Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2011 » Бульботка О. Аналіз правового поля діяльності кредитних спілок в Україні
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
9-11-2011, 14:18

Бульботка О. Аналіз правового поля діяльності кредитних спілок в Україні

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2011

УДК 336
© Бульботка О., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, ЕкфМ-52с

Аналіз правового поля діяльності кредитних спілок в Україні

Одним із елементів фінансового механізму будь-якої установи, і кредитної спілки зокрема, є нормативно-правове забезпечення її діяльності. Законодавством визначаються не лише загальні принципи функціонування, а й основні нормативи економічної діяльності, регулюється система взаємовідносин між різними субєктами господарської діяльності та державою. Тому, ефективне функціонування кредитних спілок як суб’єктів ринку фінансових послуг неможливе без належного нормативно-правового забезпечення.
На даний час в Україні основними документами, що регулюють діяльність кредитних спілок є: ЗУ «Про кредитні спілки», ЗУ«Про споживчу кооперацію», ЗУ «Про сільськогосподарську кооперацію», ЦКУ, ГКУ. Ці нормативні акти визначають правові засади функціонування розглядуваних установ, принципи їх діяльності, правовий статус організації та її учасників, певною мірою регулюють систему відносин кредитних спілок із іншими учасниками ринку фінансових послуг та державою.
Говорячи про нормативно-правове забезпечення діяльності кредитних спілок, варто відмітити незначні його обсяги, у порівнянні з іншими фінансовими сферами. З одного боку це можна трактувати як позитив, оскільки відсутність жорстких нормативів діяльності кредитних спілок та значних санкцій при їх недотриманні дає змогу вільного управління діяльністю на розсуд і ризик керівництва спілки. З іншого боку – це збільшує ризик діяльності та дає змогу створення на основі кредитних спілок фінансових пірамід, що, беззаперечно, є недоліком фінансового механізму діяльності розглядуваних установ, так як наявність таких схем призводить до погіршення репутації усієї мережі вітчизняних кредитних спілок, недовіри населення до них, і як наслідок, відсутність попиту на їх послуги, що в кінцевому результаті може сприяти погіршенню ринкових позицій цього елемента фінансової системи.
Виходячи з вищесказаного, випливає необхідність удосконаленя чинного на даний момент нормативно-правового поля діяльності кредитних спілок. На нашу думку, основними напрямками вдосконалення законодавства з питань діяльності кредитних спілок можуть бути:
1. Розширення системи нормативів діяльності. Мається на увазі розробка лімітів показників діяльності кредитиних спілок на зразок банківських. Такий захід буде мати наслідком підвищення фінансової стікості кредитних спілок та «відсіювання» неконкурентноздатних учасників ринку.
2. Введення пільгового оподаткування прибутків. Необхідність цього викликана тим, що доходи, отримані громадянами на вклади в кредитних спілках підлягають оподаткуванню при їх нарахуванні. Необхідність надання кредитним спілкам статусу «пільговиків» випливає також з факту діяльності розглядуваних установ як соціальних організацій.
3. Законодавче сприяння посиленню взаємодії кредитних спілок з Бюро Кредитних історій. Як показує практика, кредитні спілки, що добровільно користувались інформацією даного бюро під час кризи 2008-2009 рр. мали значно якісніші кредитні портфелі. Тому, посилення таких звязків буде сприяти загальному фінансовому оздоровленню вітчизняних кредитних спілок.
На нашу думку, такі заходи сприятимуть підвищенню фінансової стійкості кредитної спілки, зменшенню рівня кредитного ризику, а, отже, зростанню ефективності діяльності як окремо взятої фінансової установи, так і розглядуваного сегменту вітчизняного ринку фінансових послуг загалом.

Посилання: кредитна спілка, правове забезпечення

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
^