Стратегічні орієнтири » Вплив Податкового кодексу » Мелешко І.М. Доцільність оподаткування відсотків на депозитні рахунки в Україні
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
9-05-2011, 11:50

Мелешко І.М. Доцільність оподаткування відсотків на депозитні рахунки в Україні

Категорія: Вплив Податкового кодексу

УДК 336
© Мелешко І.М., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, група Екф-45с
Науковий керівник: доц. Грін О.В.

Доцільність оподаткування відсотків на депозитні рахунки в Україні.

Перед Україною постала проблема удосконалення податкової системи, її узгодження з податковими системами інших країн. На основі цього, очікуваним рішенням є прийняття Податкового кодексу України 1 січня 2011р.
Метою прийняття Податкового кодексу є зменшення навантаження на сумлінних платників податків, детінізацію економіки та посилення уваги податкових органів до платників, що мінімізують сплату платежів до бюджету або взагалі ухиляються від сплати податків.
Податковий кодекс України [1] регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їхнього адміністрування, платників податків та зборів, їхні права та обов’язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов’язки їхніх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Податковим кодексом України [1] запроваджено нові норми щодо податку на доходи фізичних осіб у вигляді податку на доходи від банківських депозитів.
Податок на доходи від банківських депозитів спричинив неабиякі дискусії, адже таким інструментом накопичення грошей, як банківські депозити, сьогодні користуються близько 15 мільйонів українців. Можливість запровадження такого податку в нашій країні уже давно розглядалось. Така норма з'явилася ще в пп. 22.1.4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» [2] , але в силу дії різних причин відкладалося її запровадження. Так через розпал фінансової кризи її було відкладено до 2013 року. Згідно Податкового кодексу [1] оподатковуваню підлягають не самі депозити, а проценти за депозитами. Ставка податку з процентів на депозитний рахунок встановлена у розмірі 5%.
Податок з депозитів не просто українська новація, а практика більшості країн світу, запевняють експерти. Так, за їхніми словами, оподаткування депозитів існує в більшості європейських країн: у Латвії ставка податку з доходів становить 10%, в Угорщині - 20%, в Італії - 27%. Нерезиденти в країнах Євросоюзу сьогодні сплачують по 20% від доходів за своїми депозитами, тоді як Єврокомісія рекомендує з 2011 року оподатковувати їхні доходи за ставкою 35% [3].
Більшість фінансових експертів і банкірів упевнені, що п'ятивідсоткові відрахування - це досить незначні суми, оскільки якщо людина отримує ставку за депозитом на рівні 20% річних, то податкова виплата становитиме лише 1% річних, а ефективна прибутковість вкладу - 19% [5].
Водночас багато експертів сходяться на думці, що відсоткову податкову ставку в нашій країні необхідно регулювати залежно від терміну депозиту. Так, доцільно було б встановити ставку в 0% на доходи за депозитами, які було розміщено в банківській системі на термін понад один рік.
Екс-заступник міністра економіки України Тетяна Єфименко запевняє, що передбачена Податковим кодексом норма про оподаткування депозитів буде цілком нормально сприйнята суспільством, адже вона відповідає українським реаліям. Але сума, яку урядовці розраховують «виручити» від нового податку до державного бюджету, поки що не називають. Це залежатиме від реакції населення на таке нововведення і від обсягів тих коштів, які фізичні особи понесуть у банки. Тетяна Єфименко вважає, що коли за основу розрахунків прогнозних показників узяти останні три роки, то отримана сума може становити 800-900 мільйонів гривень на рік [3].
Банки мають вести облік депозитних вкладів за кожною фізичною особою у всіх відділеннях банку. Тобто, якщо вкладник має відкриті депозитні рахунки у трьох відділеннях одного банку, то база оподаткування визначатиметься із загального розміру отриманих процентів за всіма відділеннями.
Якщо ж фізична особа має відкриті депозитні рахунки у різних банках (або небанківських фінансових установах) вона має:
•або повідомити своїх податкових агентів (банки) про таке перевищення;
•або самостійно задекларувати свої проценти і сплатити податок з доходів [4].
На нашу думку, введення такого податку з 2015р. не створює стимулів для накопичення коштів на депозитних рахунках, бо головна мета громадян - захистити свої заощадження від інфляції. Тому в разі введення 5% податку на доходи від депозитів, враховуючи реальну ставку, яка діє сьогодні в комерційних банках, не можна гарантувати згоду громадян зберігати свої заощадження на депозитах десь з 2-4% річних. Навпаки - треба шукати важелі стимулювання довіри населення до вітчизняної банківської системи, залучення ресурсів, які дуже важливі для кредитування української економіки в сучасних умовах господарювання.
Список використаної літератури:
1.Податковий кодекс № 2856-VI від 23.12.2010р. - [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2755-1744;
2.Закон України “ Про податок з доходів фізичних осіб ” № 889-IV від 22.05.2003 р. - [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=889-15;
3.Казну поповнять на мільярд за рахунок оподаткування депозитів.- [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://tsn.ua/groshi/kaznu-popovnyat-na-milyard-za-rahunok-opodatkuvannya-depozitiv.html;
4.Тарас Шарий «Податок з доходів фізичних осіб: старі норми в урядовій оправі» -[Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.vlasnasprava.info/ua/legislation_monitoring/tax_code/personal_income_tax.html?s=print;
5.Руслан Демчак «Оподаткування депозитів» -[Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://blog.kp.ua/users/3536071/.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Ноябрь 2018 (39)
Октябрь 2018 (178)
Июнь 2018 (5)
Май 2018 (4)
Апрель 2018 (16)
Февраль 2018 (3)
^