Стратегічні орієнтири » Якість фінансових послуг та інструментів » Зарівна А.В. Особливості системи оподаткування суб’єктів ринку страхових послуг
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
4-01-2023, 23:44

Зарівна А.В. Особливості системи оподаткування суб’єктів ринку страхових послуг

Категорія: Якість фінансових послуг та інструментів

ⓒ Зарівна А.В., 2023
ЛНУ імені Івана Франка. ЕКФМН-11с

Особливості системи оподаткування суб’єктів ринку страхових послуг

Питання оподаткування ринку страхових послуг є досить актуальним, зважаючи на потенціал страхових компаній та вагомість податкових надходжень в системі забезпечення інтересів як держави, так і самих страховиків. Цей ринок є найбільш капіталізованим, серед числа інших небанківських фінансових ринків, тому і характеризується особливою увагою зі сторони держави, в питанні наповнення бюджету.
Станом на 01.09.2022 року в Державному реєстрі фінансових установ зареєстровано 140 страховиків, з них 13 компаній зі страхування життя. Порівнюючи ці значення з попередніми роками, стає зрозуміло – щороку кількість страхових компаній зменшується. Це простежується навіть в динаміці зміни кількості страхових компаній за січень-вересень 2022 року (Рис.1.)
Зарівна А.В. Особливості системи оподаткування суб’єктів ринку страхових послуг

Рис.1.Динаміка зміни кількості страхових компаній за 3 квартали 2022 року.

Така тенденція викликана встановленням жорстких рамок державного регулювання діяльності страхових компаній, поширенням пандемій та деякий вплив має і повномасштабна війна. Сьогодні більшість компаній продовжують свою діяльність забезпечивши дистанційну роботу співробітників, евакуювавши їх у безпечніші регіони. Проте тимчасове захоплення територій, руйнування нерухомості, переміщення суб’єктів бізнесу призводить до скорочення кількості центрів обслуговування клієнтів страховиків та впливає на рівень їх прибутковості.
Згідно даних Національного банку України, який від липня 2020 року діє як регулятор ринку небанківських фінансових послуг, за 3 квартали 2022 року розмір зібраних страхових премій страхових компаній склав 28,4 млрд. грн, а величина страхових виплат становила 9,5 млрд. грн, що відповідно на 25,4% та 29,3% менше, ніж за аналогічний період минулого року. Загальний прибуток страхових компаній за січень-вересень 2022 року склав 3794,4 млн.грн.
Очевидно, що будь-яка прибуткова діяльність, в тому числі страхова, підлягає оподаткуванню. З 2015 року в Україні впроваджено змішану систему оподаткування страхових компаній, відповідно до якої сплачується податок на дохід та податок на прибуток, отриманий від здійснення господарської діяльності страховика у розмірі 18%. Податок на дохід від страхової діяльності передбачає різні ставки, серед яких 3% за договорами страхування від об’єкта оподаткування та 0% за договорами з довгострокового страхування життя, договорами добровільного медичного страхування та договорами страхування у межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема договорів страхування додаткової пенсії. Такі зміни впровадили з метою забезпечення розвитоку класичного страхування, припинення використання страховиків для оптимізації податку на прибуток підприємств в інших фінансових схемах і для забезпечення збільшення бюджетних надходжень.
Загалом динаміка надходжень податку на прибуток від страхових компаній має позитивну тенденцію, хоч і доволі повільну. Так, розмір надходжень у 2020 році становив 1,673 млрд.грн, а у 2021 році зріс майже на 20%, до 1,998 млрд.грн. А розмір надходжень за три квартали 2022 року обіцяють перевищити це значення, за незмінних умов зростання, адже становлять 1,545 млрд.грн. Тож, стабільна прибутковість українських страхових компаній здатна забезпечити постійні податкові платежі з податку на прибуток до Зведеного бюджету України.
Проте, існують певні перепони для розвитку страхового ринку, які зменшують рівень податкових надходжень. В першу чергу це скорочення економічних процесів і спад економіки, зменшення платоспроможності населення, воєнні дії та політична криза. Не менш важливими є чинники недовіри населення до страхових компаній, низький рівень фінансової грамотності громадян, обмеженість різноманітності страхових продуктів, їх висока ціна. Значного впливу завдають постійні зміни в податковому законодавстві, ускладнення процедури розрахунку податку на прибуток з урахуванням податкових різниць. Недоліком є також те, що страхові компанії намагаються знайти варіанти ухилення від сплати податків шляхом заниження об’єкта оподаткування через перестрахування, створення страхових резервів, інші схеми мінімізації прибутку або ухилення від сплати податків.
Оподаткування страхової діяльності потребує вдосконалення та перегляду для побудови ефективної системи. Це мають бути збалансовані заходи, адже наприклад, зростання ставки оподаткування може призвести до подорожчання страхових послуг та невиправданого збільшення собівартості страхового полісу, що негативно вплине на попит серед населення. Одним з заходів може стати удосконалення податку на прибуток в частині запровадження диференційованого оподаткування прибутків страховиків за видами діяльності залежно від напряму, обсягів і результатів діяльності, а саме: окремого оподаткування основної операційної діяльності, окремого – фінансової діяльності, окремого – інвестиційної діяльності та окремого оподаткування іншої операційної діяльності.
Завдяки таким поліпшенням оподаткування прибутку стане прямим і страхові компанії будуть сплачувати податки лише з тих видів діяльності, які є прибутковими. В разі застосування такого методу, страховики зможуть зменшити можливість у схемах оптимізації оподаткування, виведення грошей з країни та зникне бажання приховати справжні прибутки.
Отже, ринок страхових послуг здатний допомогти забезпечити стабільний розвиток економіки і соціальної сфери в державі, стимулювати відповідальну економічну поведінку суб’єктів господарювання, скорочуючи навантаження на бюджет. Особливий підхід до питання оподаткування страхових компаній здатний забезпечити підтримку ефективного податкового механізму в сфері страхування, що зможе підтримувати як поповнення державного бюджету, так і розвиток попиту на страхові послуги і в цілому страхового ринку.

Список використаної літератури:
1.Офіційний сайт Національного банку України. URL: https://bank.gov.ua
2.Підсумки страхового ринку України за 9 місяців 2022. URL: https://forinsurer.com/news/22/12/15/42136
3.Податковий кодекс України: Закон України від 02.12.2010 №2755-VI. Відомості Верховної Ради України. 2010. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#Text
4.Попович Д.В, Герило А.В, Особливості оподаткування страхового бізнесу на сучасному етапі. Молодий вчений Випуск 9. 2021р. С. 61-65. URL: https://doi.org/10.32839/2304-5809/2021-9-97-14
5.Татарин Н.Б. Підручняк К.П. Особливості фінансової діяльності страхових компаній в Україні. Молодий вчений Випуск 5. 2022 р. С. 30-35. URL: https://doi.org/10.32839/2304-5809/2022-5-105-6

Посилання: страховий ринок, оподаткування

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
^