Стратегічні орієнтири » Віртуальні активи 2021 » Кузін Г. РОЛЬ КРИПТОВАЛЮТНИХ БІРЖ У ФУНКЦІОНУВАННІ ВІРТУАЛЬНИХ АКТИВІВ
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
7-12-2021, 17:11

Кузін Г. РОЛЬ КРИПТОВАЛЮТНИХ БІРЖ У ФУНКЦІОНУВАННІ ВІРТУАЛЬНИХ АКТИВІВ

Категорія: Віртуальні активи 2021

КУЗІН ГАЛИНА
Студентка кафедри фінансів, грошового обігу і кредиту, Львівський національний університет імені Івана Франка

Світ безперервно змінюється і розвивається. У зв’язку з розвитком інформаційних технологій зміни в сучасній економічній системі та існуючій грошовій системі є цілком закономірними. Поява віртуальних активів, криптовалют та цифрових активів не стала виключенням.
Віртуальні активи — це новий феномен сучасного економічного буття. Країни, які першими розпізнали потенціал нового класу активів, активно користуються перевагами розвитку інновацій та передових технологій, стрімко виходять на новий економічний рівень та міжнародні торговельні платформи.
Потенціал нашої країни у сфері віртуальних активів також значний та помітний для міжнародної спільноти. Адже за даними провідної аналітичної компанії Chainalysis, у 2020 році Україна стала номер один у світі за індексом застосування криптоактивів серед населення та ввійшла до десятки країн-криптолідерів із найбільшим заробітком на біткоїні.
Глобалізаційні, інтеграційні процеси та стрімкий розвиток віртуальних активів підштовхують економіку України адаптуватися до швидких змін грошово-фінансової системи.
У зв’язку з цим в країні розглядається закон “Про віртуальні активи” [3]. Відповідно до цього закону в фінансову сферу будуть введені нові терміни та поняття, а також передбачено комплексне врегулювання правовідносин, що виникають у зв’язку з обігом віртуальних активів в Україні, визначено права та обов’язки учасників ринку віртуальних активів та засади державної політики у сфері обігу віртуальних активів.
Законом визначено поняття “віртуальний актив”, згідно з яким, “віртуальний актив – це нематеріальне благо, що є об’єктом цивільних прав, має вартість та виражене сукупністю даних в електронній формі” [3]. Від реальних грошей вони відрізняються тим, що не випускаються центральними банками.
Найпопулярнішим вираженням віртуального активу на сьогодні є криптовалюта - це різновид цифрової валюти, емісія та облік якої виконується децентралізованою платіжною системою повністю в автоматичному режимі [7].
Однак, саме децентралізоване регулювання та анонімність власників криптовалют становлять найбільші загрози та проблеми щодо використання віртуальних активів.
Таким чином, прийнявши та увівши в дію закон, Україна матиме змогу вивести криптовалюту та інші активи з тіні. Як наслідок – в учасників ринку є можливості легальної роботи з фінансовими установами, можливий юридичний захист права власності на віртуальні активи, наявність підстав для оподатковування таких активів, можливість укладати міжнародні контракти [2].
Виникає потреба в криптовалютних біржах. Кожен майнер, який здобуває криптовалюту, колись зустрінетесь з необхідністю поміняти отримані криптомонети, цифрове золото на фіатну або цифрову валюту. Для цього й існують криптовалютні біржі [7]. Такі проекти функціонують подібно бірж фіатних валют, товарів і цінних паперів.
Отже, криптовалютна біржа - це торгова платформа, яка виконує велику кількість функцій і дозволяє користувачам продавати, зберігати, обмінювати і купувати цифрові грошові одиниці, тобто вести торгівлю різними криптовалютами [5].
Вивчаючи показники надійності та стабільності криптовалютних бірж, варто зазначити деякі з них, що визначаються найбільшою безпечністю роботи. Зручність введення та виведення коштів, отримання реального прибутку – одні з найважливіших аспектів, якими керуються користувачі [6].
На сьогоднішній день криптовалютні біржі є приватними компаніями, але для них все ж характерні високий рівень надійності і безпеки, великий щоденний оборот і інші не менш важливі характеристики, такі як обсяг щоденних торгів. Те, який фінансовий оборот показує торгова біржа, говорить про її масштабність, успішність та впливовість на криптовалютному ринку. Добовий обсяг торгів – це найважливіший показник, що наочно відображає ступінь популярності і затребуваності біржі серед трейдерів. За таким показником безперечним лідером є криптовалютна біржа Binance.
Яка ж роль криптовалютних бірж в функціонуванні віртуальниз активів та економіці країни загалом?
Криптобіржі сприяють розвитку криптовалютного світу, популяризації цього нового класу активів, залученню капіталу у різні проекти. Криптобіржі допомагають створенню справжньої ліквідності, завдяки тому що на торгових майданчиках постійно укладаються угоди, йде обмін активами, перетікання інвестицій з одних активів до інших [1].
Криптобіржі працюють за аналогією з класичними біржами фінансового ринку. Вони походять від майданчиків, на яких продавець знаходив покупця свого товару. Локалізовані точки обміну вигідні і державі. Адже в такому разі процес укладання угод найпростіше контролювати. Зараз біржі виконують кілька важливих функцій, крім обміну одного активу на інший [4]. Вони дозволяють диверсифікувати портфелі інвестицій або валютні резерви, хеджувати ризики, коригувати курси валют за допомогою інтервенцій – якщо йдеться про національні регулятори. Все це допомагає стабільному розвитку світової економіки.
Зареєстровані постачальники послуг, пов'язаних з обігом криптовалют (криптообмінники, біржі), ідентифікуватимуть та ізолюватимуть чисту криптовалюту від тієї, що була задіяна у грошових потоках з відмиванням грошей, фінансуванням тероризму та іншими злочинами. Практика відстежування походження криптоактивів витіснить недобросовісних гравців з регульованого ринку віртуальних активів. Обіг криптовалюти, що перебуває поза легальним середовищем підпадає під відкрите порушення закону.
Отже, ринок криптовалют у різних країнах світу розвивається стрімкими темпами. Важливість розвитку даного ринку усвідомлюють і в Україні, підтвердженням чого є зокрема створення відповідної нормативно-правової бази для функціонування віртуальних активів на вітчизняному ринку. Зокрема, задля забезпечення захисту майнових, інтелектуальних та інших прав на активи та прав майнерів, виведення з тіні обмінників та бірж. Створення належних господарсько-правових механізмів регулювання обігу криптовалют та діяльності криптовалютних бірж стане запорукою успішної інтеграції української економіки в міжнародне інноваційне середовище.


Список використаних джерел
1. Гринджук М. Д. Міжнародний досвід регулювання криптовалютних бірж та імплементація його в Україні. URL: https://ir.kneu.edu.ua/bitstream/handle/2010/34721/11_Ep629.pdf?sequence=1
2. Жмеренецький О. Криптовалюта в тіні. Коли ринок віртуальних активів в Україні стане легальним . Економічна правда. 2020. 23 вересня. URL: https://www.epravda.com.ua/publications/2020/09/23/665441/
3. Законопроект №3637 від 11.06.2020 “Про віртуальні активи”. URL: http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/JI02365A.html
4. Косенков С. Біржі криптовалют: список та рейтинг. Бізнес Кіт. 2021. 12 травня. URL: https://biznescat.com/finansy/122-birzhi-kriptovalyut.html
5. Міністерство та комітет цифрової трансформації. Про віртуальні активи. 2020. 21 грудня. URL: https://thedigital.gov.ua/news/rozvinchuemo-mifi-pro-zakonoproekt-pro-virtualni-aktivi
6. Найбільші біржі криптовалют 2021 року. Blockchain summit. 2021. 11 листопада. URL: https://blockchainsummit.com.ua/najbilshi-birzhi-kriptovalyut/
7. Соловей В. Узаконення віртуальних активів. Ліга.Блоги. 2021. 29 вересня. URL: https://blog.liga.net/user/vsolovey/article/41509
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
Февраль 2022 (1)
Декабрь 2021 (4)
^