Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2011 » Вавілов П. Фондовий ринок: проблеми розвитку та сучасний стан в Україні
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 3229
  • Автор: vavpm
  • Дата: 14-11-2011, 22:33
 (голосов: 0)
14-11-2011, 22:33

Вавілов П. Фондовий ринок: проблеми розвитку та сучасний стан в Україні

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2011

УДК 336
© Вавілов П., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-48с

Фондовий ринок: проблеми розвитку та сучасний стан в Україні

Фондовий ринок є невід’ємним та важливим елементом фінансової системи ринкової економіки. Відтак, становлення ефективного та дієвого фондового ринку є важливим етапом завершення трансформації вітчизняної економіки. Достатньо високі темпи економічного зростання, які спостерігались протягом 2010 року, зумовлені насамперед низькою базою порівняння попереднього року, що надала змогу зафіксувати позитивну динаміку майже у всіх галузях економіки України [3].
Зростання сукупних обсягів торгів на ринку цінних паперів України (обсяги торгів на організованому ринку у 2010 році становили 131,2 млрд. грн., що на 95,19 млрд. грн. більше, ніж у 2009 році) зумовлено підвищенням емісійної активності Уряду на ринку державних облігацій та зростанням зацікавленості інвесторів в майже безризикових та водночас високодохідних інструментах (протягом 2010 року обсяг торгів державними облігаціями на організованому ринку становив 60,8 млрд. грн., що на 52,7 млрд. грн. більше, ніж у 2009 році). Зростання емісійної активності акціонерних товариств, які шляхом додаткового випуску акцій намагались стабілізувати власний фінансовий стан, зумовило зростання обсягів укладених біржових контрактів за акціями протягом 2010 року до 52,7 млрд. грн. (13,5 млрд. грн. у 2009 році).
Провідне становище серед організаторів торгівлі цінними паперами залишає за собою ФБ ПФТС, що наростила питому вагу в загальному обсязі торгів на українському фондовому ринку з 38,75% у 2009 році до 46,42% у 2010 році. УБ наростила питому вагу обсягів торгів з 9,13% у 2009 році до 20,97% у 2010 році. Питома вага обсягів торгів на фондовій біржі “Перспектива” скоротилась з 31,69% у 2009 році до 27,93% у 2010 році. При цьому у 2010 році питома вага обсягів торгів на КМФБ, УМВБ та УМФБ зменшилась до 2,03%, 1,38%, 0,97% відповідно. Обсяг біржових контрактів (договорів) на організаторах торгівлі на вторинному ринку становить 88,87% від загального обсягу біржових контрактів (договорів) протягом 2010 року [4].
Детальне дослідження тенденцій міжнародного фондового ринку показало, що параметри розвитку вітчизняного ринку цінних паперів не відповідають аналогічним світовим. До основних проблем розвитку фондового ринку України можна віднести такі:
− недокапіталізація фондового ринку;
− незначна частка організованого ринку цінних паперів;
− недостатньо розвинений ринок корпоративних облігацій;
− невідповідність біржової торгівлі світовим тенденціям;
− відсутність єдиного центрального депозитарію;
− нерозвиненість вітчизняного ринку деривативів;
− недостатня прозорість українського фондового ринку [2].
Однак в цілому операції з придбання цінних паперів носять "приватний", а не "публічний" характер, і здійснюються на неорганізованому фондовому ринку. За всю історію українського фондового ринку обсяг організованого ринку ніколи не перевищував 10%. Позабіржовий ринок непрозорий, неліквідний і не виконує функцію встановлення справедливих цін. "Позабіржові" ціни можуть перевищувати номінал в сотні разів і часто використовуються для виведення активів підприємства або відмивання коштів. Проте інвестори зацікавлені в обігу цінних паперів на біржі, де можна визначити їх справедливу вартість. Біржам вигідно збільшувати обсяги, тому що зростає розмір комісійних. Багато держав стимулюють біржові торги за допомогою механізму обов'язкового репортингу позабіржових угод на біржі [4].
Отже, з метою забезпечення конкурентоспроможності фондового ринку України політика держави має бути зосереджена на наступному: налагодження тісного співробітництва в рамках міжнародних організацій та роз’яснення потенційних можливостей з метою створення позитивного іміджу українського фондового ринку серед зарубіжних та вітчизняних інвесторів; підвищення вимог до корпоративного управління; чітке визначення прав та обов’язків емітентів та інвесторів; спрощення доступу до внутрішнього ринку зарубіжних інвесторів та запровадження менш жорстких методів валютного регулювання з метою доступу вітчизняних підприємств до міжнародних ринків капіталу; розширення кількості фінансових інструментів, доступних для інвесторів; повноцінне впровадження в обіг похідних цінних паперів, зокрема створення забезпечення хеджування (страхування) інвесторів на вторинному ринку цінних паперів; введення в дію міжнародних стандартів бухгалтерського обліку, погодження нормативної бази ринку фінансових послуг відповідно до світових стандартів [1, с.346].

Список використаних джерел:
1. Кравченко Ю. Я. Ринок цінних паперів: навч. посібник / Кравченко Ю. Я. – 2-ге вид., змін. та доп. – К.: Дакор, КНТ, 2009. - 672 с.
2. Гриценко Л.Л. Проблеми розвитку фондового ринку України в умовах фінансової глобалізаці. Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського |Електронний ресурс | – Доступний з: http://www.nbuv.gov.ua
3. Поворозник В.О. Фондовий ринок України на сучасному етапі: проблеми та шляхи їх вирішення. Національний інститут стратегічних досліджень |Електронний ресурс | – Доступний з: http://www.niss.gov.ua
4. Аналітичний огляд фондового ринку України за 2010 рік. Національне рейтингове агенство “Рюрік” |Електронний ресурс | – Доступний з: http://rurik.com.ua

Посилання: Фондовий ринок

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
^