Стратегічні орієнтири » Фінансові шахрайства » Поповецька І.А. Кримінальне переслідування Михайла Ходорковського
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
29-05-2022, 21:11

Поповецька І.А. Кримінальне переслідування Михайла Ходорковського

Категорія: Фінансові шахрайства

УДК 336
Поповецька І.А., 2022
ЛНУ імені Івана Франка, ЕКФ-33с

Кримінальне переслідування Михайла Ходорковського

Михайло Ходорковський народився 26 червня 1963 року в м. Москві в родині інженерів: Бориса Мойсейовича і Марини Пилиповни Ходорковських. Єврей за батьком та росіянин за матір'ю.
У 1994 р. входив в раду представників уповноважених банків при Уряді Москви; у 1994—1995 рр. — член робо-чої групи оперативної комісії Уряду РФз поліпшення платіжної дисципліни, з 1994 р. — заступник координатора Ради з промислової політики і підприємництва при Уряді РФ.
З вересня 1995 по травень 1996 р. Ходорковський обіймав посаду голови ради директорів ЗАТ «Роспром» — холдингової компанії банку «МЕНАТЕП», що здійснювала управління промисловими підприємствами банку.
У 1996 р. був членом консультативної ради з банківської діяльності при Уряді РФ, членом комісії з проведення інвестиційних конкурсів Міністерства економіки РФ.
Після відходу з посади голови правління банку «МЕНАТЕП» у квітні 1996 р., Ходорковський увійшов до керів-ництва НК «ЮКОС». Спочатку він був призначений першим віцепрезидентом, а в червні 1996 р. став головою ради дирек-торів.
Був поміж 13 найбільших підприємців РФ, що підписали в квітні 1996 р. звернення «Вийти з безвиході», адресо-ване кандидатам на посаду Президента РФ і що містить заклик до пошуку компромісу.
У лютому 1997 р. був призначений головою правління розпорядчої компанії «Роспром-ЮКОС». У серпні 1998 р. став головою правління ТОВ «ЮКОС Москва» (реорганізованій компанії «Роспром-ЮКОС»). У 2000 році Михайло Хо-дорковський став президентом НК «ЮКОС», залишивши пост голови правління ТОВ «ЮКОС Москва».
З лютого 2001 р. — член Ради з підприємництва при уряді РФ.
Кримінальне переслідування
Перше ув'язнення
25 жовтня 2003 р. був затриманий правоохоронними органами за підозрою в скоєнні кримінальних злочинів за статтями шахрайство в великих розмірах, привласнення або розтрата, спричинення майнового збитку власникам шля-хом обману або зловживання довірою, ухилення від сплати податку фізичною особою, ухилення від сплати податку ор-ганізацією, злісне невиконання рішення суду і неодноразова підробка документів, після чого допитаний і відправлений до слідчого ізолятора.
3 листопада 2003 р. Михайло Ходорковський оголосив про своє рішення піти з бізнесу і зайнятися громадською діяльністю як голова правління регіональної громадської організації «Відкрита Росія» — добродійного фонду, установле-ного НК «ЮКОС».
31 травня 2005 року Ходорковський і Лебедєв в рамках об'єднаної справи були засуджені Міщанським райсудом до 9 років позбавлення волі кожен. Касаційним визначенням Московського міського суду від 22 вересня 2005 р. термін був понижений до 8 років. Вони були визнані винними по шести статтях Кримінального кодексу, зокрема в шахрайстві, розкраданні грошових коштів у держави, розкраданні цінної сировини апатитового концентрату в великих обсягах, кількох невиконаннях рішень арбітражних судів, ухиленні від сплати податків з фізичних і юридичних осіб.
Друге ув'язнення
5 лютого 2007 р. Ходорковському і Лебедєву були пред'явлені нові звинувачення по двох статтях Кримінального кодексу РФ: розкрадання шляхом привласнення та легалізація (відмивання) грошових коштів або іншого майна.
У вересні 2008 р. Ходорковський через своїх адвокатів дав письмове інтерв'ю газеті «The Moscow Times», в якому підтримав введення російських військ до Південної Осетії і схвалив визнання незалежності Абхазії і Південної Осетії.
7 квітня 2009 держзвинувачення приступило до оголошення обвинувального висновку. Підсудні звинувачували-ся в тому, що у складі організованої групи у 1998—2003 роках здійснили розкрадання шляхом привласнення великих об-сягів нафти дочірніх нафтовидобувних акціонерних товариств НК ЮКОС — «Самаранефтегаз», «Юганскнефтегаз» і «Томскнефть ВНК» — на суму понад 892 млрд руб. і в легалізації грошей, отриманих від реалізації викраденої нафти на суму, що перевищує 487 млрд руб. і $ 7,5 млрд.
30 грудня 2010 року Хамовницький суд Москви виніс вирок у справі Ходорковського та ексглави МЕНАТЕ-Па Платона Лебедєва. У сукупності з вироком у першій справі (коли ексолігархів магнатів визнали винними у шахрайстві та несплаті податків) термін перебування у в'язниці мав складати 14 років.
У четвер 19 грудня 2013 відразу після закінчення щорічної пресконференції Путін в кулуарах конференції не-сподівано розповів журналістам, що Михайло Ходорковський, «посилаючись на хворобу матері, написав прохання про помилування», і найближчим часом воно буде задоволено. Однак адвокати Ходорковського заявили, що їм нічого не відомо про ймовірність подібного прохання.
Як стало згодом відомо, дійсно, перед цим в колонії у Ходорковського побували співробітники ФСБ, які провели з Ходорковським приватну бесіду без участі адвокату. В ній вони педалювали, що якщо Ходорковський не напише про-хання Путіну про помилування, проти нього буде порушено третю кримінальну справу, його хвора мати недочекається сина.
20 грудня 2013 року канцелярія Путіна оприлюднила бланк Указу Путіна № 922 про помилування Ходорковсь-кого, але без підпису Путіна.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
Февраль 2022 (1)
Декабрь 2021 (4)
^