Стратегічні орієнтири » Фінансові історії та біографії » Габель Б. Стівен Коен - чаклун хедж-фондів
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1884
  • Автор: gabel
  • Дата: 15-11-2011, 10:01
 (голосов: 0)
15-11-2011, 10:01

Габель Б. Стівен Коен - чаклун хедж-фондів

Категорія: Фінансові історії та біографії

УДК 336
© Габель Б., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-45с

Стівен Коен - чаклун хедж-фондів

Слава Стівена Коена у світі хедж-фондів затьмарила популярність навіть таких впливових людей у світі фінансів, як Джордж Сорос і Джуліан Робертсон-молодший. Коен навчився заробляти величезні прибутки на коливаннях ринку, а його успіх надихнув багатьох на Уолл-Стріт відкрити власні хедж-фонди.

Корисний покер
Стівен виріс у Грейт-Нек, штат Нью-Йорк, у родині виробника одягу і вчительки гри на фортепіано. Родина була великою. Коен вважає, що саме тут він навчився зосереджуватися на головному. І в картах, і в школі Коен процвітав. "Щоранку у нього на столі часто лежали пачки сотенних купюр", - згадує Дональд, 47-річний бухгалтер із Флориди. "Завдяки покеру я навчився брати на себе ризики", - говорить Коен.
В Університеті Пенсільванії він вивчав економіку, грав у покер і зацікавився фондовим ринком. Він відкрив рахунок у брокерській конторі Gruntal і поклав туди 7000 дол., призначених для оплати навчання. У найближчому до гуртожитку брокерському офісі він стежив за ринком і завдяки декільком угодам заробив достатньо, щоб оплатити всі рахунки. У 1978 р. Коен влаштувався на роботу в Gruntal, де йому доручили управління портфелем у 75 млн дол. і шістьма трейдерами. Він здійснював угоди, що допомагали Gruntal покривати збитки, понесені через операції інших трейдерів.
У 1992 р., залишивши Gruntal, Коен відкрив хедж-фонд SAC Capіtal Advіsors, вклавши туди 20 млн дол. власних коштів. У той час індустрія хедж-фондів була ще відносно невелика, а "бичачий" ринок 1990-х тільки розігрівався. Багатьох збентежила висока оплата послуг, яку він вимагав від інвесторів, тому новий фонд зумів залучити лише 13 млн. дол. у сторонніх інвесторів. Десяток трейдерів і портфельних менеджерів, які розмістилися в маленькому офісі на Уолл-Стріт, за рік подвоїли активи компанії і заробили близько 17,5% річних. До 1995 р. активи SAC виросли в чотири рази. Коен переніс штаб-квартиру в Стемфорд і почав відкривати філії. Він розробив спеціальну комп'ютерну програму, що дозволяла відслідковувати недооцінені чи переоцінені ринком акції.

Інші часи
"Часи гри на швидких операціях закінчились", - говорить Коен. Близько 7000 хедж-фондів конкурують зараз за інвестиційні ідеї, а отже, можливості заробити помітно скоротилися. "Тепер дуже важко знайти нові ідеї, важко одержати великі прибутки і відрізнятися від інших, - скаржиться Коен. - Прийшли нові часи". Змінюється й ситуація на фондовому ринку: немає більше низьких процентних ставок і низької інфляції.
Коен говорить, що його стратегія змінюється - він почав купувати більші пакети акцій і тримати їх довше. Штовханина, створена конкуруючими хедж-фондами, на його думку, загрожує ринку колапсом. Коен побоюється, що конкуренти купують ті самі акції, що і його фонд. Якщо одночасно всі хедж-фонди почнуть їх продавати, на ринку почнеться несподіване і дуже швидке зниження. "Буде по-справжньому сильне зниження ринку, що призведе до зникнення багатьох хедж-фондів", - передбачає Коен. Він вважає, що катастрофа трапиться не цього року . "Хедж-фонди стали більшими, обсяги їхніх позицій значно зросли. А чи зможемо ми вийти з акцій, коли всі навколо почнуть продавати?" - непокоїться Коен.
Активи хедж-фондів за останні п'ять років більш ніж подвоїлися і складають близько 1,2 трлн дол., а великі прибутки стали дуже рідкісними. У 2005 р. хедж-фонди заробили в середньому 9,3% річних, що нижче середньої прибутковості за останнє десятиліття - 11,4% згідно з даним чикагської Hedge Fund Research. Для порівняння: прибутковість індексу S&P 500 у 2005 р. склала 7,7%. У минулому році хедж-фонди поставили своєрідний антирекорд - 848 фондів закрилися через погані показники.
У своїй роботі Коен використовує стиль інвестицій, абсолютно протилежний стилю Уоррена Баффетта, що купує акції надовго. Коен впевнений, що, уважно стежачи за змінами котирувань протягом дня, можна передбачити, як поведуться акції у найближчі години і дні. Багато років він купував і продавав акції компаній, іноді не знаючи ні їхніх фінансових показників, ні навіть сфери діяльності. Класичні інвестори, такі як Баффетт впевнені, що справжнього інвестора абсолютно не цікавить, що роблять і думають інші трейдери. Коен - повна протилежність. У чорних джинсах і поношеному светрі, часто з темними колами під очима, він цілими днями сидить в офісі перед моніторами і, спостерігаючи за ринком, здійснює угоди - іноді по 300 у день. Трейдери надають йому тонни інформації про те, що відбувається на ринку, і він здатний усю її поглинути.
Щодня на частку SAC доводиться близько 2% угод на фондовому ринку. У середньому SAC платить брокерам комісію в розмірі одного цента за кожну акцію, так що за підсумками року сума комісії перевищує 400 млн. дол. Найстарший фонд Коена, запущений у 1992 р., - SAC Capіtal Management LP приносить інвесторам у середньому 43,5% навіть після того, як Коен з партнерами забирають свою незвичайно високу для цього бізнесу частку. Традиційно керуючі одержують 20% від прибутку, а також аннуітет у розмірі 2% від активів, але Коен одержує 50% від прибутку і 3%-вий аннуітет. Майно Коена оцінюється приблизно в 3 млрд. дол. і він не спростовував цю оцінку.

Любов до мистецтва
У 1998 р. Коен і його дружина Алекс купили за 14,8 млн дол. маєток у Грінвічі, штат Коннектикут. Тут є город, де ростуть екологічно чисті овочі, баскетбольний майданчик, поле для гольфа, сад, закритий басейн, відкрита ковзанка, домашній кінотеатр на 20 місць. Лобі кінотеатра прикрашає карта зоряного неба, яким воно було 16 років тому в їхню весільну ніч. Біля 700 млн дол. Коени витратили на предмети мистецтва. Перед входом у будинок вони розмістили скульптуру Кейт Херінг - три танцюючі фігури з алюмінію. У бібліотеці висить картина Джексона Поллока за 52 млн дол., у вітальні - роботи Ван Гога і Гогена, куплені нещодавно за 100 млн дол., у фойе - Енди Уорхол і Рій Ліхтенштейн.
Коен називає себе циніком і любить посміятися над собою. Він говорить, що насправді він простий хлопець. Йому подобається поїсти в місцевій забігайлівці Top Dog і подивитися реаліті-шоу по телевізору. "У мене семеро дітей, і їм потрібно приділяти час, - розповідає він. - Я не інтроверт, але трохи побоююся пресу, що легко може перетворити що-небудь дуже прекрасне в жахливе".
"Мені не потрібен такий великий будинок, - розмірковує Алекс. - Але чому б і ні? Що поганого в тому, що в дітей є місце для ігор?" У будинку є кухар, економка, особистий секретар родини, нянька, особистий тренер Коена і його водій, що по сумісництву працює охоронцем. Водій також доглядає за чотирма собаками.
Коен говорить, що його робочий день починається ввечері в неділю, коли він по телефону обговорює з менеджерами стратегію на наступний тиждень. Щоранку на чорному Chevrolet Suburban він їде з Грінвіча в Стемфорд, у штаб-квартиру SAC - сучасний будинок із сталі і бетону зі скляним фасадом, зверненим до затоки Лонг-Айленд. Тут також є предмети мистецтва, наприклад скульптура "Я сам" - голова людини, виліплена зі шматка замороженої крові художника Марка Квінна. Інопланетянин у японській шкільній формі з портфелем, витвір Такаші Муракамі, знаходиться поруч із столом Коена. "Мені подобаються веселі речі, - пояснює він. - Мені подобається дивитися на реакцію відвідувачів. Мистецтво найкраще відволікає від цифр".
Хоча в SAC нині працює понад 600 осіб, Коен як і раніше сам здійснює угоди. З 8 ранку і до вечора він не відривається від своїх моніторів, і на частку зроблених ним операцій доводиться близько 15% прибутку компанії. Щоб усі трейдери могли бачити, що він робить і що говорить, на Коена завжди спрямовано відеокамеру і мікрофон. Багато хто просто копіює його дії, а саркастичні висловлення Коена одержали назву "стівізми".

Крах Сороса
Зоряна година SAC настала у 1998 р., коли великий хедж-фонд Long-Term Capіtal Management розорився, а котирування акцій почали знижуватися. З кінця серпня до середини жовтня Коен постійно працював в офісі, роблячи ставки на підвищення через цілодобову торгову систему Globex. За підсумками 1998 р. SAC заробила 49,2%, тоді як у середньому хедж-фонди одержали 2,6% річних. "Наприкінці року люди зрозуміли, що з SAC відбувається щось особливе", - говорить Джордж Фокс, що вклався в SAC на 10 років. У 1999 р. активи SAC зросли до 1 млрд. дол. Коен збільшив штат і розширив теми своїх інвестицій, зайнявшись, зокрема, валютами. Він найняв психолога Арі Кієва, щоб той допомагав трейдерам переборювати страх перед ризиками. "Багато хто, торгуючи акціями, занадто хвилюються через можливий програш", - говорить Кієв. Ті, хто не міг подолати це почуття, швидко втрачали роботу.
У 1999 і 2000 р. SAC заробила для інвесторів 68,1% і 73,4% відповідно. І тоді компанія стикнулася з проблемою появи хедж-фондів, що копіюють її бізнес-модель. Іншою проблемою стали підозри в тому, що Коен одержує інформацію раніше за інших і встигає першим здійснити угоди. На думку критиків, величезні обіги SAC привели до того, що фонд виявився серед мазунчиків на Уолл-Стріт і тому першим одержує необхідну інформацію. Одного разу менеджер швейцарського банку UBS під час візиту в офіс SAC заявив Коену: "Ми знаємо, що ти за тип". За словами Коена, він виставив його за двері і не працював з UBS декілька місяців.
У міру того як зірка Коена сходила, зірки Сороса і Робертсона закочувалися. У 2000 р. Робертсон повернув гроші інвесторам свого фонду Tіger Management, а Сорос скоротив участь у Quantum Fund. "Ми більше торгували, ніж інвестували, і людям це не подобалося, - говорить Коен. - Але потім вони побачили, що я заробляю гроші, і стали копіювати мене". Проте йому вдається заробляти більше від конкурентів. Наприклад, у серпні цього року SAC одержала прибутковість у 18%, хоча середній показник для хедж-фондів склав трохи більше 7%. У минулому році SAC зібрала 2 млрд дол. у новий фонд, причому багатьом бажаючим вкласти в нього довелося відмовити. Коен говорить, що через необхідність робити більші угоди він змушений тримати акції довше. Інвесторам SAC він обіцяє від 10% до 15% річних.
Список використаних джерел:
1. ВИДАТНІ ФІНАНСИСТИ ТА СУЧАСНА ПРАКТИКА.Енциклопедичний довідник К. – УАФР, 2011 р., 392 с.

Посилання: ЛНУ ім.І.Франка, Екф-45с, 2011

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2021 (4)
Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
^