Стратегічні орієнтири » Фінансовий моніторинг 2012 » Рорбах А.В. Форензік як метод протидії фінансовим злочинам
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
31-05-2022, 22:05

Рорбах А.В. Форензік як метод протидії фінансовим злочинам

Категорія: Фінансовий моніторинг 2012

Рорбах А.В. ,2022

Форензік як метод протидії фінансовим злочинам

У сучасних умовах господарювання економічна безпека компанії відіграє ключову роль в успішному функціонуванні бізнесу. Сьогодні більшість керівників і власників проводить активну діяльність в цьому напрямі, оскільки корупція, розкрадання, шахрайство, неправомірні дії співробітників погіршують фінансовий стан компаній.
Більш того, у процесі своєї діяльності бізнесу доводиться постійно прораховувати ризики та вирішувати корпоративні конфлікти, враховувати можливі суперечки в фінансових, комерційних, правових та інших питаннях між партнерами, здійснювати оцінку бізнесу тощо.
У зв’язку з цим виникає необхідність залучення форензік-спеціалістів та застосування форензік як ефективного виду контролю, що дає змогу значно знизити ризики вчинення фінансових та економічних злочинів.
Один із ефективних способів контролю – зовнішні інструменти, зокрема наявність у підприємства зовнішнього юридичного контролера, що підпорядковується безпосередньо власнику бізнесу. Він максимально не заангажований, а отже, ефективніший ніж внутрішня служба безпеки, штатний фінансовий контролер, аудитор чи юрист.
Особливої актуальності набирає впровадження юридичного аутсорсингу із використанням методів і способів форензік. Це ефективний інструмент, застосування якого дозволяє значно знизити ризики вчинення фінансових та економічних злочинів, втрати активів чи контролю над ними.
Форензік – це комплексне всебічне дослідження фінансово-господарської діяльності економічного суб’єкта, мета якого полягає у виявленні різних фактів шахрайства, фінансових махінацій інших неправомірних дій, як з боку управлінського апарату, так і з боку інших співробітників, створення системи заходів щодо їх мінімізації.
Він включає цілий комплекс заходів з розслідування розкрадань, шахрайства, виявлення причин збитків, їх наслідків, виявлення осіб, причетних до таких процесів, оцінки збитків, пошуку і повернення активів.
Особливо важливий захід – правова перевірка відповідності дії співробітників законодавчим або іншим нормативним актом, принципам і стандартам.
Форензік може бути відкритим (коли працівникам відомо про його проведення) або таємним (коли на підприємство під виглядом нового співробітника приходить проводити розслідування форензік-аудитор).
Форензік має низку характеристик, які відрізняють його від інших видів контролю, таких як аудит.(таблиця 1)
Таблиця 1
Порівняльна характеристика критеріїв аудиту та форензік


Рорбах А.В. Форензік як метод протидії фінансовим злочинам

Основною відмінністю аудиту від форензік є те, що аудиторська діяльність регулюється на законодавчому рівні, а вимог щодо обов’язкового проведення форензік законодавством не встановлено.
На відміну від аудиту, форензік-спеціалісти під час розслідування та виявлення проявів шахрайства використовують додаткові методи, зокрема опитування персоналу компанії та третіх осіб, перегляд комп’ютерних файлів і всієї документації (офіційної та неофіційної), яка зберігається на підприємстві. Також для розслідування можуть вивчатися дані з відкритих джерел, а саме публікації в засобах масової інформації, різноманітні сайти з «чорними списками» підприємств, бази контрагентів.
Етапи юридичного форензік включають в себе:
1. дослідження організаційної структури, збір і аналіз отриманої від клієнта інформації про фінансово-господарську діяльність;
2. виявлення і оцінка недоліків в системі внутрішнього контролю тощо.
Алгоритм проведення форензік-процедур різний і залежить від мети його проведення, галузі, специфіки діяльності досліджуваної компанії. Загалом концептуальну модель форензік як методу розслідування внутрішньокорпоративних випадків шахрайства представлено на рис. 1.Рорбах А.В. Форензік як метод протидії фінансовим злочинам


Рис 1. Концептуальна модель форензік як методу розслідування внутрішньокорпоративних випадків шахрайства
Необхідність впровадження юридичного аутсорсингу із використанням методів і способів форензіку яскраво обґрунтовується світовою статистикою – компанії втрачають в середньому до 5% річного доходу внаслідок недобросовісних умисних дій співробітників компанії: як топ-менеджерів, так і менеджерів середньої та нижньої ланки.
Звичайно, що це явище неможливо викорінити на 100%, проте можна їх мінімізувати шляхом проведення комплексу процедур форензік.
Таким чином, у зв’язку зі збільшенням випадків шахрайства, а також складністю економічних злочинів форензік є ефективним видом контролю, метою якого є виявлення фактів шахрайства, фінансових зловживань, а також інших злочинних дій розслідувань. Крім фінансових розслідувань, що складають основу форензік, ця послуга включає пошук активів, виявлення ознак навмисного банкрутства, моніторинг підозрілих операцій, захист інтелектуальної власності, запровадження системи корпоративного комплаєнсу.
В реаліях ведення бізнесу в Україні вчасне проведення комплексних форензік-розслідувань дасть змогу українським компаніям гарантувати мінімізацію значних фінансових втрат і захистити власну ділову репутацію.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
Февраль 2022 (1)
Декабрь 2021 (4)
^