Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
16-06-2022, 08:32

Гранатир С.І. Форензік

Категорія: Фінансова безпека 2012

УДК 336
© Гранатир С. І. 2022
ЛНУ імені Івана Франка, ПМК-31

Форензік

За даними щорічного дослідження “Reports of the Nations 2018”, підготовленого профільною організацією Association of Certified Fraud Examiners (ACFE), найбільш поширеними механізмами корпоративного шахрайства у світі є привласнення активів , підробка фінансової звітності та корупція. В Україні, згідно з результатами Всесвітнього дослідження економічних злочинів та шахрайства у 2018 році, 48% вітчизняних компаній постраждали від економічних злочинів та шахрайства. Найпоширенішими видами шахрайства в Україні є хабарництво та корупція (73%), незаконне привласнення майна (46%), шахрайство у сфері закупівель товарів і послуг (33%), шахрайство у сфері управління персоналом (33%) та кіберзлочини (31%). Крім того, у вітчизняних компаніях спостерігається значне збільшення випадків шахрайства, скоєних співробітниками (з 28% у 2016 році до 56% у 2018 році), серед яких частка шахрайства, скоєного вищим керівництвом, також суттєво зросла (з 27% у 2016 році до 55% у 2018 році). Більш того, протягом останніх двох років шахрайство, скоєне співробітниками організації, майже в два рази більше, ніж шахрайство, скоєне третіми особами.
Основними способами виявлення шахрайства в Україні є внутрішній аудит і неофіційні внутрішні джерела. Останні у світі також є найбільш поширеним способом виявлення зазначених порушень, але, на відміну від України, для їх використання вибудовується ефективний і безпечний канал отримання інформації «гаряча лінія» (телефонна або у вигляді онлайн-форми). В Україні ж його використовують тільки 9% компаній і приблизно стільки ж сприймають як ефективний канал.
Щодо зовнішніх форм контролю (зовнішній аудит, залучення зовнішніх консультантів для проведення незалежних розслідувань), то вони явно недооцінюються. Досвід залучення зовнішніх консультантів для незалежних розслідувань мають лише 10% українських компаній. Однак, як показує практика, саме незалежний, незаангажований погляд зовнішнього фахівця на систему контролю й бізнес-процесів дає змогу створити якісну систему превентивних заходів протидії шахрайським діям і загалом підвищити ефективність бізнес-процесів компанії.
Для боротьби з цим явищем західні компанії використовують дієвий вид контролю, а саме форензік. Під терміном «форензік» зазвичай розуміється діяльність, спрямована на виявлення та врегулювання спірних ситуацій з фінансових, правових та інших питань, а також економічне розслідування дій співробітників та організацій, що суперечать законодавчим актам та іншим принципам. Під поняттям «форензік» слід розуміти:
незалежну діяльність з виявлення, аналізу, врегулювання фінансових, комерційних, правових або інших питань та розроблення процедур, спрямованих на протидію всім видам внутрішньокорпоративного шахрайства
послугу щодо аналізу фінансових, правових, комерційних питань з ведення бізнесу, спрямовану на виявлення та зменшення ризиків виникнення шахрайства, незаконних дій та неетичної поведінки у сфері господарської діяльності, врегулювання конфліктів
вид контролю з властивими йому особливими методами, що узагальнює й поєднує в собі бухгалтерський облік, аудит, аналіз, криміналістику, судові послуги, профайлінг, метою якого є процес виявлення фактів шахрайства, фінансових зловживань, а також інших злочинних дій з боку управлінського персоналу, працівників, третіх осіб, а також виявлення ризиків зловживань та розроблення системи заходів щодо їх усунення
Таким чином, у зв’язку зі збільшенням випадків шахрайства, а також складністю економічних злочинів форензік є ефективним видом контролю, метою якого є виявлення фактів шахрайства, фінансових зловживань, а також інших злочинних дій розслідувань. Крім фінансових розслідувань, що складають основу форензік, ця послуга включає пошук активів, виявлення ознак навмисного банкрутства, моніторинг підозрілих операцій, захист інтелектуальної власності, запровадження системи корпоративного комплаєнсу. В реаліях ведення бізнесу в Україні вчасне проведення комплексних форензік-розслідувань дасть змогу українським компаніям гарантувати мінімізацію значних фінансових втрат і захистити власну ділову репутацію.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
Февраль 2022 (1)
Декабрь 2021 (4)
^