Стратегічні орієнтири » Міжнародні санкції 2022 » Макух З.І. Заходи впливу світу на збройну агресію росії: впровадженні санкції та їх ефективність
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 144
  • Автор: Зоряна
  • Дата: 3-01-2023, 22:27
 (голосов: 0)
3-01-2023, 22:27

Макух З.І. Заходи впливу світу на збройну агресію росії: впровадженні санкції та їх ефективність

Категорія: Міжнародні санкції 2022

ⓒ Макух З.І., 2023
ЛНУ імені Івана Франка. ЕКФМН-11с

Заходи впливу світу на збройну агресію росії: впроваджені санкції та їх ефективність

24 лютого 2022 року світ укотре побачив справжнє варварське обличчя кремля. Повномасштабне вторгнення в суверенну демократичну Україну без оголошення війни та недотримання будь-яких міжнародних правил її ведення продемонстрували, що росія не може бути рівноправним членом міжнародного співтовариства. Бо в цивілізованому демократичному світі ХХІ століття критерієм впливу країни є не завойовані території, а досягнення в економічній, культурній, науковій та інших суспільних сферах.
Після 2014 року, початку збройної агресії росії, країни ЄС продовжували експортувати зброю до рф, не вводячи жодних обмежень. До 24 лютого 2022 року не було застосовано жодних істотних економічних санкцій, щоб запобігти війні, хоча було відомо про накопичення російських військ на кордоні й підготовку наступу. Країни ЄС продовжували будівництво «Північного потоку–2», не застосовуючи жодних обмежень з приводу збройної агресії щодо України.
Ефективність економічних санкцій проти росії залежить напряму від рішучості країн ЄС, Великої Британії та США. Росія лише за 10 днів повномасштабного вторгнення в Україну стала найбільш санкціонованою державою у світі. За даними Bloomberg, станом на 8 березня 2022 року було накладено 5530 санкцій. Кількість санкцій проти росії перевершила Іран, проти якого протягом десятиліття було введено 3616 санкцій, більшість через ядерну програму та підтримку тероризму.
Важливим елементом роботи МЗС України на санкційному напрямі є започаткування роботи сайту «Війна та санкції», на якому опубліковані санкційні списки осіб, які причетні до розв’язання, підтримки та сприяння військовій агресії рф та рб проти України.
Даний Портал також надає можливість кількісно відстежувати прогрес у застосовуванні санкцій країнами ЄС, Великою Британією, США, Канадою, Швейцарією, Австралією, Японією та Новою Зеландією.
Станом на грудень 2022 р. Радою ЄС введено вже дев’ять пакетів економічних та індивідуальних санкцій у зв’язку з військовою агресією Росії проти України. 16 грудня 2022 року ухвалено 9-й пакет санкцій ЄС, який включив посилення заходів експортного контролю щодо:
- хімічних та нервово-паралітичних речовин, приладів нічного бачення та радіонавігації, електроніки та компонентів ІТ, які можуть бути використані російською військовою машиною;
- 168 компаній додано до списку військових організацій, яким заборонено надавати дозвіл на продаж, постачання, передачу чи експорт товарів і технологій, які можуть сприяти військовому та технологічному вдосконаленню росії або розвитку сектору оборони та безпеки. До списку включені також деякі підконтрольні росії організації, розташовані в незаконно анексованому Криму і Севастополі;
- заборони на експорт, що охоплює товари та технології, придатні для використання в авіаційній та космічній промисловості, включаючи авіаційні двигуни та їх частини (за виключенням певних видів продукції, що використовується у медицині).
- іранських БПЛА. Зокрема, буде заборонено прямий експорт до третіх країн (у т.ч. до Ірану) пілотованих і безпілотних летальних апаратів та двигунів до них (стало можливим завдяки інформації, наданої Україною).
Введено заборону на експорт цивільної продукції, яка була ідентифікована як така, що також використовується у військових цілях (відповідно до пропозицій української сторони): цивільні БПЛА, ноутбуки, металообробні верстати, навігація, GPS, ІТ-компоненти, обладнання нічного бачення та радіонавігації, камери та об'єктиви — загалом додано товари, вартість експорту яких минулого року становила 1,9 млрд євро.
Відключено від SWIFT Банк регіонального розвитку та заморожено активи у рамках персональних санкцій Московського кредитного банку та Далекосхідного банку;
Запроваджено заборону (шляхом призупинення ліцензії на мовлення) пропагандистських ЗМІ в Європі (НТВ Мир, Росія 1, РЕН ТВ, Перший канал) – пропонується зважаючи на пріоритетні пропозиції України.
Введено заборону на надання російській федерації послуг з реклами ЄС, маркетингових досліджень і опитування громадської думки, а також послуг з випробувань і технічного огляду продукції.
Запровадження заборони на інвестиції в гірничодобувний сектор (метали, мінерали, титан, нікель) – вартість цієї заборони ЄК оцінює приблизно в 3 млрд євро.
Введено заборону для громадян ЄС обіймати будь-які посади в керівних органах усіх російських державних або контрольованих юридичних осіб, організацій або органів, розташованих у росії.
Внесено зміни до нафтового ембарго - уточнення правил щодо дизельного палива, яке Болгарія, Словаччина та Угорщина експортують до України.
До персональних санкцій потрапили 190 осіб: 141 фізичних та 49 юридичних осіб.
Крім того, до персональних санкцій потрапили пропагандистські медіа і суспільні ресурси – ВГТРК, Національна медіа група, Фонд стратегічної культури, АНО «ТВ-Новості».
США проводять активну та системну санкційну політику проти росії за її війну в Україні. З початку широкомасштабного вторгнення росії в Україну Сполучені Штати імплементували понад 35 санкційних пакетів проти держави-агресора та її прихильників, у тому числі, запровадили повні блокуючі санкції проти понад 1700 фізичних та юридичних осіб.
Санкції з боку наших партнерів стають реальним важелем впливу та збільшують ізоляцію агресора на міжнародній арені.
Міністерство закордонних справ України веде системну роботу з іноземними партнерами з метою посилення санкційного тиску на російську федерацію та республіку білорусь.
Отже, коли росія почала повномасштабне вторгнення в Україну, країни по всьому світу почали запроваджувати економічні санкції, щоб зупинити рф від агресії в Україні. Головним недоліком санкцій є те, що вони здебільшого довгострокові і не мають негайного ефекту. Країни ЄС мають запровадити ембарго на імпорт нафти та газу з росії, щоб припинити фінансування війни в Україні. Також варто розширити санкційний список поплічників та олігархів Путіна. Тому наразі санкції з боку країн світу безпосередньо з боку ЄС недостатньо ефективні, щоб сприяти припиненню війни в Україні.


Список використаної літератури:
1. Економічні санкції проти росії: масштаби та ефективність. Г. Щигельська. ІІ Міжнародна наукова конференція «ВОЄННІ КОНФЛІКТИ ТА ТЕХНОГЕННІ КАТАСТРОФИ: історичні та психологічні наслідки». 2022.
2. Санкції проти рф. Міністерство закордонних справ України. URL: https://mfa.gov.ua/sankciyi-prоtі-rf
3. Санкційна політика проти росії 2014-2022 рр.: прогалини і схеми обходу. А. Химичук, Р. Стеблівський, А. Пашкіна. Trap aggresor. 2022.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
^