Стратегічні орієнтири » Якість фінансових послуг та інструментів » Федишин М.І. Тенденції застосування платіжних карток в Україні
Информація до матеріалу
 (голосов: 1)
11-11-2011, 13:26

Федишин М.І. Тенденції застосування платіжних карток в Україні

Категорія: Якість фінансових послуг та інструментів

УДК 336
© Федишин М.І., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, ЕкфМ-53с

Тенденції застосування платіжних карток в Україні

В Україні кількість платежів за допомогою кредитних карт збільшилася на 25%.
Все більше українців почали використовувати безготівкові форми розрахунків замість готівки. Експерти стверджують, що обсяг безготівкових розрахунків в Україні продовжить активне зростання паралельно з появою додаткових послуг в банкоматах.
У кризу 2008 року кількість платіжних карт значно знизилося через згортання банками кредитних та зарплатних проектів для багатьох українських компаній, що опинилися тоді на межі банкрутства. Проте вже навесні 2011 року карт було випущено на 4% більше, ніж за аналогічний період минулого року.
Варто зазначити, що платіжною карткою згідно з Постановою Правління Національного Банку України №223 від 30 квітня 2010 року «Про здійснення операцій з використанням спеціальних платіжних засобів» [1] є спеціальний платіжний засіб у вигляді емітованої в установленому законодавством порядку пластикової чи іншого виду картки, що використовується для здійснення платіжних операцій з рахунку платника або банку, а також інших операцій, установлених договором.
Варто зазначити, що в Україні платіжні карти стали частіше використовувати для покупки товарів і послуг через інтернет. Згідно з опитуванням Українського процесингового центру (UPC),[3] у «всесвітню павутину» за покупками в основному заходять чоловіки - 79%, і тільки 21% жінок. Зараз намітилася тенденція до «дорослішання» українського інтернет-покупця.Так, 58% он-лайн покупок здійснюють люди у віці від 26 до 41 року. Щодо географічного розподілу покупців, то лідируючі позиції займає Київ з часткою 31%, за ним слідує Донецьк, Одеса і Дніпропетровськ.
За словами начальника управління підтримки карткового бізнесу банку «КИЇВ»[4] Сергія Мандибура, незважаючи на збільшення попиту на платіжні картки з боку населення, в Україні досі є місця, де практично неможливо здійснити безготівкові розрахунки, що гальмує розвиток ринку в цілому. Тому, вибираючи кредитку, необхідно звернути увагу на інфраструктуру підтримки цієї платіжної системи в регіоні її постійного використання.
В Україні більшість банків працюють з міжнародними платіжними системами MasterCard і Visa. Відповідно, власники цих карт, проводячи різні операції, матимуть більше можливостей, ніж користувачі Національної Системи Масових Електронних Платежів (НСМЕП).
Заступник директора департаменту роздрібних продуктів ВТБ банку Володимир Буданов зазначив, що, вибираючи карту, необхідно звернути увагу на процентну ставку за користування кредитним лімітом, наявність пільгового періоду і схему погашення заборгованості[5].
При цьому начальник управління карткових продуктів Альфа-Банку Олександр Поддерегін розповів, що можливості й привілеї клієнта особливо не залежать від типу використання тієї чи іншої кредитної карти. «Просто, чим вище клас кредитки, тим довше пільговий період по ній і ширше спектр додаткових послуг. Наприклад, при оформленні кредитної картки класу Gold і вище клієнт може отримати безкоштовну страховку, послуги консьєрж-сервісу, додаткові знижки та привілеї у дисконтній мережі »[6].
Олександр Поддерегін рекомендує, що у випадку якщо ви вперше покидаєте межі країни і вирішили придбати карту, перед вибором дуже важливо уточнити розмір комісії за конвертацію коштів, перевірити ідентичність імені і прізвища, нанесеної на карті з даними в закордонному паспорті.
Головною перевагою, на думку Володимира Буданова, у використанні платіжної картки при виїзді закордон є те, що грошові кошти на карті не підлягають митному декларуванню. «Сума грошей, яку перевозить клієнт, необмежена, а зняти кошти можна в банкоматі будь-якого банку світу», - зазначив він. Також, за його словами, клієнт має право відкрити мультивалютний рахунок і користуватися засобами у двох валютах: в гривні та доларах США або в гривні та євро. «Таким чином, він не несе витрат на конвертації коштів. Крім того, карта забезпечує безпеку зберігання грошей у дорозі », - поділився пан Буданов.
Враховуючи, що на території Україні банки і їхні клієнти в основному користуються картами Visa і MasterCard, то з поїздками за кордон - аналогічна ситуація. Варто зазначити, що в 162 країнах карту Visa приймають в більш ніж 124 млн. точок. При цьому за допомогою картки Visa без проблем можна отримати валюту тієї країни, в якій ви знаходитеся. Картки MasterCard приймають в 32 млн точок торгівлі та послуг по всьому світу. У той же час функціональність національної платіжної системи - НСМЕП за кордоном не підтримується.
Проте банкіри попереджають, що при здійсненні он-лайн операцій на ваші гроші можуть зазіхнути інтернет-шахраї, які полюють за конфіденційною інформацією - ім'ям власника картки, її реквізитами і секретним ПІН-кодом. Для захисту своїх коштів від онлайн-шахраїв генеральний директор UPC Антон Романчук радить використовувати додаткові так звані віртуальні картки. «Суму коштів, необхідну для здійснення покупок, власник зможе перекладати з основною на додаткову карту. У разі компрометації віртуальної карти втрата коштів з основною виключається. Для додаткової гарантії можна заблокувати дію основної картки в Інтернеті », - пояснив він.
Також пан Романчук нагадує, що міжнародні платіжні системи Visa і MasterCard зараз використовують стандарт безпеки 3-D Secure, призначений для забезпечення безпечних розрахунків в Інтернеті. Цей стандарт крім того, що гарантує схоронність відомостей про покупців, але і більшою мірою сприяє збереженню фінансових коштів банків - учасників платежу. «Треба визнати, що даний стандарт не надто поширений в Україну», - зазначив він.
Експерти стверджують, що зростання кількості платіжних карток в Україні буде відбуватися як за рахунок розширення числа їх власників, так і за рахунок збільшення кількості карток в одного власника. Вже зараз середньостатистичний українець є власником не менше трьох видів пластикових карт.
Сергій Мандибура з банку «Київ» зазначає, що звичайний гаманець для готівкових розрахунків з кожним днем втрачає свою популярність через незручностей у використанні. «Безперечна перевага платіжної картки - це її розмір. Вона безперечно менше гаманця, ніж пристойна сума готівкових знаходиться в ньому. Також дозволяє отримувати додатковий дохід у вигляді відсотків на залишок на картковому рахунку », - підкреслив банкір.
Крім того, поява додаткових послуг в банкоматах посприяє збільшенню обсягу безготівкових розрахунків і, відповідно, зростання кількості карт. Мається на увазі можливість поповнення через банкомат рахунків мобільних операторів, проведення депозитних операцій, оплати рахунків, переказ грошей з картки на картку. За даними UPC, відсоток таких операцій зараз становить всього 3%.
Список використаних джерел:
1. Постанова Правління Національного Банку України №223 від 30 квітня 2010 року «Про здійснення операцій з використанням спеціальних платіжних засобів».
2. Новини дня [Електронний ресурс] / офіційний сайт ДЕБЕТ-КРЕДИТ . - Режим доступу: http://www.dtkt.com.ua/
3. Офіційний сайт Українського процесингового центру - Режим доступу: https://upc.ua/ua.htm
4. Офіційний сайт банку «КИЇВ» - Режим доступу: http://www.bank.kiev.ua/
5. Офіційний сайт банку ВТБ - Режим доступу: http://www.vtb.com.ua/
6. Офіційний сайт Альфа-банку - Режим доступу: http://www.alfabank.com.ua/ukr/
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2020 (109)
Апрель 2020 (6)
Март 2020 (6)
Декабрь 2019 (1)
Ноябрь 2019 (26)
Октябрь 2019 (141)
^