Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2011 » Атлахович Н. Аналіз фондового ринку Німеччини
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
15-11-2011, 00:13

Атлахович Н. Аналіз фондового ринку Німеччини

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2011

УДК 336
© Атлахович Н., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-45с, 15.11.2011

Аналіз фондового ринку Німеччини

На сьогодні в Україні, як і в інших розвинених країнах світу, оборот цінних паперів є одним із основних чинників фінансової сфери, яка досить потужно впливає на економіку держави. Саме через це фондовий ринок є одним із важливих факторів ринкової економіки так як може виступати більш чи менш ефективним механізмом акумуляції, розподілу та перерозподілу вільних фінансових ресурсів серед усіх галузей економіки. Функціонування фондового ринку в багатьох розвинених країнах забезпечує ефективне і раціональне використання вільних фінансових ресурсів і стрімкі темпи зростання економіки цих країн. До країн в яких фондовий ринок становить більш-менш значущу частину належать: Італія, Німеччина, Англія, Швейцарія, США, Японія, Франція тощо. У кожній країні фондовий ринок має свої завдання, принципи функціонування, напрями розвитку та свої умови функціонування. Детальніше проаналізуємо фондовий ринок Німеччини.
Фондовий ринок - це ринок, на якому продаються і купуються цінні папери з метою вкладення капіталу, тобто основного компонента ринкової економіки. Фондовий ринок складається з кредитного ринку, зокрема з ринку облігацій, і повністю з ринку акцій. Інакше кажучи, це ринок цінних паперів, на якому здійснюється їх випуск, розміщення та продаж [2, с.27].
Характерною рисою фондового ринку Німеччини є значний вплив на біржовий ринок монопольних банків, які здійснюють емісію та розміщення цінних паперів, діють на вторинному ринку і володіють великими пакетами цінних паперів. Ринок Німеччини також відрізняється своєю стійкою структурою національного акціонерного капіталу. Близько половини всіх акцій знаходяться у постійному володінні й практично не перебувають в обігу на ринку.
З усіх Європейський країн в Німеччині найбільша економіка. На території Німеччини знаходиться вісім фондових бірж, серед яких Франкфуртська найбільша і найважливіша. Інші знаходяться в Берліні, Бремені, Дюссельдорфі, Гамбурзі, Ганновері, Мюнхені, Штутгарді, серед яких виділяються фондові біржі Франкфурта і Дюссельдорфа, що реалізують 51% і 39% усього біржового обороту.
Найбільшою серед німецьких бірж є Франкфуртська фондова біржа (ФФБ), яка здійснює понад 75% всієї біржової торгівлі. Згідно з законодавством Німеччини фондова біржа є установою публічного права, а також не комерційною організацією. Члени біржі розподіляються на три основні категорії: банки, офіційні маклери(Kursmakler) та вільні маклери (Freimakler). У цілому на біржі домінують три найбільші німецькі банки: Дойче банк, на який припадає 1/3 всього обігу ФФБ, Дрезднер банк та Комерц банк [4,с.63].
Основними відомствами, які здійснюють державне регулювання фінансового ринку Німеччини, є Міністерство фінансів, Німецький федеральний банк і Федеральне відомство з нагляду за наданням фінансових послуг [3, с.46].
Ринок боргових інструментів Німеччині:
Ринок облігацій ФРН (за обсягом облігаційної заборгованості) є третім в світі національним ринком після США і Японії з обсязі 5,8 трлн. дол. США (грудень 2007 року, дані Банку міжнародних розрахунків). З них понад половину боргу припадає на облігації, розміщені на міжнародному ринку (насамперед єврооблігації).
Специфікою облігаційного ринку Німеччини є абсолютне переважання банківських облігацій в структурі заборгованості і зовсім незначна, хоча і зростаюча, частка облігацій промислових компаній.
Прибутковість німецьких облігацій в цілому така ж, як і у облігацій відповідного рейтингу інших країн зони євро. У цьому полягає одне з досягнень і переваг створення Єврозони - формування єдиного ринку капіталу. У квітні 2008 року, за даними Бундесбанку, середня прибутковість державних облігацій на вторинному ринку становила 4%, банківських облігацій - 4,4%, небанківських облігацій - 5,9%.
Основними інвесторами на ринку німецьких облігацій виступають банки (36% перебувають в обігу облігацій). Слідом за ними йдуть іноземні інвестори (33%), на третьому місці інші фінансові установи - 17% (інститути колективного інвестування і страхові компанії), на четвертому - населення (13%).
Основні індекси:
Основним індексом на фондовій біржі є DAX 30, що охоплює 30 найбільш торгованих акцій на Франкфуртській біржі. Індекс визначений за ринковою капіталізацією. За підсумками торгів в електронній системі розраховується індекс Xetra DAX, він практично збігається з DAX 30. Проте електронна сесія довша, тому ціни закриття можуть істотно відрізнятися. Розраховуються також DAX 100 і індекс CDAX по 320 акціях.
Отже , у Німеччині функціонує один з найстаріших і водночас один із найрозвиненіших, добре організованих і технічно оснащених фондових ринків у світі. Фондовий ринок Німеччини характеризується впливовою роллю держави та Німецького федерального банку (Bundesbank), що створили ефективну і надійну систему ринкового регулювання та захисту інтересів інвесторів.
Список використаних джерел:
1. Карпенко Г.В. Досвід розвитку фондового ринку країн Європи та його використання в Україні // Фінанси України. – 2008. – № 6.– С.90-96.
2. Мозговий О.Н. Зарубіжний Фондовий ринок. – К.: УАННП, 1998. – 56 с.
3.Рубцов Б.Б. Зарубежные фондовые рынки: инструменты, структура, механизм функционирования: учебное пособие - М.: ИНФРА-М, 2007.

Посилання: фондовий ринок, індекси, Франкфуртська фондова біржа, ринок облігацій.

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Декабрь 2021 (4)
Ноябрь 2021 (6)
Октябрь 2021 (69)
Май 2021 (4)
Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
^