Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції державних фінансів 2011 » Вдовіна Г.О. Аналіз ринку праці: пропозиція та попит на неї
Информація до матеріалу
 (голосов: 1)
15-11-2011, 22:51

Вдовіна Г.О. Аналіз ринку праці: пропозиція та попит на неї

Категорія: Сучасні тенденції державних фінансів 2011

УДК 336
© Вдовіна Г.О., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, ЕкфМ-61з

Аналіз ринку праці: пропозиція та попит на неї

Незважаючи на позитивні тенденції на ринку праці, проблемою залишається низький попит на робочу силу. Кількість вакансій, заявлених роботодавцями у 2010 році становила 1,2 млн. одиниць та, у порівнянні з 2009 роком, практично не змінилась. Більше третини наявних вакансій було зосереджено у м. Києві, Дніпропетровській, Донецькій та Харківській областях. У решті регіонів частка вакансій, від загальної їх кількості по країні коливалася від 0,8% до 4,4%.
Слід зазначити, що у чверті вакансій поданих роботодавцями пропонувалася мінімальна заробітна плата. При цьому, в останні роки спостерігається погіршення ситуації щодо зростання питомої ваги вакансій з мінімальною заробітною платою та скорочення частки вільних робочих місць з більш високим рівнем оплати праці. Якщо в середньому по Україні питома вага вакансій із мінімальною заробітною платою становила 27,1%, то у двох третинах регіонів ситуації була ще більш складною. Зокрема, у Чернівецькій, Кіровоградській, Житомирській, Івано-Франківській, Рівненській, Чернігівській, та Тернопільській областях частка таких вакансій становила 40% - 48%. В той же час, у м. Києві, Донецькій, Луганській та Дніпропетровській областях питома вага вакансій, із заробітною платою вище за мінімальну, становила від 81% до 97%. Ситуація щодо незадовільного рівня оплати праці, що пропонується у вакансіях, є віддзеркаленням загальної ситуації із заробітною платою працівників та її значною диференціацією серед областей.
Станом на кінець 2010 року у базі даних державної служби зайнятості перебувало 63,9 тис. вакансій, проти 65,8 тис. станом на кінець 2009 року. Із загальної кількості вакансій 46,4% становили вакансії для робітників, 38,1% – для службовців, 15,5% – для осіб, які не мають професії або займали місця, які не потребують спеціальної підготовки.
За видами економічної діяльності найбільше вакансій було зосереджено у переробній промисловості (21,5%), у державному управлінні (13,2%), у торгівлі та ремонті (13,2%). Скорочення кількості вакансій відбулось у фінансовій діяльності (на 2,1 тис. од.), у державному управлінні (на 2,8 тис. од.), у сфері операцій з нерухомістю та наданні послуг підприємцям (на 1,7 тис. од.).
У 2010 році безпосередньо в центрах зайнятості послуги отримали 2,3 млн. осіб, з них майже 2 млн. осіб перебували на обліку і понад 300 тис. громадян звернулись за консультацією.
З числа осіб, які перебували на обліку в центрах зайнятості, чисельність незайнятих громадян становила 1 847 тис. осіб. Крім того, у 2010 році на обліку в центрах зайнятості перебувало понад 125 тис. інших шукачів роботи, зокрема: працюючих осіб, що бажають змінити роботу; молоді, що навчається; членів особистого селянського господарства; мешканців інших регіонів тощо.
Питома вага незайнятих громадян, які до реєстрації в службі зайнятості не були зайняті понад 1 рік, зросла з 17% у 2009 році до 20% у 2010 році.
Серед незайнятих громадян, які до реєстрації в службі зайнятості не були зайняті менше 1 року, більше половини становили особи звільнені за угодою сторін та у зв’язку із закінченням строку договору. Питома вага таких осіб зменшилась з 57,4% у 2009 році до 53,1% у 2010 році, в той же час, частка випускників різних закладів освіти збільшилась з 3,8% до 5,4%.
У 2010 році дві третини незайнятих громадян, які перебували на обліку в державній службі зайнятості, мали вищу або професійно-технічну освіту. Третина шукачів роботи мала обмежені можливості щодо працевлаштування внаслідок наявності лише середньої освіти відсутності необхідних професійних умінь та навичок належного рівня, а також досвіду роботи. Порівняно з попередніми роками, збільшилась питома вага осіб з повною вищою освітою (з 14,4% до 16,4%) та зменшилась питома вага осіб з повною та базовою загальною середньою освітою (з 32,9% до 30,6%).
У 2010 році, відповідно до Закону України "Про зайнятість населення", статус безробітного отримали 852,9 тис. осіб. Станом на кінець року чисельність осіб, що перебували на обліку у державній службі зайнятості і мали статус безробітного становила 544,9 тис. осіб.
Збільшення обсягів та підвищення якості послуг державної служби зайнятості впливають на скорочення середньої тривалості зареєстрованого безробіття. У 2010 році вона становила 6 місяців проти 7 місяців у 2009 році.
Незважаючи на позитивні тенденції на ринку праці, спостерігається значний кількісний дисбаланс між попитом на робочу силу та її пропозицією. Станом на кінець 2010 року на 1 вакансію в середньому по Україні претендувало 9 осіб, що шукали роботу, у більшості регіонів ситуація була більш напруженою, зокрема у Вінницькій, Хмельницькій, Івано-Франківській та Черкаській областях – 49-89 осіб.
Значною проблемою є невідповідність попиту і пропозиції у професійно-кваліфікаційному розрізі. Так, станом на кінець 2010 року на одне вільне робоче місце претендувало: серед професіоналів, кваліфікованих робітників з інструментом – 5 осіб, серед фахівців – 7, серед працівників торгівлі та сфери послуг – 10, серед технічних службовців та робітників з обслуговування технологічного устаткування – 14, серед кваліфікованих робітників сільського господарства – 32 особи.
Структурні невідповідності між попитом на робочу силу та її пропозицією загострюються в розрізі окремих професій і спеціальностей. Так, на обліку в службі зайнятості протягом 2010 року перебувало 47,1 тис. бухгалтерів, для яких було зареєстровано лише 21,3 тис. вакансій; для 27,6 тис. економістів були актуальними 6,2 тис. вакансій; для 42,3 тис. трактористів існувало лише 16,5 тис. вільних робочих місць. В той же час, потреба у фрезерувальниках становила 2,9 тис. осіб, при цьому в службі зайнятості перебувало на обліку 1,6 тис. працівників цієї професії, потреба в арматурниках становила 1,5 тис. осіб, а на обліку перебувало 854 особи такої професії. При цьому, значна частина незайнятих громадян не влаштовує роботодавців внаслідок особливих вимог щодо рівня кваліфікації та досвіду роботи, а вирішення проблеми укомплектування вакансій для висококваліфікованих працівників ускладнюється внаслідок низьких якісних характеристик значної кількості вільних робочих місць.

Посилання: ринок праці, соціальне страхування

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2023 (6)
Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
^