Стратегічні орієнтири » Якість фінансових послуг та інструментів » Пономаренко О.О. Розвиток страхування життя в Україні
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 153
  • Автор: olla9572
  • Дата: 3-01-2023, 16:46
 (голосов: 0)
3-01-2023, 16:46

Пономаренко О.О. Розвиток страхування життя в Україні

Категорія: Якість фінансових послуг та інструментів

Розвиток страхування життя в Україні


Однією з стратегічних цілей Національного банку є розвиток ринку фінансових послуг. В якості оцінки визначають рівень проникнення страхування в Україні. Базуючись на даному показнику здійснено аналіз стану ринку страхування життя станов на І півріччя 2022 року.
Страхування життя є важливим елементом соціальної системи держави, засобом захисту рівня добробуту населення та забезпечення стабільності економічного розвитку, а також досить могутнім джерелом внутрішніх інвестицій.
Договори страхування життя задовольняють потреби страхувальників у страховому захисті та здатні забезпечити їх інвестиційні інтереси, тобто уможливлюють нагромадження і капіталізацію страхових внесків [1, с. 214].
Однією з стратегічних цілей Національного банку є розвиток ринку фінансових послуг. Важливим макроекономічним індикатором розвитку страхування є співвідношення страхових премій до валового внутрішнього продукту (ВВП). Цільове значення цього показника на 2024 рік становить не менше 2 %. Проте в Україні цей показник як загалом по страховому ринку, так і по ринку страхування життя зокрема, є невиправдано низьким (рис. 1).
Пономаренко О.О. Розвиток страхування життя в Україні


Рис. 1. Співвідношення страхових премій до ВВП у 2014-2022 роках


Пономаренко О.О. Розвиток страхування життя в Україні

Рис. 2. Динаміка страхових премій та страхових виплат із страхування життя за 2021–2022 роки (млрд. грн.)

Динаміка показників за останні 4 квартали свідчать про те, що найбільший спад обсягів діяльності припав на кінець І кварталу 2022 року. У ІІ кварталі падіння продовжилось, але воно було менш стрімким – страховики змогли організувати та налагодити роботу в умовах воєнного стану.
Надходження страхових премій зі страхування життя скоротилося на 16%.

Значною проблемою, що стримує розвиток страхування життя, є надзвичайно низький рівень страхової культури в Україні. Причиною низького рівня проникнення страхування в Україні є незначний рівень довіри до страхових компаній, спричинений негативним досвідом страхування у радянські часи, а також відсутністю реальних державних гарантій отримання страхових виплат у результаті банкрутства страховика або його шахрайських дій. Дотепер на ринку страхування життя має місце недобросовісна практика агентів, яка шкодить розвитку страхової культури та підтриманню високого реноме страхування [4].
До факторів, що негативно впливають на ринок страхування життя в Україні, також слід віднести: різкі коливання валютного курсу, нестабільність політичної ситуації всередині країни, недостатній рівень капіталізації страховиків, відсутність надійних інвестиційних проектів.
Також до проблем ринку страхування життя в Україні варто віднести те, що цей сегмент в основному представлений великими світовими компаніями. Відтак можна стверджувати, що отримані під час діяльності доходи цих компаній не вкладаються в розвиток української економіки, а виводяться за межі держави.
Саме тому підвищенню ефективності страхової діяльності в Україні сприятиме приведення українського законодавства у сфері страхування до європейських стандартів (прийняття нової редакції Закону України «Про страхування»); зростання економіки України; зростання добробуту населення; зростання рівня страхової культури; підвищення фінансової надійності компаній, якості їх активів, страхових резервів та забезпечення прозорості діяльності; запровадження новітніх технологій у страховій діяльності; зростання інвестицій у страховий бізнес.
Список використаних джерел
1. Бойко Л.О. Сучасні тенденції розвитку страхування життя в Україні / Л.О. Бойко // Вісник соціально-економічних досліджень: збірник наукових праць : Вип. 38. – 2010. – С. 213–218
2. Інформація про стан і розвиток страхового ринку України [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://nfp.gov.ua.
3. Приступа Л. А. Страхування життя: сучасні тенденції та перспективи розвитку в Україні / Л. А. Приступа, Т. І. Смалюк, І. Е. Совяк // Причорноморські економічні студії. – 2016. – Вип. 7. – С. 230-234.
4. Ярошенко С. Л. Проблеми становлення та розвитку страхового ринку життя в Україні / С. Л. Ярошенко, Л. В. Куделя // Формування ринкових відносин в Україні. – № 4. (83). – 2012. – С. 86-93.

Посилання: страхування життя, ринок фінансових послуг

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
^