Стратегічні орієнтири » Фінанси підприємств 2011 » Букіта С.І. Реструктуризація боргу як метод санації підприємства
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
14-11-2011, 18:54

Букіта С.І. Реструктуризація боргу як метод санації підприємства

Категорія: Фінанси підприємств 2011

УДК 336
© Букіта С.І., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, ЕкфМ-53с

Реструктуризація боргу як метод санації підприємства

Однією з ефективних форм відновлення платоспроможності є реструктуризація боргу. Вона може передбачати зміну термінів виконання зобов'язань, норми і виду відсотка за користування кредитом, форми погашення позики, порядку нарахування і розміру штрафних санкцій за порушення умов договору.
При реструктуризації боргу складається угода. В її змісті можуть відображатися: умови мораторію або угода про відстрочення, за якою кредитори подовжують термін виконання боргових зобов'язань; угода про квоту, згідно якої кредитори відмовляються від частини своїх вимог; угода про ліквідацію, яка передбачає передачу майна у вигляді оплати за зобов'язаннями.
Реструктуризація боргів є одним з інструментів здійснення антикризового управління, тому що її можна використовувати коли підприємство знаходиться не в кризовому стані. Однак не стабільна ситуація дає більше можливостей для реалізації даного інструменту, бо можна оправдати певні форми проведення реструктуризації, які в звичайному стані недопустимі.
Практичний інструментарій реструктуризації боргів не обмежується лише зміною розмірів, порядку та термінів виконання прийнятих зобов’язань, а й може змінювати матеріальну форму їх виконання, пропонують використовувати нижче наведені інструменти.
Метод реструктуризації боргу у формі відступного припускає обмін активів компанії
на різні поступки з боку кредиторів. При цьому підприємство не обмежується тільки своєю продукцією, а може пропонувати будь-які активи, які знаходяться в його власності, у тому числі активи невиробничого характеру. Даний метод реструктуризації боргів найбільш приймаємо для підприємств, які мають значні основні фондиї, що не використовуються в повному об'ємі, що знаходяться в оренді або під консервацією. Альтернативою відступної реструктуризації є їх продаж для погашення боргів підприємства.
Одним з різновидів відступної реструктуризації є звільнення від сплати боргу шляхом обміну на пакет акцій підприємства або частку в статутному фонді. В першому випадку об'єктом угоди виступають акції діючих власників або акції, які знаходяться у розпорядженні підприємства і які можуть бути переданий кредиторам за зобов'язаннями. В другому випадку погашення заборгованості приймає форму внесків на поповнення статутного фонду або придбання акцій додаткової емісії.
Цей метод реструктуризації зацікавить кредиторів, вимоги яких складають високу питому вагу в загальному об'ємі боргів підприємства. З його допомогою посилюється мотивація кредиторів, які зацікавлені в розширенні сфери своєї діяльності або отриманні додаткового ефекту синергізму від взаємодії споріднених видів діяльності.
Проведення реструктуризації боргів шляхом придбання дисконтних вимог до кредитора з наступним взаємозаліком такі дії: Вилуплення вимог до кредитора підприємства у третіх осіб з подальшим проведенням взаємозаліку. Особливість такого рішення становлять умови на яких проводиться викуп, вони мають не суперечити стабілізаційній програмі, що здійснюється на підприємстві.
При здійсненні конвертації боргу у статутний капітал можна використовувати два шляхи: розширення статутної фундації та продаж власниками своєї частки пакету акцій. Дані способи не є строго визначені усі деталі з’ясовуються при ухваленні та при переговорах з потенційними покупцями акцій.
Одним з методом реструктуризації боргу, який дозволяє змінити форму оплати зобов'язань на вексель є переоформлення кредиторської заборгованості на вексельні зобов'язання. Вексель є новим борговим зобов'язанням, яке повинне бути виконаний відповідно до встановлених термінів і, як правило, з виплатою менших відсотків, яке звільняє підприємство від сплати боргу в цьому періоді і сприяє поліпшенню показників ділової активності компанії. Даний метод реструктуризації більшою мірою відповідає інтересам тих кредиторів, які, по-перше, розуміють, що іншого інструменту захисту їх вимог не існує унаслідок недостатності активів неплатоспроможного підприємства і високої вірогідності початку судових процедур, а по-друге, мають нагоду використовувати вексель як платіжний документ.
На нашу думку реструктуризацію боргів можна також здійсняти шляхом укладення форвардних контрактів з фіксованою ціною на майбутні поставки товарів, але за умови що контрактна ціна буде визначатись з урахуванням собівартості виробництва і не буде нижчою. Якщо кредитори зацікавлені в даній продукції, їм пропонують зарахувати борг підприємства-боржника як завдаток на довгострокові поставки цієї продукції.
Таким чином, оптимізація поведінки підприємства в умовах збиткової діяльності концентрується на управлінні прибутком санації. Її формування включає комплекс організаційно-правових змін на рівні емітентів власного капіталу і боргових зобов'язань.

Посилання: реструктуризація боргу підприємства, санація

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
^