Стратегічні орієнтири » Фінанси за умов війни » Юркевич В.В. Деякі аспекти здійснення фінансових розслідувань
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
4-06-2022, 00:29

Юркевич В.В. Деякі аспекти здійснення фінансових розслідувань

Категорія: Фінанси за умов війни

Юркевич Віта

Лну імені Івана Франка ЕКФ-31з

Деякі аспекти здійснення фінансових розслідувань

Розвиток сучасних інформаційних технологій, глобалізація доступності фінансових послуг, фінансової грамотності, захисту прав користувача – є об’єктивними трендами швидкого розвитку економіки, швидкості проведення платежів, інформатизації послуг та їх доступності.
Оскільки, фінансова інклюзивність громадян має тенденцію до зростання, то у контексті боротьби із злочинністю вказані тренди підвищують значення фінансового аналізу у ході проведення розслідувань в кримінальних провадженнях.
Одночасно зі стрімким економічним розвитком в Україні спостерігаються значні ризики відмивання коштів, одержаних злочинним шляхом. Основні предикатні злочини – корупція та нелегальна економічна діяльність (ухиленн від сплати податків та шахрайство).
На цьому тлі зростає і організована злочинність, яка суттєво впливає на відмивання коштів, тому функціонування правоохоронної системи потребують коригування і удосконалення, щоб ефективно протистояти зазначеним викликам. Завданням для правоохоронних органів повинна стати активна участь кожного з них – у межах компетенції та із застосуванням власних інструментів – у забезпеченні вилучення незаконних прибутків або стягнення компенсаційних виплат.
Дієвим механізмом протидії злочинності та подальшу конфіскацію незаконному відмиванню коштів отриманих злочинним шляхом та подальше їх вилучення і можливості їх конфіскації. При цьому, держава та її органи не повинні орієнтуватися у ході його використання виключно на притягнення правопорушників до кримінальної відповідальності, застосування до них найсуворіших видів покарання.
Важливо, щоб вигоди та прибутки, набуті за допомогою злочинних щляхів спрямовувалися до державного бюджету та витрачалися суспільно-корисні цілі, сприяли загальному економічному розвитку країни за рахунок інвестування їх у базові соціальні послуги й проекти.
До структурних підрозділів по розслідуванню фінансових злочинів належать податкова міліція, Служба безпеки України та Національна поліція України.
Мета роботи державних органів, включає не лише забезпечення економічної безпеки держави, профілактику, виявлення й попередження злочинів та адміністративних правопорушень, учинених в економічній сфері, у тому числі корупційних правопорушень, легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму тощо, а й охоплювати значно ширше коло завдань у сфері боротьби із злочинністю.
Така велика кількість повноважних органів призводить до фінансового навантаження на економіку України в загальному, та на платників податків зокрема.
Інша сторона цієї проблеми, про яку зазвичай не йдеться в офіційних документах, є те, що органи користуються своїм професійним становищем для тиску на бізнес з ціллю отримати прибуток, а не для боротьби з фінансовими злочинами.
Бюро економічної безпеки України це новостворений орган, який повинен вирішити всі ці проблеми.
Згідно міжнародних стандартів, усі країни повинні забезпечити, щоб фінансові розслідування стали обов’язковою частиною усіх кримінальних проваджень, пов’язаних з розслідуванням злочинів, що продукують злочинний дохід.
Ключовим фактором успіху у боротьбі з фінансовими злочинами є якісне фінансове розслідування. Для оцінки економічної доходу від протиправної діяльності потрібно знайти, відстежити й заблокувати наявні активи.
Фінансове розслідування повинне проводитися не лише щодо основних фігурантів злочинів, але й щодо їх оточення. Фінансове розслідування може також проводитися для виявлення мотивів, пошуку додаткових доказів, виявлення спільників тощо.
Стимулювання працівників Бюро економічної безпеки України є одним із важливим фактором впливу на якість фінансових розслідувань, а також передбачає, зокрема, оптимізацію організаційної та функціональної структури, а саме:
• аналізування європейського досвіду щодо підвищення кваліфікації та професійних навичок працівників;
• покращення методологічних засад шляхом підвищення ефективного та вчасного обміну інформацією, поширення застосування інформаційних рішень, методів аналізу та обробки масивів даних, системи аналізу та управління ризиками;
• покращення системи відбору кадрів, формування знань, вмінь та навичок співробітників, їх стимулювання до доброчесного та ініціативного виконання обов’язків, які базуються на світових практиках.
Отже, згідно міжнародних стандартів, усі країни повинні забезпечити, щоб фінансові розслідування стали обов’язковою частиною усіх кримінальних проваджень, пов’язаних з розслідуванням злочинів, що продукують злочинний дохід.
Фінансове розслідування повинне проводитися не лише щодо основних фігурантів злочинів, але й щодо їх оточення. Фінансове розслідування може також проводитися для виявлення мотивів, пошуку додаткових доказів, виявлення спільників тощо.
Одна з ключових цілей створення Бюро економічної безпеки України – це уникнення дублювання повноважень правоохоронних органів з розслідування фінансових злочинів. Законопроєктом передбачається, що з моменту прийняття постанови Кабінету Міністрів України про початок роботи Бюро всі кримінальні провадження за злочинами, мають бути передані йому з інших правоохоронних органів протягом двох місяців.
Список використаних джерел:
1. Андрушків Б. М., Вівчар О. І., Гевко В. Л. Проблеми теорії і практики менеджменту : навч.-методич. посібн. Тернопіль: Вид. ТзОВ “Терно-Граф”. 2009. 312 с.
2. Створення нового органу фінансових розслідувань. Електрона стаття. URL: https://lcf.ua/news/stvorennya-novogo-organu-finansovih-rozsliduvan/
3. Посібник щодо деяких аспектів здійснення фінансових розслідувань (дослідження фінансових відносин). навч.посібн. 2020. С.134. «URL:https://fiu.gov.ua/assets/userfiles/200/Typologies%20(National%20Studies,%20Guidances%20etc)/UKR_FINANCIAL%20INVESTIGATIONS%20MANUAL.pdf

Посилання: фінансові злочини

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
Февраль 2022 (1)
Декабрь 2021 (4)
^