Стратегічні орієнтири » Фінанси за умов війни » Кліпіліна А.В. СУЧАСНИЙ СТАН РИНКУ БАНКІВСЬКИХ ПОСЛУГ В УКРАЇНІ
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
4-01-2023, 10:26

Кліпіліна А.В. СУЧАСНИЙ СТАН РИНКУ БАНКІВСЬКИХ ПОСЛУГ В УКРАЇНІ

Категорія: Фінанси за умов війни

СУЧАСНИЙ СТАН РИНКУ БАНКІВСЬКИХ ПОСЛУГ В УКРАЇНІ

Українські банки увійшли у воєнний час, будучи підготовленими до різноманітних випробувань. Система вже була загартована «зачисткою» 2014–2016 та COVID-карантином 2020–2021 років. Але запасу міцності вистачить не всім. Подальший сценарій залежить від рішення високопосадовців: чи закрити слабкі банки, чи дати можливість працювати з обмеженим доступом до певних послуг.
З 2014 року понад 80 банківських установ було виведено з ринку з різних причин – від політичних непорозумінь до звинувачень у «фінансовій оптимізації». За низкою таких кейсів банки навіть позивалися до держави, вимагаючи повернути їм право працювати на ринку.
При цьому у більшості банків через війну з'являтися проблеми в обслуговуванні кредитів. «Попри кредитні канікули, їм треба обслуговувати платежі за депозитами. Дешевого рефінансування наразі немає. Тому у банків можуть виникати труднощі з поточною ліквідністю.
Кредитний попит населення та бізнесу під час війни значно послабився, як і ризик-апетит банків до надання нових позик. Зростає лише гривневе корпоративне кредитування. Це зростання переважно забезпечено програмами державної підтримки. Слабкий фінансовий стан бізнесу та населення стримуватиме активне банківське кредитування в післявоєнний період, тож урядові програми часткової компенсації процентної ставки та часткового гарантування кредитів мають зберегтися.
Водночас українські банки активно вдосконалюють свої технологічні рішення, які забезпечують клієнтам зручний та швидкий доступ до операцій з власними грошовими коштами, розміщеними на рахунках, як в межах України, так і за кордоном. Незважаючи на те, що війна триває, банки продовжують стабільно працювати, пропонувати клієнтам актуальні продукти та підвищувати рівень доступності та якості фінансових послуг. Саме тоді кредитний портфель гривневих позик бізнесу збільшився на понад 9%. Це пов’язано з активним кредитуванням аграрного сектору, переважно за рахунок реалізації державних програм. Заразом спостерігається скорочення портфеля валютних кредитів, що не дивно в умовах війни. Крім того, фактично повністю призупинене іпотечне кредитування.
Щодо лідерів по прибутковості у 1 кварталі 2022 року, то відзначимо, що ним став Приватбанк (питома вага його прибутку склала майже 60% від загального прибутку у банківській системі). Деякі експерти прогнозують, що вищеозначені «рекорди» прибутковості Приватбанку триватимуть недовго.
За підсумками квітня 2022 року ситуація у банківському секторі почала погіршуватись. Підтвердженням цьому стало зростання чистих збитків банківського сектору (за період січень квітень 2022 року збитки досягли 7,4 млрд грн, а обсяг сформованих резервів вимушено зріс до 32,7 млрд грн).
Зазначимо також, що в цілому негативні тенденції у банківському сегменті посилюються у другому кварталі 2022 року, який вже повністю потрапляє на воєнний період.
На сьогоднішній день важко передбачити конкретні тенденції перспектив банківського сектору, однак певний оптимізм серед учасників ринку все ж таки спостерігається. Незважаючи на те, що в умовах війни у банків дедалі погіршується співвідношення витрат і доходів, зростає частка NPL (непрацюючі кредити), триває масова міграція людей за кордон, є залежність від рефінансування, відтак вони втрачають частину персоналу через міграцію або у зв’язку з мобілізацією, банки доволі успішно реагують на ці виклики. Їм вдається зберігати операційний дохід в основному завдяки оптимізації витрат та готовності менеджменту адекватно реагувати на сучасні виклики.
Отже, можемо зробити певні узагальнення та виділити такі сучасні тенденції банківської системи Україні:
‒кількість банків та банків з іноземним капіталом зменшується через вплив пандемії та воєнні дії;
‒кількість банків зі 100% капіталом залишається незмінною з 2019 р.;
‒відзначаємо позитивну динаміку активів банків України, серед яких домінують кредити та вкладення в ОВДП;
‒спостерігається тенденція до збільшення пасивів банків, їх зобов’язань;
‒спостерігається зростання резервів банків під очікувані збитки у 2022 році;
‒з 2017 року банківська система показувала прибутковість, а за 1 квартал 2022р. отримала збиток;
‒рейтинг надійності банків України очолює Приватбанк.

Список використаних джерел:
1. Вікторія Бурдейна. Понад пів року війни: стан та перспективи банківського сектору. – 2022. [Електронний ресурс]. URL: https://yur-gazeta.com/dumka-eksperta/ponad-piv-roku-viyni-stan-ta-perspektivi-bankivskogo-sektoru-.html (Дата звернення 03.01.2023).
2. Офіційний сайт Національного банку України [Електронний ресурс]. URL: http://www.bank.gov.ua (Дата звернення 03.01.2023)
3. Швайко, М., & Микиша, А. (2022). СУЧАСНІ ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ. Соціальна економіка, (63), С 145-155.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
^