Стратегічні орієнтири » Фінансовий ринок 2020 » Рак М.І. Порівняння недержавного пенсійного забезпечення та довгострокового страхування життя як інструментів довгострокових заощаджень
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 9470
  • Автор: Рак М.І.
  • Дата: 13-12-2021, 23:01
 (голосов: 0)
13-12-2021, 23:01

Рак М.І. Порівняння недержавного пенсійного забезпечення та довгострокового страхування життя як інструментів довгострокових заощаджень

Категорія: Фінансовий ринок 2020

УДК
ⒸРак М.І., 2021
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-43с

Порівняння недержавного пенсійного забезпечення та довгострокового страхування життя як інструментів довгострокових заощаджень

Кожна людина для забезпечення свого добробуту повинна покладатися на власні фінансові ресурси та здійснювати довгострокове фінансове планування, що надаватиме їй впевненості у майбутньому. Це неможливо без такої складової як довгострокові заощадження. Інструменти фінансового сектору в частині довгострокових заощаджень, такі як недержавні пенсійне забезпечення та довгострокове страхування життя, в економічно розвинутих країнах активно використовуються громадянами для створення власних накопичень, в тому числі для накопичення особистої пенсії додатково до державної. Накопичена сума дозволяє реалізувати довгострокові плани: покращити своє життя в старшому віці або зробити велике придбання, спрямувати кошти на освіту дитини або використовувати їх як стартовий капітал для бізнесу. В Україні не є популярними довгострокові заощадження, що пов’язано з низькою фінансовою грамотністю населення, частими економічними кризами, фінансовою нестабільністю в країні, страхом втратити гроші тощо. Але розглянемо основні інструменти для накопичення на довгостроковий період та порівняємо їх.
Заощадити на старість дозволяє третій (добровільно-накопичувальний) рівень пенсійної системи. Основу такої системи становлять недержавні пенсійні фонди (НПФ). НПФ – фінансова установа, призначена для накопичення коштів на додаткову недержавну пенсію та здійснення пенсійних виплат учасникам фонду. НПФ створюється, провадить діяльність і ліквідується згідно із Законом України «Про недержавне пенсійне забезпечення». НПФ має статус неприбуткової установи, тобто не має на меті одержання прибутку для його подальшого розподілу між засновниками фонду. Весь отриманий фондом інвестиційний дохід/збиток розподіляється тільки між його учасниками. Під час аналізу НПФ за дохідністю можна зробити висновок, що успішність фонду залежить від компанії з управління активами (КУА) і такими найуспішнішими є КУА «ОТП Капітал», а також КУА групи ICU (НПФ під їх управлінням мають дуже високі показники дохідності) [1, 4, 5].
Варто відзначити, що кожен четвертий НПФ у 2019 році приніс збиток своїм учасникам, але найбільші фонди отримали дохід [4]. Найбільш кричущим випадком зловживання в недержавних пенсійних фондах було незаконне виведення грошей учасників фонду на суму близько 600 млн гривень з Корпоративного недержавного пенсійного фонду Національного банку України [8]. Це найбільший НПФ в Україні, його активи перевищують 50% всього ринку. Ситуація з КНПФ НБУ виникла через те, що до управління пенсійними коштами були допущені пов’язані особи. Дотепер в більшості НПФ засновники зазвичай пов’язані з КУА.
Особливістю НПФ є те, що вони не банкрутують, а виплати відбуваються при настанні пенсійного віку обумовленого договором (але не раніше, ніж за 10 років до настання пенсійного віку, встановленого законодавством). Така прив’язка до пенсійного віку є фактором, який відлякує молодь вкладати в такий інструмент довгострокового накопичення, зважаючи на нестабільність української економіки. Але варто відзначити, що у світі пенсійні фонди є одними з найбільших і швидкозростаючих інвесторів на світових ринках капіталу. Їх інвестиції різноманітні з точки зору фінансових інструментів, секторів і географічного розташування. Тому НПФ мають високий потенціал у разі реформування пенсійної системи та розвитку фінансового ринку в Україні.
Іншими суб’єктами ринку довгострокових накопичень є страхові компанії, що займаються страхуванням життя та мають відповідну ліцензію. Програми накопичувального страхування життя дозволяють створити фінансовий резерв до певної дати і, якщо це передбачено договором, забезпечують страховим захистом на випадок непередбачених подій, пов’язаних з життям і здоров’ям. Пандемія COVID-19 лише підштовхнула попит людей до цього інструменту. Накопичувальний договір страхування життя є набагато гнучкішим інструментом довгострокового заощадження. По-перше, є відсутня прив’язка до пенсійного віку та можливо оформити договір на термін від 5 років. По-друге, валютою страхування може бути також долар США та євро, якщо страхова компанія має валютну ліцензію. По-третє, в деяких страхових компаніях існує можливість надання кредитів фізичним особам-страхувальникам на умовах, що є вигіднішими порівняно з банківським кредитуванням.
Особливістю ринку страхових компаній є те, що значна частина компаній давно працюють на ньому і більшість з них належать іноземним власникам з багатолітньою історією на світовому ринку. Значних банкрутств на ринку України та втрат коштів страхувальників не було. Варто відзначити, що страхові компанії не захищені від банкрутства, проте нагляд за ними здійснює НБУ, що є своєрідним запобіжником.
Відповідно до ч. 7 ст. 9 Закону України «Про страхування» встановлений гарантований дохід за договорами страхування життя у розмірі не більше 4% річних, а ось для НПФ такої норми немає. Крім того нараховується додатковий інвестиційний дохід, який визначається за підсумками інвестування коштів резервів страхової компанії за рік. На суму пенсійних внесків та страхових премій, сплачених за договором накопичувального страхування, можна отримати податкову знижку. Це також можна вважати привабливим бонусом, який становитиме не більше 18% для тих, хто офіційно отримує офіційно заробітну плату. Проте варто відзначити, що доходи за договорами довгострокового страхування життя та недержавного пенсійного забезпечення оподатковуються згідно з п.170.8 ст. 170 Податкового кодексу України.
Задля збереження заощаджень недержавні пенсійні фонди та страхові компанії повинні їх інвестувати, щоб уникнути втрат від інфляції. При аналізі активів НПФ та страхових компаній виявлено, що найбільшу частку займають депозити та ОВДП [2, 6, 7]. Це пов’язано як із законодавчими обмеженнями, так і з нерозвиненістю фінансового ринку.
Розглянемо дохідність за пенсійними внесками у ВНПФ «ОТП Пенсія» та інвестиційним доходом за накопичувальним страхуванням у ПрАТ «МетЛайф» у порівнянні з інфляцією за 2010-2019 рр. (рис. 1), адже це є також важливим фактором обрання інструменту довгострокового накопичення. З рис. 1 видно, що дохід за накопичувальним страхуванням є зазвичай вищим протягом досліджуваного періоду за винятком кризових років (2013-2016 рр.).

Рак М.І. Порівняння недержавного пенсійного забезпечення та довгострокового страхування життя як інструментів довгострокових заощаджень


Рис. 1. Дохідність НПФ та ДІД за накопичувальним страхуванням у порівнянні з інфляцією у 2010-2019 рр.

Джерело: розроблено автором на основі [3,7]

Отже, Україні потрібен розвиток інструментів довгострокових заощаджень, які були б потужним джерелом інвестицій в економіку країни та забезпечували соціальну стабільність в державі. Наразі є краще розвинутим довгострокове страхування життя. До нього є більша довіра, воно користується більшою популярністю, ніж пенсійні внески в НПФ, а надійність страхових компаній є на високому рівні.

Список літератури:
1. Global Banking & Finance Awards 2020: ICU визнана кращим брокером і компанією з управління активами в Україні. Upinvest : вебсайт. URL: https://upinvest.ua/news/all/global-banking-finance-awards-2020-icu-viznana-krashchim-brokerom-i-kompanieyu-z-upravlinnya-aktivami-v-ukrajini.
2. Інвестиційна політика. TAS life : вебсайт. URL: https://taslife.com.ua/important_info/investyczijna-polityka.
3. Довідник консультанта. MetLife Україна : вебсайт. URL: https://www.metlife.ua/content/dam/metlifecom/ua/PDFs/consultantssupport/brochures/MetLife_Spravochnik_blok_04_2021.pdf.
4. НПФ: хто заробив найбільше у 2019 році. Мінфін : вебсайт. URL: https://minfin.com.ua/ua/2020/04/03/42824722/.
5. Пенсійні фонди. OTP Capital : вебсайт. URL: https://www.otpcapital.com.ua/pension-funds/.
6. Підсумки розвитку системи недержавного пенсійного забезпечення станом на 31.12.2020. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку : вебсайт. URL: https://www.nssmc.gov.ua/wp-content/uploads/2021/04/npf_4_kv-2020.doc.
7. Результати діяльності. ОТП Пенсія : вебсайт. URL: https://otppension.com.ua/results-of-activity (дата звернення: 24.05.2021).
8. Слєсарук С. Нацбанку вкоротили пенсію. FinClub : вебсайт. URL: https://finclub.net/ua/analytics/natsbanku-vkorotyly-pensiiu.html.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
Февраль 2022 (1)
Декабрь 2021 (4)
^