Стратегічні орієнтири » Міжнародні санкції 2022 » Самолюк І.М. Особливості розшуку та конфіскації російських активів в Україні та світі.
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
3-01-2023, 22:01

Самолюк І.М. Особливості розшуку та конфіскації російських активів в Україні та світі.

Категорія: Міжнародні санкції 2022

©Самолюк І.М., 2022
ЛНУ імені Івана Франка, Екфм-12с
Особливості розшуку та конфіскації російських активів в Україні та світі.
Україна ввела санкції проти 3264 фізичних осіб та 1604 бізнесів з 24 лютого 2022 року. Це важливо, адже закон «Про санкції» дає можливість конфіскувати майно винних в агресії проти України людей.
Україна здобула широкомасштабну підтримку у санкційній політиці з боку ЄС, США, Канади та Великої Британії, яка наклала найбільше санкцій щодо фізосіб серед країн-партнерів — 1325, натомість найбільше обмежень на бізнеси наклали Сполучені Штати — 380.
Завдяки цьому Росія стала найбільш підсанкційною країною світу.
ЄС запровадив дев’ять санкційних пакетів проти Росії, серед яких:
• заморожено активи президента Росії, глави МЗС Росії та сотень інших олігархів, чиновників та бізнесменів;
• заборонено імпорт російського вугілля в ЄС;
• поетапно заборонено купівля, імпорт або передача сирої нафти та деяких нафтопродуктів з Росії;
• встановлено граничної ціни на нафту та нафтопродукти;
• відʼєднано від міжнародної системи SWIFT десять великих російських банків;
• припинено мовлення пропагандистських російських каналів.
Україна конфіскувала на свою користь активи за трьома справами:
• 17 об'єктів нерухомості площею 100 тисяч м2 олігарха Владіміра Євтушенкова;
• 3 квартири трьох російських ректорів Андрія Фалалєєва, Анатолія Торкунова та Олега Полухіна;
• Активи Віктора Януковича, включно з коштами, квартирою на Оболоні, центром відпочинку у Нових Петрівцях та 537 культурними цінностями на суму 18,7 млн євро.
17 млрд грн з рахунків ліквідованих в Україні російських банків перерахували до державного бюджету. Це перші кошти, які отримав бюджет України з відчуженого і конфіскованого російського майна.
Україна першою у світі створила механізми для конфіскації майна відповідальних за збройну агресію осіб та країни-агресора. Для цього ухвалено відповідні поправки до законодавства, які дозволяють РНБО конфісковувати активи у власності Росії та її дочірніх державних компаній, а також за рішенням Антикорсуду майно приватних фізичних та юридичних осіб, які створили загрозу безпеці, суверенітету чи територіальній цілісності.
Утім досі Агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА) не запустило реєстр російських арештованих активів, що створює простір для маніпуляцій та зняття арештів поза контролем громадськості.
Сполучені Штати створили спеціальний орган, який буде відшукувати активи російських олігархів та слідкувати за дотриманням дій санкційних обмежень щодо них.
Зазначається, що американський Мінфін разом із прокуратурою США проведуть віртуальну зустріч із представниками Австралії, Канади, Німеччини, Франції, Італії, Японії, Великої Британії та Єврокомісії щодо початку роботи багатосторонньої цільової групи "Російська еліта, поплічники та олігархи" (REPO).
Цільова група, до якої входять відповідні міністерства країн, зобов'язалася використати свої повноваження для збору та обміну інформацією для вжиття конкретних заходів, включаючи санкції, заморожування активів та кримінальне переслідування.
Міністерство юстиції США планує посилити роботу щодо розшуку та конфіскації клептократичних активів, пов`язаних із Росією.
"20 вересня опубліковано доповідь директора групи Міністерства юстиції США KleptoCapture Е.Адамса у рамках слухань на тему "Посилення тиску на Росію: розумні санкції, економічне державництво та подальші кроки" в сенатському комітеті з питань банківської справи, житлового господарства та у справах міст".
В доповіді зазначено про внесення Мін`юстом США низки законодавчих пропозицій, пов`язаних із покращенням діяльності з заморожування та вилучення клептократичних активів Росії, зокрема:
- уможливлення передачі доходів від конфіскованої клептократичної власності до України для відшкодування шкоди, завданої російською агресією;
- зменшення можливостей по обходу запроваджених санкцій та покращення діяльності з протистояння обходу санкційної політики;
- розширення часових рамок у веденні справ, пов’язаних із виявленням клептократичних активів;
- посилення міжнародної співпраці в питанні розшуку та конфіскації клептократичних активів;
- застосування адміністративно-цивільного провадження про стягнення майна до нових типів активів.
Як ми вже звикли, слідом за американцями проти росіян починають діяти європейці: 17 березня Європейська комісія оприлюднила інформацію про створення європейського аналога REPO — робочої групи під назвою "Freeze and Seize" ("Заморозити і захопити").
Перше засідання робочої групи пройшло під головуванням бельгійця Дідьє Рейндерса, комісара ЄС з юстиції.
До складу групи увійшли представники країн ЄС та двох європейських організацій Europol (поліцейська організація ЄС для боротьби з організованою злочинністю та іншими серйозними злочинами) та Eurojust (агентство, що координує роботу міністерств юстиції країн ЄС у сфері кримінального права).
Група Freeze and Seize має на меті значно ширше коло росіян та їхніх організацій, ніж переслідувані групою REPO, — 877 фізичних осіб та 62 юридичних.
Безумовно, це треба привітати, бо перелік з 50 персон, яких зараз переслідує REPO, очевидно є надто коротким. Європейська комісія спеціально підкреслює, що завданням групи є не просто пошук та арешт російських активів, а їх конфіскація.
За перші три тижні після 24 лютого тільки Італія заарештувала майна росіян на 780 мільйонів євро.
Але, на жаль, як і у випадку з REPO, жодного рішення про використання конфіскованих російських активів для компенсації руйнувань, заподіяних орками в Україні, ми не бачимо.
18 березня агентство Bloomberg, посилаючись на трьох не названих посадовців ЄС, повідомило, що є ідея конфісковані у росіян активи використовувати на відбудову України після війни.
Але це тільки ідея, це ще не рішення і навіть не проєкт рішення. Речник Урсули фон дер Ляйен, президента Європейської комісії, заявив, що на сьогодні мова йде тільки про заморожування активів, питання подальшого використання заморожених активів навіть не розглядалося.
Більшість активів росіян за кордоном заховані у підставних компаніях, які зареєстровані у Панамі, Белізі та інших подібних юрисдикціях, тому потрібні час та зусилля для того, щоб їх знайти.
Ця ситуація зараз спричинила нову хвилю розмов про необхідність подолання практики анонімних компаній та трастів для приховування коштів.
Таке явище було створено не росіянами, а західними юристами та банкірами, а потім широко використовувалось наркомафією, террористами та клептократами.
Розмови про боротьбу з цим злом точаться не перший рік, але поки що без помітних результатів, бо особи, які користуються анонімними компаніями та трастами мають у своїх руках значно більше трильйона доларів коштів, що дозволяє їм купувати необхідні політичні рішення.
Але поточна ситуація з офшорними компаніями для нас, як не дивно, є сприятливою. Якби росіяни тримали всі свої статки в Росії, то забрати у них кошти і використати їх на післявоєнну відбудову було б можливо тільки за умови капітуляції Росії і підписання нею мирної угоди, що передбачає виплату репарації.
Згода Росії на таку угоду була б можлива, якщо б проти неї воювала не тільки Україна. В реальних умовах примусити Росію на таку угоду ми навряд чи зможемо, то маємо розраховувати тільки на конфіскацію закордонних російських активів.
Тому наша позиція по відношенню до роботи групи Freeze and Seize, як і до REPO, має бути максимально активною: нам треба долучатися до роботи з нею, нам треба вимагати, щоб кошти від конфіскації знайдених російських активів були використані на відбудову України.
Ми не повинні пасивно чекати, коли ж американці та європейці запропонують нам російські конфіскати, бо без пресингу з нашого боку чекати доведеться роками.
Долучення до роботи двох міжнародних груп з розшуку, арешту та конфіскації російських активів можна аргументувати не тільки тим, що бенефіціаром цієї роботи має бути, перш за все, Україна.
У нас є люди, які можуть займатися фінансовими розслідуваннями, і у нас є російські посіпаки, які мають бути об’єктами розслідувань.
Ми на національному рівні можемо виконати законодавчу і розшукову роботу, щоб конфіскувати майно українських громадян, які були довіреними особами і прямими агентами росіян, що підпадають під міжнародні санкції.
Вони мають платити за руйнування України нарівні з агресором.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
^