Стратегічні орієнтири » Якість фінансових послуг та інструментів » Кулінська Д.С. ВПЛИВ ДІДЖИТАЛІЗАЦІЇ НА РІВЕНЬ РОЗВИТКУ ЕКОНОМІКИ
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
4-01-2023, 11:01

Кулінська Д.С. ВПЛИВ ДІДЖИТАЛІЗАЦІЇ НА РІВЕНЬ РОЗВИТКУ ЕКОНОМІКИ

Категорія: Якість фінансових послуг та інструментів

УДК 336
© Кулінська Д.С., 2023
ЛНУ імені Івана Франка, ЕКФМ-11с


ВПЛИВ ДІДЖИТАЛІЗАЦІЇ НА РІВЕНЬ РОЗВИТКУ ЕКОНОМІКИ


У сучасних умовах розвитку новітніх технологій, ключовою ознакою сучасного світу є діджиталізація. Впровадження ІТ-технологій у всіх сферах діяльності – це необхідність, щоб залишатися конкурентоспроможним на ринку в умовах жорсткої конкуренції. Діджиталізація (оцифровування) – це перехід інформаційного простору у цифрові технології. У широкому розумінні, під діджиталізацією прийнято розуміти трансформацію, проникнення цифрових технологій щодо оптимізації та автоматизації бізнес-процесів, підвищення продуктивності та покращення комунікаційної взаємодії зі споживачами [1]. Дослідження «Digital Transformation Readiness», що було виконане фондом Western NIS Enterprise Fund та Digital Transformation Institute, показало, що саме цифрова трансформація, діджиталізація – є головним чинником економічного зростання [2]. Фінансовий ринок завжди був індикатором рівня розвитку економіки та ефективності її реформування.
На ринку фінансових послуг діджиталізація була впроваджена однією з перших. Цифрова економіка формує нові потреби, продукти, послуги, а обсяг та швидкість обміном інформації має високі результатів. Завдяки новим відкритим можливостям з’являються нові перспективи для організації та розвитку бізнесу, впровадження нових технологічних рішень, що не застосовувались раніше. У зв’язку з чим з кожним роком все більше інвестицій спрямовується на розвиток цифрових технологій. Характерна особливість цифрової економіки – це її зв’язок з економікою на вимогу (on-demand economy), яка передбачає отримання доступу до товарів і послуг у момент, коли це потрібно. Отримання замовлень відбувається онлайн, а їх виконання – офлайн. Основними перевагами цифрової економіки є висока швидкість отримання необхідного продукту, зниження вартості для кінцевого користувача завдяки зниженню кількості посередників, спрощення виходу постачальників до споживачів. Вважається, що технологічні зміни мають значний вплив на економічний розвиток країни. За даними Світового банку цифрові дивіденди (або результати від цифрових трансформацій) – це динамічне зростання економіки, бізнес діяльності, а отже, і податкові надходження, притік нових інвестицій тощо [4]. Серед фінансових посередників, першість у впровадженні ІТ-технологій та цифровізації відводиться банківському сектору. Банки почали впроваджувати у свою діяльність цифрові технології, оскільки:
1. Через онлайн сервіси, колцентри та онлайн-чати оперативно надаються послуги та консультації.
2. Мінімізуються витрати на оплату праці, оскільки в онлайн режимі опрацьовується більший обсяг інформації і необхідна менша чисельність персоналу.
3. Інтернет канали дешевші ніж забезпечення роботи відділень.
4. Швидкість здійснення послуг зростає в рази.
Ще однією вагомою перевагою діджиталізації у фінансовому ринку є взаємодія зі смартфонами, планшетами чи ноутбуками. Кожна фінансова установа має свій персональний додаток. У ньому передбачені всі види послуг, які може надавати відповідна установа і при цьому швидкість транзацій висока. За даними дослідження PricewaterhouseCoopers збільшення рівня діджиталізації країни на 10% призводить до зростання ВВП на душу населення до 0,75%. Згідно з висновками ресурсу Academics, зростання цього ж показника на 10 пунктів призводить до зниження рівня безробіття на 1,02%. Крім того, на думку компанії Accenture, цифрові технології можуть бути використані як поштовх для швидшого економічного розвитку, що додасть до одного трильйона доларів до ВВП ТОП-10 найбільших країн світу [2]. Відповідно до дослідження «Digital Transformation Readiness» [2]. проаналізуємо процес діджиталізації у різних галузях надання послуг.
Кулінська Д.С. ВПЛИВ ДІДЖИТАЛІЗАЦІЇ НА РІВЕНЬ РОЗВИТКУ ЕКОНОМІКИ

Відповідно до результатів дослідження [2], майже всі компанії фінансового ринку перейшли чи переходять на цифрові технології. За статистикою, стартапи більш активно адаптують цифрову стратегію (55%) у порівнянні з традиційними підприємствами, де тільки 38% почали впроваджувати нові підходи. До того ж 37% досліджених підприємств приступили до активного розгортання діджиталізації, 45% лише роблять перші кроки, а 7% вже відносяться до цілком цифрових компаній. На фінансовому ринку позитивними змінами, пов’язаними із практичним застосуванням цифрових технологій є:
‒ поява нових стартапів і компаній;
‒ спрощення доступу до фінансових послуг;
‒ покращення залучення продавцями фінансових послуг нових клієнтів;
‒ удосконалення процедур обліку, аналізу та оцінки;
‒ динамічне управління грошовими ресурсами фінансових посередників;
‒ поліпшення взаємодії продавців фінансових послуг із регуляторами;
‒ стимулювання розвитку фінансових послуг та підвищення їх якості [5].
Серед головних перешкод до трансформації 39% опитаних називають нестачу бюджетів, 36% – нестачу та низьку кваліфікацію кадрів, 34% – законодавчі перепони, ще 33% – неготовність до змін. За для отримання позитивних тенденцій у процесі впровадження та застосування діджиталізації в економіці необхідно виконувати цілий комплекс завдань, основне місце серед яких займає апробація цифрових технологій. Цифровізація економіки потребує інвестицій та залежить від рівня компетентності керівників та рядових працівників установ. Діджиталізація має бути першочерговим завданням, оскільки цифрові технології розвиваються швидко. Найбільше можливостей у застосування цих технологій на фінансовому ринку, завдяки формуванню єдиного цифрового простору. У межах його діяльності виникає можливість удосконалення комунікаційного аспекту та взаємодії, підвищення рівня довіри, що дозволить підвищити ефективність здійснення фінансових послуг, що зміцнить рівень економіки.
Література

1. Діджиталізація економіки в новій парадигмі цифрової трансформації [Електронний ресурс – Режим http://journals.iir.kiev.ua/index.php/ec_n/article/view/3523/3197. доступу:
2. В Києві презентували дослідження «Digital Transformation Readiness» [Електронний ресурс – Режим доступу: https://www.imena.ua/blog/
3. Карчева Г.Т., Огородня Д.В., Опенько В.А. Цифрова економіка та її вплив на розвиток національної та міжнародної економіки / Г.Т. Карчева, Д.В. Огородня, В.А. Опенько / Фінансовий простір. – 2017. – № 3 (27). – С. 13 – 21.
4. Волосович С.В. Домінанти технологічних інновацій у фінансовій сфері /С.В. Волосович // Економічний вісник університету. Збірник наукових праць вчених і аспірантів. – 2017. – №33-1. – С. 15 – 22.

Посилання: Ринок фінансових послуг

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
^