Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції державних фінансів 2011 » Сокол С. Операції НБУ на фондовому ринку як інструмент грошово-кредитної політики
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 2084
  • Автор: Satellite_25
  • Дата: 15-11-2011, 23:10
 (голосов: 1)
15-11-2011, 23:10

Сокол С. Операції НБУ на фондовому ринку як інструмент грошово-кредитної політики

Категорія: Сучасні тенденції державних фінансів 2011

УДК 336
© Сокол С., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-46с

Операції НБУ на фондовому ринку як інструмент грошово-кредитної політики


Національний банк України, є незалежним інститутом, що є запорукою ефективності його діяльності і створення можливості для виконання основної мети функціонування монетарної політики – забезпечення стабільності грошової одиниці України – гривні. Пріоритетними в цьому питанні є також, підтримка цінової стабільності (інфляційне таргетування), стабільність банківської системи, додержання темпів економічного зростання.
Досягнення головної стратегічної мети грошово-кредитної політики здійснюється шляхом визначення та контролю основних монетарних показників, які безпосередньо впливають на кон'юнктуру грошово-кредитного ринку, темпи інфляції та розвиток економіки в цілому, тобто монетарну базу, внутрішні активи, грошову масу.
Механізми та інструменти, за допомогою яких Національний банк України забезпечує виконання покладених на нього функцій такі: порядок формування комерційними банками обов’язкових резервів, здійснення виваженої процентної політики, використання відповідних механізмів щодо випуску та вилучення емісійних кредитних коштів з обігу (кредитні аукціони, ломбардне кредитування, операції на фондовому ринку державних цінних паперів та валютному ринку) [4].

ОВДП можна вважати одним із основних інструментів, що використовує НБУ для регулювання грошової маси, та є одним з головних джерел покриття дефіциту державного бюджету.
ОВДП - це безвідсоткові коротко- і середньострокові бездокументні державні цінні папери з різними термінами погашення: 28, 63, 91, 182, 273 дні і 12, 18, 24, 36 місяців, або на певну дату [3].
Продаж облігацій здійснюється дисконтом, а погашення - за номінальною вартістю.
ОВДП обертаються в безпаперовій формі, тобто, у вигляді електронних записів на рахунках клієнтів, що різко зменшує можливість здійснення махінацій, а також, виключає можливість крадіжок та підробок. ОВДП всіх випусків мають однакову номінальну вартість [2].

Перевагами є: погашення облігацій гарантоване Міністерством фінансів України.
Прибуток інвестора - це різниця між номінальною вартістю ОВДП і ціною придбання.
Для фізичних осіб-резидентів: прибуток по ОВДП (різниця між ціною реалізації/погашення і ціною придбання) оподатковується - по ставці 13% [3].

Основною діяльністю НБУ на вторинному ринку цінних паперів є підтримка ліквідності комерційних банків (рефінансування). Рефінансування комерційних банків здійснюється в основному через ломбардне кредитування, РЕПО – це операції з державними цінними паперами та шляхом проведення кредитних аукціонів [1].

Операції РЕПО - інструмент розв'язку проблеми ліквідності комерційних банків з одночасним регулюванням обсягів грошової маси в обігу.

Операція РЕПО — операція, яка складається з двох частин і при якій укладається єдина генеральна угода між учасниками ринку про продаж (купівлю) цінних паперів на певний строк із зобов'язанням зворотного продажу (купівлі) у визначений термін або, на вимогу однієї зі сторін, за заздалегідь обумовленою ціною [4].
За своєю економічною суттю операція РЕПО — це кредитна операція, в якій цінні папери використовуються як забезпечення.

Операції щодо обліку ОВДП за угодами РЕПО (договори продажу з правом зворотного викупу) здійснюються у депозитарії Національного банку України у такому порядку.

На підставі депо-розпоряджень, що надаються продавцем, у депозитарії здійснюється блокування ОВДП за напрямом «заблоковано за угодами на позабіржовому ринку». Виписка з блокувального рахунка надається депоненту-продавцю ОВДП, а повідомлення про блокування - депоненту-покупцю. Після надходження повідомлення покупець здійснює перерахування коштів та надає про це відповідне повідомлення [5].
При надходженні у день проведення блокувальних операцій від покупця повідомлення про перерахування відповідної суми коштів ОВДП переводяться на блокувальний рахунок покупця за напрямом «заблоковані у зв'язку з дією договору РЕПО». Відсутність у день проведення блокувальних операцій повідомлення про перерахування покупцем коштів обумовлює необхідність розблокування ОВДП та їх зарахування на рахунки власників у депозитарії Національного банку України. Операції з розблокування ОВДП у депозитарії Національного банку України при їх зворотному викупі здійснюються за умови подання покупцем повідомлення про перерахування коштів, а продавцем – депо-розпорядження про передачу облігацій у власність покупців.
При невиконанні умов договору РЕПО до порушників застосовуються штрафні санкції [5].

Література:

1. Buklib. net. - [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://buklib.net/component/option,com_jbook/task,view/Itemid,99999999/catid,133/id,4011/
2. UBooks.com.ua - [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://ubooks.com.ua/books/000236/inx21.php
3. Банк Національні Інвестиції. - [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.jsbni.kiev.ua/index.php?PublicationID=58&Language=ukr&Class=fRameWork&Command=ClearObjectStates
4. Вікіпедія. - [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/
5. Освіта. Ua - [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://osvita.ua/vnz/reports/bank/20955.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2023 (6)
Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
^