, що склалася. До того ж, криптовалюта зайняла значне місце брокерською ринку.
Серед кола вітчизняних дослідників, які приділили увагу вивченню механізму використання криптовалюти на території України та світу, можна виділити таких: Н. Архірейську, Р. Бачо, С. Васильчак, М. Дученко, В. Корнєєва, А. Колдовського, К. Штепенко та інших. Однак проблематика дослідження розвитку криптовалют в Україні залишається недостатньо вивченою вітчизняними вченими, що й зумовлює актуальність подальших наукових пошуків.
Метою даної роботи є вивчення криптовалют, як сучасного феномену інформаційної економіки. Для такого, щоб досягти вказаної мети потрібно знайти інформацію про криптовалюти, узагальнити її.
Об'єктом дослідження є криптовалюти та біржі, пов'язані з криптоактивами, а також процес проведення транзакцій
Предмет дослідження – сукупність соціально-економічних відносин, що сприяють становленню та розвитку криптовалюти, а також її обіг на ринку.
Однією з інновацій останнього часу є поява особливого вида валют, який називається «криптовалюта». Даний феномен привертає до себе особливу увагу. У світі існує дуже велика кількість криптовалют. Ринок криптовалют успішно функціонує і дає можливість проаналізувати динаміку вартості, попиту та пропозиції близько 2400 різних криптовалют [2]. Серед найбільших за обсягом капіталізації можна виділити: Bitcoin, Ripple, Ethereum, EOS, Bitcoin Cash, Tether, Litecoin, TRON, Dash, Monero, та інші.
Станом на 2021 рік існує ТОП-5 криптовалют, а саме:
 Біткоїн - найпопулярніша цифрова монета, яка характеризується стрімким зростанням курсу. У деяких країнах Біткоїн використовується як легальний платіжний засіб.
 Ethereum – головний конкурент ВТС на ринку криптовалют. На сьогоднішній день курс цієї монети росте досить швидко.
 RIPPLE займає третю позицію у списку топових криптовалют завдяки материнському протоколу DLТ.
 LITECOIN – криптовалюта, яка за багатьма параметрами схожа з біткоїном і є його альтернативою. Однак має перевагу перед останнім, показуючи більш високу швидкість транзакцій. Є популярною монетою, хоча не має значного зростання курсу на ринку.
 BINANCE COIN – криптовалюта, розроблена на платформі Binance. Характеризується непоганим зростанням курсу на ринку криптовалют, показав себе як перспективна монета.
Існують інші перспективні монети з високим потенціалом зростання, такі як Stellar і Tezos [2].
Основними принципами криптовалюти є:прозорість, анонімність, децентралізація, швидкість та захищеність ґрунтуються на технології Blockchain [1]
Найпоширенішою і найдорожчою криптовалютою є Bitcoin (біткойн). Термін «біткойн» запозичений з англійської мови і утворений шляхом злиття слів: «bit» (одиниця комп’ютерної пам’яті) і «coin» (монета) [4, с. 562]. Ця віртуальна валюта має переваги у тому, що є децентралізованою, всі операції з її участю анонімні, а центр емісії відсутній. Торгові угоди проводяться тільки в електронному форматі, а операції купівлі-продажу даної валюти можна здійснити через онлайн-біржі (наприклад, BTC-Е)
Альткоїн також є досить популярною криптовалютою, яка є найбільшим конкурентом біткоїна. Існує близько тисячі видів інших цифрових грошей (альткойнів). Загальна капіталізація цього ринку − 134 мільярди доларів. Більшість альткойнів (альтернативні цифрові валюти) є лише варіацією біткойна. Творці нових валют беруть вже існуючий код біткойна та покращують його на свій розсуд
Криптовалюта Karbowanec – перша українська криптовалюта, започаткована 30.05.2016 р. Працює на технології CryptoNote. Добовий обіг складає $100–200 тис. [5]. Початкову емісію передбачено на суму 10 млн карбованців, після завершення якої включиться додаткова емісія близько 1,2% на рік (на сьогодні винагорода за блок – 1 карбованець) [5]
Всі віртуальні валюти відрізняються одна від одної лише криптографічним кодом та алгоритмом, за допомогою якого здійснюється розрахунок математичних задач та, як наслідок, – емісія цифрових монет[3]. Отже, криптовалюту умовно можна класифікувати за такими ознаками.
1. За програмним кодом – за основу взята система кодування біткойн (форки):
 чистий алгоритм хешування (форк SHA256): Bitcoin, Bitcoin Cash, BitcoinDark, Syskcoin, DigiByte, Emercoin, Namecoin, ATBCoin, SHA256;
 вдосконалений алгоритм хешування (scrypt): Litecoin, BitConnect, Dogecoin, GameCredits B3Coin, Bitdeal, Viacoin, Gulden, Einsteinium;
 Х-алгоритм хешування (Х-11, Х-13, Х-15,- 17): Dash, Hshare, Pura, SIBCoin, BitSend, Centurion, Onix, BlueCoin;
 інші (Ethash, Equihash, Blake256r14, Lyr1- a2REv2, CryptoNight): Ethereum, Monero, Ripple, Bitcore, Zcash, Komodo, Bytecoin, MonaCoin, Vertcoin.
2. За швидкістю трансакцій електронних монет [6]:
 займає менше секунди: Ripple, Dash, Ethereum, Monero, EOS;
 займає 2,5 хвилини: Litecoin, Dogecoin, Bitshare, RaiBlocks;
 займає більше 2,5 хвилин: Bitcoin, Bitcoin Cash, Peercoin, Namecoin.
3) За інфраструктурою:
 розвинена (наявність банкоматів обміну, ПОС-термінали, платіжні системи для інтернет-магазинів тощо): Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash;
 нерозвинена: Litecoin, Monero, Dogecoin тощо [7, с. 6].
Підсумовуючи, зазначимо, що криптовалюта є формою цифрових грошей, а не самостійним платіжним засобом. «Статус» форми електронних грошей (а не самостійної валюти) підтверджується «незалежністю» криптовалюти від емісійної політики центробанків та інструментарною «непідпорядкованістю» центробанку як єдиному емісійному центру. Аналіз сьогоднішнього криптовалютного ринку показує, що для отримання хорошого доходу недостатньо розробити нову криптовалюту. Щоб отримувати з неї прибуток, необхідно утримувати монету на плаву, чітко розуміти які функції та завдання вона виконує на ринку. Багато нових криптовалют не показали себе як перспективні і закінчили своє існування, але все ж є і ті, які довгі роки існують на ринку і приносять прибуток не тільки розробникам, але і досвідченим криптоінвесторам.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Архірейська Н. В. Блокчейн – інноваційна технологія постіндустріальної економіки. Бізнес Інформ. 2017. № 7. С. 125–130.
2. Количество криптовалют на 2021 год, URL: https://odengah.com/kriptovalyuta/kolichestvo-kriptovalyut-na-2021-god
3. Палюх В.В./ Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки. URL: https://ir.kneu.edu.ua/bitstream/handle/2010/24499/208-209.pdf?sequence=1
4. Дудина О. И., Селина О. В., Павелин Д. С. Биткоин – валюта будущего. Фундаментальные исследования. 2016. № 3 (3). С. 561–565.
5. CryptoCurrency Market Capitalizations. URL: http:// coinmarketcap.com
6. Скорость транзакций: какой криптовалютой переводить быстрее // The Blockchain Journal. 10.06.2018. URL: https://thebcj.ru/2018/06/10/skorost-tranzakcij-kakojkriptovalyutoj-perevodit-bystree/
7. Вахрушев Д. С. Криптовалюта як феномен современной информационной экономики: проблемы теоретического осмысления. Науковедение. 2016. Вып. 10. С. 4–15.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
Февраль 2022 (1)
Декабрь 2021 (4)
^